Keira Knightley

Keira Christina Knightley

[{"id":6,"name":"actors","above5p":true,"career":{"name":"aktorka"},"ranking":{"name":"Ról aktorskich","link":"/person/ajax/roles/45406/6","url":"/ranking/person/actors/female"},"rating":{"count":59927,"rate":8.042852136766399,"desc":"ocen","profession":"gry aktorskiej"}},{"id":21,"name":"himself","above5p":false,"career":{"name":"we własnej osobie"},"ranking":{"name":"Występów","link":"/person/ajax/roles/45406/21","url":"/ranking/person/himself"},"rating":{"count":50,"rate":8.7,"desc":"ocen","profession":"występów osoby"}},{"id":20,"name":"voices","above5p":false,"career":{"name":"aktorka dubbingowa"},"ranking":{"name":"Ról głosowych","link":"/person/ajax/roles/45406/20","url":"/ranking/person/voices"},"rating":{"count":24,"rate":8.791666666666666,"desc":"oceny","profession":"gry aktorskiej"}},{"id":22,"name":"guest","above5p":false,"career":{"name":"gościnnie"},"ranking":{"name":"Występów gościnnych","link":"/person/ajax/roles/45406/22","url":"/ranking/person/guest"},"rating":{"count":7,"rate":9.142857142857142,"desc":"ocen","profession":"gry aktorskiej"}},{"id":7,"name":"producer","above5p":false,"career":{"name":"producentka"},"ranking":{"name":"Produkcji","link":"/person/ajax/roles/45406/7","url":"/ranking/person/producer"},"rating":{"count":2,"rate":10,"desc":"oceny","profession":"pracy producenta"}}]
8,0
59 927 ocen gry aktorskiej
Szczupła, angielska brunetka zyskała sławę dzięki roli w filmach: "Podkręć jak Beckham" i "Piraci z Karaibów: Klątwa Czarnej Perły". Jest córką aktora Willa Knightley i scenarzystki Sharman Macdonald. Już od najmłodszych lat interesowała się aktorstwem. W wieku trzech lat poprosiła rodziców, aby wynajęli jej agenta. Rodzice, choć początkowo sceptycznie nastawieni do pomysłu córki, trzy lata później zgodzili się na jej propozycję. Warunek był jeden - praca aktorki nie mogła w żaden sposób kolidować z nauką. Młoda Keira brała zatem lekcje aktorstwa w czasie wakacji szkolnych i przyjmowała tylko takie role, które w żaden sposób nie kolidowały z zajęciami szkolnymi. Od najmłodszych lat uczęszczała również na lekcje tańca.
Na dużym ekranie zadebiutowała w wieku zaledwie 12 lat w romantycznym dramacie Moiry Armstrong "A Village Affair". Powoli zdobywała uznanie widzów i krytyki kolejnymi rolami w "Niewinnych kłamstwach"oraz zrobionymi na potrzeby telewizji filmami "Treasure Seekers" i "Coming Home". Pierwszym przełomem w karierze młodej aktorki okazał się film "Gwiezdne Wojny: Część I - Mroczne widmo". Następnie występowała w mini serialu telewizyjnym "Oliver Twist" oraz zagrała córkę Robin Hooda w "Princess of Thieves". Widzowie dostrzegli jej talent również w "Bunkrze" Gilliesa MacKinnona, ale prawdziwą sławę przyniósł jej komediodramat "Podkręć jak Beckham". Ten film uczynił z Keiry jedną z najpopularniejszy aktorek w Wielkiej Brytanii. Międzynarodową sławę przyniosła jej rola w filmie "Piraci z Karaibów: Klątwa czarnej perły".
Keira Christina Knightley urodziła się 26 marca 1985 roku w angielskim Teddington jako córka aktora Willa Knightleya i dramatopisarki Sharman MacDonald. Artystyczne pochodzenie sprawiło, że Keira jako swój zawód wybrała aktorstwo. Mimo młodego wieku ma na swoim koncie wiele różnorodnych ról, których mogliby jej pozazdrościć aktorzy z długoletnim stażem.

Zadebiutowała w serialu "Royal Celebration". Pierwszym ważnym filmem w jej karierze był "Doktor Żywago"- telewizyjna adaptacja klasycznej powieści Borysa Pasternaka pod tym samym tytułem. Jej kariera zaczęła się rozwijać coraz szybciej od roli w "Podkręć jak Beckham". Została zauważona przez łowców talentów i w 2003 roku zagrała Elizabeth Swann w "Piratach z Karaibów- Klątwie Czarnej Perły" u boku Johnny'ego Deppa i Orlando Blooma. Obraz stał się wielkim hitem, podobnie jak dwie następne części "Skrzynia Umarlaka" i "Na krańcu świata", a Keira stała się gwiazdą wielkiego formatu.

Ugruntowała swoją pozycję gwiazdy po stworzeniu postaci Ginewry w "Królu Arturze", gdzie tytułowego bohatera odegrał Clive Owen. Keira dla roli zaczęła intensywnie ćwiczyć strzelanie z łuku, walkę na noże i miecze.

Początkowo reżyser "Dumy i uprzedzenia" nie chciał, by kreację Elizabeth Bennet stworzyła Keira, gdyż uważał, że jest zbyt ładna. Aktorka osobiście udała się do Joe'ego Wrighta i zaprezentowała mu się bez makijażu. Zachwycony reżyser od razu dał Knightley upragnioną rolę, a Keira została za nią nominowana do Złotego Globu i Oscara.
W 2005 roku, oprócz "Dumy i uprzedzenia", Keira zagrała jeszcze w dwóch filmach: "Obłędzie" z Adrienem Brodym i "Domino". Ten ostatni został oparty na faktach i jest opowieścią o życiu modelki Domino Harvey, która porzuciła dotychczasowe życie oraz karierę dla zostania łowczynią nagród.

Inne ważne role Keiry to: Cecile Tallis w "Pokucie", Helena w melodramacie "Jedwab" (oba melodramaty zostały nakręcone w 2007 roku) i księżna Georgiana w produkcji kostiumowej "Księżna".