Chan-wook Park I

8,4
2 018 ocen pracy reżysera
Chan-wook Park I
Jego fascynacja kinem miała swój początek w czasach licealnych, gdy zobaczył "Zawrót głowy" Hitchcocka. Jednak nim został reżyserem, wpierw ukończył filozofię na uniwersytecie katolickim w Sogan, gdzie utworzył studencki klub filmowy "Club Movie Gang".
 
Karierę w przemyśle filmowym zaczynał od samego dołu, m.in. jako asystent Jae-young Kwaka. Chan-wook Park pracował przy wielu różnych projektach, aby zapewnić sobie przeżycie. Pieniądze na swój pierwszy pełnometrażowy film zarobił pracując w firmie, która zajmowała się sprowadzaniem do kraju zagranicznych filmów – tłumaczył je, opracowywał materiały informacyjne, zajmował się promocją.

Jego debiutanckim filmem był "The Moon Is… The Sun’s Dream", nakręcony w 1992 roku. Obraz przedstawia historię fotografa, którego szefowi brat-gangster kradnie pieniądze a następnie ucieka wraz z ukochaną głównego bohatera. Niestety film ponosi frekwencyjną porażkę a reżyser zawiesza swoją karierę na kilka lat. W międzyczasie zostaje krytykiem filmowym, pisze artykuły do gazet, bierze udział w programach radiowych i telewizyjnych.
 
Dopiero w 1997 kręci swój drugi film, komedię kryminalną  "Saminjo", opowiadającą o przygodach grupy wyrzutków (saksofonista, który sprzedaje swój instrument, osierocony kombatant, była zakonnica, która próbuje odzyskać swoje dziecko), próbującej za wszelką cenę zorganizować pieniądze, by uniknąć problemów z policją i gangsterami. Film ten odniósł większy sukces frekwencyjny niż debiutancki obraz Parka, jednak rezultaty wciąż nie były zadowalające.
 
W 1999 roku Chan-wook Park nakręcił krótkometrażowy film "Simpan", w którym pokazuje egoizm i chciwość rodzin ofiar klęski żywiołowej, nie rezygnując jednak z czarnego humoru. Zaledwie rok później, Park zasiada na stołku reżysera filmu "J.S.A.". Zajmował się również pisaniem scenariuszy dla innych twórców.

W latach 2002-2005, stworzył m.in. dwie nowele filmowe, będące częścią większych produkcji – "N.E.P.A.L." do filmu "If You Were Me", oraz "Cut", jako część "Three…Extremes". Jednak najważniejsza w jego dotychczasowej karierze okazała się tzw. "Trylogia Zemsty". W jej skład wchodzą "Pan Zemsta", "Oldboy" i "Pani Zemsta" – filmy te w różny sposób pokazują motyw zemsty, jej motywacje i konsekwencje. Z całej trylogii, największy sukces odniósł film "Oldboy", zdobywając m.in. nagrodę na festiwalu w Cannes.
więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 23 sierpnia 1963

miejsce urodzenia: Seul, Korea Południowa

BAFTA
Zdobył BAFTA, 11 innych nagród oraz 21 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
żona, córka
Odrzucił propozycję Sama Raimiego odnośnie reżyserii remake'u "Martwego zła". Ostatecznie za kamerą stanął Fede Alvarez.
Był członkiem jury na następujących festiwalach:
- 2006 r. - konkurs główny 63. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji (Włochy);
- 2017 r. - konkurs główny 70. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes (Francja).
Dostał propozycję wyreżyserowania filmu "Szpieg", jednak ją odrzucił. Ostatecznie zaangażowany został Tomas Alfredson.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych