Julia Stiles 

Julia O'Hara Stiles

7,4
11 608 ocen gry aktorskiej
Julia Stiles
Julia Stiles rodziła się 28 marca 1981 roku w Nowym Jorku (Nowy Jork, USA). Jej ojciec, John, jest nauczycielem, a matka, Judith, ma niewielką firmę ceramiczną. Już jako dziecko marzyła o aktorskiej sławie. Kiedy skończyła jedenaście lat, napisała do dyrektora nowojorskiego La Mama Theater list z prośbą o angaż. Na początku zagrała epizod. Spodobała się i zaczęła regularnie występować na off-Broadwayu.

Przed kamerą debiutowała w 1993 roku. Zagrała epizod w jednym z odcinków serialu "Ghostwriter". Nieco większą rolę dostała w produkcji "Promised Land" trzy lata później. W tym samym roku zagrała w swym pierwszym filmie kinowym - dramacie "I Love You, I Love You Not" Billy'ego Hopkinsa z Claire Danes i Jeanne Moreau. Zwróciła na siebie uwagę rolą córki Harrisona Forda w sensacyjnym obrazie Alana J. Pakuli "Zdrada". W 1999 roku ukończyła nowojorską Professional Children's School i rozpoczęła studia na uniwersytecie Columbia. Popularność zawdzięcza serii ról w filmach młodzieżowych: "Zakochana złośnica", "Tam gdzie ty" i "W rytmie Hip-Hopu". Potem skupiła się na poważniejszym repertuarze - zagrała Ofelię w uwspółcześnionej wersji "Hamleta" i Paulę Murphy w thrillerze "Znajomek". Za ten drugi film otrzymała Golden Satellite Awards dla najlepszej aktorki drugoplanowej.

W 2002 roku Stiles po raz pierwszy wcieliła się w Nicky Parsons w produkcji "Tożsamość Bourne'a" z Mattem Damonem w roli tytułowej. Do serii wróciła jeszcze w "Krucjacie Bourne'a", "Ultimatum Bourne'a" i "Jasonie Bourne". W 2003 aktorka wystąpiła w dramacie "Uśmiech Mony Lizy", za co otrzymała nominację do Teen Choice. W kolejnych latach pojawiała się w zróżnicowanym repertuarze. Zagrała m.in. w komedii "Książę i ja", nowej wersji horroru "Omen", serialu "Dexter" (nominacje do Emmy i Złotego Globu) czy komediodramacie "Poradnik pozytywnego myślenia". 

W 2014 roku Julia pojawiła się w horrorze "Przychodzą z ciemności", który nie zyskał sympatii krytyki. Trzy lata później otrzymała główną rolę w serialu "Riviera", który doczekał się trzech sezonów. W 2019 aktorka zagrała w komedii kryminalnej Lorene Scafarii "Ślicznotki".
Więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 28 marca 1981

miejsce urodzenia: Nowy Jork, Nowy Jork, USA

wzrost: 173 cm

Teen Choice
Zdobyła 2 nagrody Teen Choice, 4 inne nagrody i 12 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
mąż Preston J. Cook (od 21.09.2017), syn Strummer Newcomb (ur. 20.11.2017)
Wystąpiła w następujących reklamach:
- 1993 r. - płatki śniadaniowe firmy Apple Jacks i produkty firmy Tide;
- 1999 r. - dżinsy Calvin Klein.
Wystąpiła w następujących teledyskach:
- 1993 r. - "Sally's Pigeons" - Cyndi Lauper;
- 2000 r. - "Crazy" -  K-Ci & JoJo;
- 2013 r. - "In the City" - Caveman.
W 2002 roku była jedną z modelek w słynnym kalendarzu Pirelli.