Jason Clarke I

7,4
19 279 ocen gry aktorskiej
Jason Clarke I
Jason Clarke urodził się w australijskim mieście Winton w 1969 roku. Dorastał w rolniczej, słabo zaludnionej części stanu Queensland, gdzie jego ojciec pracował jako postrzygacz owiec. Ponieważ praca ta była sezonowa, rodzina dość często przeprowadzała się. Sam Jason pracował kilka miesięcy na farmie, jednak doszedł do wniosku, że nie nadaje się do tego zajęcia.

Zadebiutował w 1995 roku niewielkimi rólkami w australijskich serialach "Blue Heelers" i "Halifax f.p.". Na ekranach kin pojawił się po raz pierwszy w 1997 roku w amerykańskim filmie pt. "Dilemma", jednak był to również epizod. Z czasem role stawały się bardziej znaczące - wpływ na to miały niewątpliwie zdolności lingwistyczne aktora, po przenosinach do Los Angeles pozwalające mu na wcielanie się w role rodowitych Amerykanów. Wystąpił wtedy m.in. w "Półmroku", "Wrogach publicznych", "Teksas - Pola śmierci". Pierwsza większa rola pojawiła się w 2006 roku - był to udział w serialu "Braterstwo". Wcielił się tam w postać działającego bez skrupułów polityka Tommy'ego Caffee. Jednak dopiero za sprawą "Wroga numer jeden" stał się szerzej znany. Postać Dana, śledczego brutalnymi metodami przesłuchującego terrorystów, przyniosła mu nominację Chicagowskiego Stowarzyszenia Krytyków dla najlepszego aktora w roli drugoplanowej. Odtąd częściej gości w wielkich produkcjach, pojawił się m. in. w "Wielkim Gatsbym", "Evereście" czy w "Systemie (Child 44)".

Jason Clarke w większości ról wymagających umiejętności kaskaderskich występuje sam. Często grywa role policjantów. W serialu kryminalnym "The Chicago Code" wcielił się w główną postać Jarka Wysockiego - detektywa polskiego pochodzenia.
Więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 17 lipca 1969

miejsce urodzenia: Winton, Australia

wzrost: 187 cm

Miał wystąpić w roli Thomasa w filmie "Mojave", jednak został zastąpiony przez Garretta Hedlunda.
Miał zagrać rolę Davida w filmie "The Lobster", jednak musiał zrezygnować ze względu na napięty grafik. Zastąpił go Colin Farrell.
Był brany pod uwagę do roli Voscha w filmie "Piąta fala". Angaż ostatecznie otrzymał Liev Schreiber.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych