Jonathan Lee Miller

[{"id":6,"name":"actors","above5p":true,"career":{"name":"aktor"},"ranking":{"name":"Ról aktorskich","link":"/person/ajax/roles/6798/6","url":"/ranking/person/actors/male"},"rating":{"count":4941,"rate":7.935842946771909,"desc":"ocen","profession":"gry aktorskiej"}},{"id":22,"name":"guest","above5p":false,"career":{"name":"gościnnie"},"ranking":{"name":"Występów gościnnych","link":"/person/ajax/roles/6798/22","url":"/ranking/person/guest"},"rating":{"count":18,"rate":7,"desc":"ocen","profession":"gry aktorskiej"}}]
7,9
4 941 ocen gry aktorskiej
Jonny Lee Miller
Jonny Lee Miller urodził się 15 listopada 1972 roku w Kingston, w Wielkiej Brytanii. Początkowo grywał w szkolnych przedstawieniach. W wieku 17 lat porzucił szkołę by poświęcić się w całości aktorstwu. Mimo, że jako chłopak w życiu prywatnym postrzegany był raczej jako skromny i nieśmiały, na ekranie udawadniał, że potrafi być zupełnie inny. Popularność przyniosła mu rola w filmie "Hakerzy", na planie którego poznał swoją przyszłą żonę Angeline Jolie. Ich małżeństwo przetrwało tylko 4 lata. Prawdziwą sławę przyniósł mu jednak inny film. Był to świetnie przyjęty "Trainspotting" w reżyserii Danny'ego Boyle, w którym zagrał odjechanego Sick Boy'a. W jego dorobku znajdują się ponadto takie filmy jak "Regeneration" Gillesa MacKinnona i adaptacja powieści Jane Austen "Mansfield Park". Aktor wystąpił również w licznych prestiżowych produkcjach telewizyjnych - "Rough Justice", "Meat", "Speaking Tongues", "Prime Suspect III" i "Bad Company" oraz teatralnych - "Democracy", "Beautiful Thing", "The Neighbour", "Entertaining Mr Stone" i "Our Town".
Wspólnie z aktorami Judem Law i Ewanem McGregorem, Jonny Lee Miller założył firmę producencką Natural Nylon.
Jedną z jego ostatnich ról jest ta w filmie "Miłość po zmierzchu" (Afterglow) Alana Rudolpha. Wystąpił w tym filmie u boku nominowanej do Oskara Julie Christie.
Więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 15 listopada 1972

miejsce urodzenia: Kingston upon Thames, Anglia, Wielka Brytania

wzrost: 177 cm

dwukrotnie żonaty: 1. Angelina Jolie (28.03.1996 - 03.02.1999, rozwód); 2. Michele Hicks (od 2008, rozwód), syn Buster Timothy (ur. 03.12.2008)
Odrzucił propozycję zagrania Księcia Henry'ego w filmie "Długo i szczęśliwie", angaż otrzymał Dougray Scott.
Jego dziadkiem jest Bernard Lee.
Razem z Ewanem McGregorem i Judem Law prowadzili firmę producencką Natural Nylon.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych