Joanne Whalley I

6,8
2 660 ocen gry aktorskiej
Joanne Whalley I
Joanna na scenie zaczęła wystepować już w wieku 12 lat. Zaczynała od telewizji, potem znalazła się na prestiżowej scenie Royal Court Theatre w Londynie. Pełna ognia kreacja przyniosła jej tytuł najbardziej obiecującej młodej aktorki. Popularnosc zdobyła sobie w miniserialu "Śpiewajacy detektyw". Dowodem ambicji byla rola w filmie A.Holland "Zabić Księdza" [88] opowiadąjacym historię śmierci ks. Popiełuszki. Potem wyjechała do Stanów i zagrała Sorche u Rona Howarda w "Willow" [88], gdzie poznała Vala Kilmera, którego jeszcze w tym samym roku poślubiła. Sławę w brytyjskim kinie przyniosła jej rola call-girll Christine Keeler, bohaterki glośnej afery politycznej zrekonstruowanej w filmie "Skandal". W latach 90-tych z różnym szczęściem występowała w Hollywood. Zagrała m.in. z Charlie Sheenem w filmie akcji "Navy Seals" [90] oraz z Jamesem Spaderem w thrillerze "Storyville" [92]. Dużym rozgłosem cieszyła się realizacja serialu "Scarlett" [94], będącego kontynuacją losów bohaterki "Przeminęło z wiatrem". Jednak efekt finalny był co najmniej rozczarowujący... Problemy małżeńskie i rozwód z Kilmerem w 1996 r. spowodowały trzyletnią przerwę w jej karierze aktorskiej. Po uporaniu się z kryzysem wróciła do ojczyzny i znowu zaczęła występować w teatrze. Udało się jej też zagrać kilka interesujących ról w kinie ; m.in. wcieliła się w postać Jackie Bouvier Kennedy Onassis w serialu, który powstał w 2000 roku.
więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 25 sierpnia 1961

miejsce urodzenia: Salford, Anglia, Wielka Brytania

wzrost: 163 cm

mąż Val Kilmer (28.02.1988 - 01.02.1996, rozwód), 2 dzieci: Mercedes (ur. 29.10.1991) i Jack (ur. 06.06.1995)
Była członkiem grupy Cindy i Szafrany (Cindy & Saffrons), z którą nagrała piosenki takie jak "Past, Present and Future" i "Terry".
Była brana pod uwagę do roli Harriet Pringle w miniserialu "Koleje wojny". Ostatecznie angaż otrzymała Emma Thompson.
Otrzymała ofertę zagrania Ruth Jamison w filmie "Smażone zielone pomidory". Ostatecznie angaż powierzono Mary-Louise Parker.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Kiedy jako dzieciak obejrzałem Willowa to podobała mi się strasznie ;)

i dla mnie na zawsze pozostanie Sorshą. Super aktorka!

i ładnie się starzeje.

Galeria i zdjęcie numer 32. Co to ma być? Ani to Joanna ani nie ten film.

No i masz ci los, zawsze myślałam, że ona grała w Droga do Avonlea, a to była Gema Zamprogna. Moim zdaniem są bardzo podobne.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones