Chan-wook Park I

[{"id":2,"name":"director","above5p":true,"career":{"name":"reżyser"},"ranking":{"name":"Reżyserii","link":"#unkown-link--personRolesAjax--","url":"/ranking/person/director"},"rating":{"count":1641,"rate":8.390006093845216,"desc":"ocen","profession":"pracy reżysera"}},{"id":1,"name":"screenwriter","above5p":true,"career":{"name":"scenarzysta"},"ranking":{"name":"Scenariuszy","link":"#unkown-link--personRolesAjax--","url":"/ranking/person/screenwriter"},"rating":{"count":542,"rate":8.171586715867159,"desc":"oceny","profession":"scenariuszy"}},{"id":7,"name":"producer","above5p":false,"career":{"name":"producent"},"ranking":{"name":"Produkcji","link":"#unkown-link--personRolesAjax--","url":"/ranking/person/producer"},"rating":{"count":95,"rate":8.221052631578948,"desc":"ocen","profession":"pracy producenta"}}]
8,4
1 641 ocen pracy reżysera
Chan-wook Park I
Jego fascynacja kinem miała swój początek w czasach licealnych, gdy zobaczył "Zawrót głowy" Hitchcocka. Jednak nim został reżyserem, wpierw ukończył filozofię na uniwersytecie katolickim w Sogan, gdzie utworzył studencki klub filmowy "Club Movie Gang".
 
Karierę w przemyśle filmowym zaczynał od samego dołu, m.in. jako asystent Jae-young Kwaka. Chan-wook Park pracował przy wielu różnych projektach, aby zapewnić sobie przeżycie. Pieniądze na swój pierwszy pełnometrażowy film zarobił pracując w firmie, która zajmowała się sprowadzaniem do kraju zagranicznych filmów – tłumaczył je, opracowywał materiały informacyjne, zajmował się promocją.

Jego debiutanckim filmem był "The Moon Is… The Sun’s Dream", nakręcony w 1992 roku. Obraz przedstawia historię fotografa, którego szefowi brat-gangster kradnie pieniądze a następnie ucieka wraz z ukochaną głównego bohatera. Niestety film ponosi frekwencyjną porażkę a reżyser zawiesza swoją karierę na kilka lat. W międzyczasie zostaje krytykiem filmowym, pisze artykuły do gazet, bierze udział w programach radiowych i telewizyjnych.
 
Dopiero w 1997 kręci swój drugi film, komedię kryminalną  "Saminjo", opowiadającą o przygodach grupy wyrzutków (saksofonista, który sprzedaje swój instrument, osierocony kombatant, była zakonnica, która próbuje odzyskać swoje dziecko), próbującej za wszelką cenę zorganizować pieniądze, by uniknąć problemów z policją i gangsterami. Film ten odniósł większy sukces frekwencyjny niż debiutancki obraz Parka, jednak rezultaty wciąż nie były zadowalające.
 
W 1999 roku Chan-wook Park nakręcił krótkometrażowy film "Simpan", w którym pokazuje egoizm i chciwość rodzin ofiar klęski żywiołowej, nie rezygnując jednak z czarnego humoru. Zaledwie rok później, Park zasiada na stołku reżysera filmu "J.S.A.". Zajmował się również pisaniem scenariuszy dla innych twórców.

W latach 2002-2005, stworzył m.in. dwie nowele filmowe, będące częścią większych produkcji – "N.E.P.A.L." do filmu "If You Were Me", oraz "Cut", jako część "Three…Extremes". Jednak najważniejsza w jego dotychczasowej karierze okazała się tzw. "Trylogia Zemsty". W jej skład wchodzą "Pan Zemsta", "Oldboy" i "Pani Zemsta" – filmy te w różny sposób pokazują motyw zemsty, jej motywacje i konsekwencje. Z całej trylogii, największy sukces odniósł film "Oldboy", zdobywając m.in. nagrodę na festiwalu w Cannes.
Więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 23 sierpnia 1963

miejsce urodzenia: Seul, Korea Południowa

BAFTA
Zdobył BAFTA, 9 innych nagród i 14 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
żona, córka
Odrzucił propozycję Sama Raimiego odnośnie reżyserii remake'u "Martwego zła". Ostatecznie za kamerą stanął Fede Alvarez.
Był członkiem jury na następujących festiwalach:
- 2006 r. - konkurs główny 63. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji (Włochy);
- 2017 r. - konkurs główny 70. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes (Francja).
Dostał propozycję wyreżyserowania filmu "Szpieg", jednak ją odrzucił. Ostatecznie zaangażowany został Tomas Alfredson.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych