Liv Tyler 

Liv Rundgren

7,8
21 563 oceny gry aktorskiej
Liv Tyler
Swoje imię zawdzięcza przypadkowi. Jej matka Bebe Buell (modelka i "dziewczyna miesiąca" Playboya) zobaczyła na okładce jednego z magazynów zdjęcie Liv Ullmann. Spodobało jej się imię i postanowiła nadać je swojemu dziecku. W dzieciństwie Liv mieszkała w Portland, razem z matką i siostrą. Chociaż w jej domu nigdy się nie przelewało, gościły tam takie gwiazdy, jak Elvis Costello, czy Mick Jagger. Do jedenastego roku życia była przekonana, że jej ojcem jest Todd Rundgren - producent płytowy i wokalista zespołu Utopia. W swoje dwunaste urodziny przyjęła nazwisko swojego prawdziwego ojca - Stevena Tylera - wokalisty zespołu Aerosmith.

W wieku czternastu lat wyjechała razem z matką, do Nowego Jorku, aby rozpocząć karierę modelki. Udało się - jej twarz zaczęła zdobić popularne w Stanach Zjednoczonych magazyny, takie jak "Seventeen", czy "Mirabella". Po roku postanowiła spróbować swych sił jako aktorka.

Karierę rozpoczęła występując w teledysku grupy Aerosmith - "Crazy". Następnie wygrała zdjęcia próbne do niezależnego filmu Jamesa Mangolda - "Victor, syn Dolly". Potem wystąpiła w obrazie Bruce'a Beresforda - "Zrozumieć ciszę". Przełomem w jej karierze aktorskiej była rola Lucy w "Ukrytych pragnieniach" Bernardo Bertolucciego. Przyniosła ona Liv nominację do nagrody Young Star Award oraz uznanie krytyków filmowych na festiwalu w Cannes.

Teraz było już "z górki". Zagrała w nostalgicznej komedii Toma Hanksa - "Szaleństwa młodości", melodramacie Pata O'Connora - "Abbottowie prawdziwi" oraz w superprodukcji Michaela Baya - "Armageddon". W latach 2001 - 2003 wystąpiła jako Arwena w trylogii Petera Jacksona - "Władca Pierścieni", dzięki czemu zdobyła prawdziwą, światową sławę.

W 1997 roku magazyn "People" umieścił jej nazwisko na liście 50 najpiękniejszych ludzi świata.
więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 1 lipca 1977

miejsce urodzenia: Nowy Jork, Nowy Jork, USA

wzrost: 177 cm

Aktor
Zdobyła Aktor, 12 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
mąż Royston Langdon (25.03.2003 - 10.10.2009, rozwód), syn Milo William (ur. 14.12.2004)
Jest córką wokalisty grupy "Aerosmith" Stevena Tylera i modelki Bebe Buell.
Ma trójkę młodszego przyrodniego rodzeństwa: dwie siostry - Mię i Chelsea oraz brata Taja.
Była brana pod uwagę przy obsadzaniu roli Matyldy w filmie "Leon zawodowiec". Ostatecznie w filmie wystąpiła młodsza Natalie Portman.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych