Kay Ann Lenz

[{"id":6,"name":"actors","above5p":true,"career":{"name":"aktorka"},"ranking":{"name":"Ról aktorskich","link":"/person/ajax/roles/56675/6","url":"/ranking/person/actors/female"},"rating":{"count":103,"rate":6.970873786407767,"desc":"oceny","profession":"gry aktorskiej"}},{"id":22,"name":"guest","above5p":true,"career":{"name":"gościnnie"},"ranking":{"name":"Występów gościnnych","link":"/person/ajax/roles/56675/22","url":"/ranking/person/guest"},"rating":{"count":36,"rate":6.944444444444445,"desc":"ocen","profession":"gry aktorskiej"}},{"id":20,"name":"voices","above5p":false,"career":{"name":"aktorka dubbingowa"},"ranking":{"name":"Ról głosowych","link":"/person/ajax/roles/56675/20","url":"/ranking/person/voices"},"rating":{"count":3,"rate":7.333333333333333,"desc":"oceny","profession":"gry aktorskiej"}}]
7,0
103 oceny gry aktorskiej
Kay Lenz
Amerykańska aktorka telewizyjna i filmowa, Kay Lenz, przyszła na świat 4 marca 1953 roku w Los Angeles (Kalifornia, USA). Jej rodzina związana była z show biznesem. Ojciec, Ted Lenz, pracował jako komentator i producent filmowy, a matka, Kay Miller Lenz, w młodości robiła karierę w modelingu. W wieku ośmiu miesięcy mała Kay pojawiła się po raz pierwszy na ekranie w programie wyprodukowanym przez swojego ojca. Jako 13-latka zadebiutowała w sztuce "Dark of the Moon" wystawianej w teatrze Pasadena Playhouse. Grała również epizodyczne rólki w popularnych serialach takich jak "The Monroes", "The Andy Griffith Show" czy "Ironside". W latach 70. zaczęła występować w produkcjach pełnometrażowych. Pierwszym filmem z jej udziałem było obsypane nagrodami "Amerykańskie graffiti". Niedługo później Clint Eastwood obsadził ją w dramacie "Breezy" u boku Williama Holdena. Film opowiadał historię młodej dziewczyny uwikłanej w romans z biznesmanem. Rola młodziutkiej aktorki została doceniona przez krytykę -Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej przyznało jej nominację do Złotego Globu dla najlepszej debiutantki. Jej kolejne role na wielkim ekranie, m.in w "Gorączce białej linii", "Przeprawie" czy przebojowym horrorze "Dom", nie cieszyły się już takim uznaniem. Ponadto Lenz nie miała zbyt dobrej intuicji. W latach 80. wielu światowej sławy reżyserów oferowało jej role w swoich filmach (m.in Woody Allen w dramacie "Hannah i jej siostry", Adrian Lyne w "Fatalnym zauroczeniu" oraz Tim Burton w przeboju "Batman"), jednak Kay stanowczo je odrzucała. Odnosiła za to spore sukcesy w telewizji. Seriale "Pogoda dla bogaczy" i "Midnight Caller" przyniosły jej nagrodę Emmy. Ma również na koncie role drugoplanowe w "Życzeniu śmierci 4", "Dowodzie rzeczowym" czy "Złudnym szczęściu". Dziś na ekranie pojawia się sporadycznie w niskobudżetowych obrazach, takich jak "Southside" czy "The Downside of Bliss".
Więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 4 marca 1953

miejsce urodzenia: Los Angeles, Kalifornia, USA

wzrost: 155 cm

Emmy
Zdobyła Emmy, 1 inna nagroda i 6 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
Emmy Najlepszy gościnny występ w serialu dramatycznym - aktorka za serial Rozmowy po północy w roku 1989
mąż David Cassidy (03.04.1977 - 28.12.1983, rozwód)
Była jedną z aktorek branych pod uwagę przy obsadzaniu roli Carol w filmie "Dawno temu w Ameryce", jednak jej kandydatura została odrzucona. Ostatecznie angaż otrzymała Tuesday Weld.
Ubiegała się o rolę Catherine Tramell w filmie "Nagi instynkt", jednak Paul Verhoeven odrzucił jej kandydaturę. Ostatecznie angaż otrzymała Sharon Stone.
Była jedną z kandydatek branych pod uwagę do roli Alex Forrest w filmie "Fatalne zauroczenie", którą ostateczne otrzymała Glenn Close.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych