Giuseppe Tornatore 

8,4
1 933 oceny pracy reżysera
Giuseppe Tornatore
Giuseppe Tornatore urodził się 27 maja 1956 r. w niewielkim mieście Bagheria koło Palermo na Sycylii. Po nakręceniu w latach 1979-1985 szeregu filmów dla telewizji RAI zrealizował w 1986 r. swój pierwszy fabularny, pełnometrażowy film kinowy pt. "Kamorysta" z Benem Gazzarą w roli głównej. Otrzymał zań nagrodę Nastro d'Argento oraz Włoski Złoty Glob dla najlepszego młodego reżysera.

Punktem zwrotnym w karierze Tornatore okazał się jego drugi film - nostalgiczny dramat "Cinema Paradiso", w której jedną z głównych ról zagrał Philippe Noiret. Od tego filmu rozpoczęła się współpraca Tornatore z kompozytorem Ennio Morricone, która trwa do dziś. "Cinema Paradiso" zostało wyróżnione Oscarem dla najlepszego filmu obcojęzycznego, Złotym Globem, Felixem, nagrodą British Academy of Film and Television (BAFTA) oraz Nagrodą Specjalną Jury na festiwalu w Cannes.

Trzeci kinowy obraz w reżyserii Giuseppe Tornatore - "Wszyscy mają się dobrze" - przyniósł mu Srebrną Wstęgę za najlepszy scenariusz oryginalny oraz Nagrodę OCIC w Cannes. Główną rolę w tym pomysłowo zrealizowanym, psychologiczno-obyczajowym dramacie grał Marcello Mastroianni.  W 1991 r. Tornatore miał swój udział w powstaniu nowelowego filmu "La Domenica Specialmente". Jego nowela nosiła tytuł Cane Blu. W trzy lata później twórca "Kina Paradiso" popisał się kameralnym, metafizycznym dramatem kryminalnym "Czysta formalność", rozpisanym na dwóch aktorów - Gerarda Depardieu (przesłuchiwanego) i Romana Polańskiego (przesłuchującego).

Rok 1995 zaznaczył się w dorobku Giuseppe Tornatore kolejnym nostalgicznym obrazem - "Sprzedawca marzeń", w którym, podobnie jak w "Cinema Paradiso", dała o sobie znać miłość reżysera do medium, jakim jest kino, do sztuki filmowej. Również w 1995 r. Tornatore zrealizował antologię pt. "Lo Schermo a Tre Punte", złożoną z fragmentów filmów, których akcja rozgrywała się na jego rodzinnej Sycylii.
więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 27 maja 1956

miejsce urodzenia: Bagheria, Włochy

BAFTA
Zdobył 2 nagrody BAFTA, 16 innych nagród oraz 32 nominacje
Sprawdź wszystkie nagrody
żona
Ma brata Francesca i siostrę Danielę.
21 sierpnia 2007 roku z urazem głowy i innymi obrażeniami ciała trafił do szpitala po napadzie, jakiego dokonało na niego dwóch mężczyzn podczas spaceru po Rzymie. Skradziono mu wówczas portfel, zegarek oraz telefon komórkowy.
Był członkiem jury na festiwalu filmowym w Wenecji w 1993 roku.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych