Dianne Wiest 

7,6
8 756 ocen gry aktorskiej
Dianne Wiest
Dianne Wiest ma na swoim koncie udział w pięciu filmach Woody'ego Allena, w tym w "Purpurowej Róży z Kairu", "September", "Radio Days", "Hannah i jej siostry" oraz "Strzałach na Broadwayu".
Pierwszą nagrodę Akademii Filmowej dla najlepszej aktorki drugoplanowej uzyskała za rolę w filmie "Hannah i jej siostry". W 1995 roku krytycy filmowi docenili fenomenalną rolę Helen Sinclair w kolejnym obrazie Allena, "Strzały na Broadwayu" i Wiest uhonorowano drugim już Oskarem (była to druga nagroda, lecz trzecia nominacja). W 1996 na Festiwalu Filmowym w Sundance, Wiest została nagrodzona Piper Heidseick Award. W tym samym roku wystąpiła w filmie Mike'a Nicolsa "Klatka dla ptaków", gdzie partnerowali jej Robin Williams, Nathan Lane i Gene Hackman.

Inne ważne filmy z jej dorobku to "Independence Day" (1983), "I'm Dancing As Fast As I Can", "Zakochać się" ("Falling In Love"), "Edward Nożycoręki", "Mały geniusz Tate", "Spokojnie tatuśku" ("Parenthood"), za ten ostatni film została po raz drugi nominowana do Oskara (1990). Wiest pojawił się również w filmie Roberta Redforda "Zaklinacz koni" <.p> Wiest rozpoczynała karierę od podróżowania z American Shakespeare Company, w niedługim czasie zdobywając nagrody Obie, Clarence Derwent i Theatre World Award dla najlepszej aktorki za przedstawienie "The Art of Dining" (premiera w 1983). W 1985 zadebiutowała jako reżyser sztuką "Not About Heroes" w Williamstown Playhouse oraz wystąpiła w "The Summer House" na deskach słynnego Lincoln Center
więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 28 marca 1948

miejsce urodzenia: Kansas City, Missouri, USA

wzrost: 165 cm

Oscar
Zdobyła 2 nagrody Oscar, 19 innych nagród oraz 12 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
W 1969 ukończyła Uniwersytet w Maryland.
Adoptowała dwójkę dzieci: Emily (ur. 1987) i Lily (ur. 1991).
Ma dwóch braci Grega i Dona.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych