Mark Ruffalo 

Mark Alan Ruffalo

[{"id":6,"name":"actors","above5p":true,"career":{"name":"aktor"},"ranking":{"name":"Ról aktorskich","link":"#unkown-link--personRolesAjax--","url":"/ranking/person/actors/male"},"rating":{"count":67493,"rate":8.124975923429096,"desc":"oceny","profession":"gry aktorskiej"}},{"id":7,"name":"producer","above5p":false,"career":{"name":"producent"},"ranking":{"name":"Produkcji","link":"#unkown-link--personRolesAjax--","url":"/ranking/person/producer"},"rating":{"count":40,"rate":7.075,"desc":"ocen","profession":"pracy producenta"}},{"id":22,"name":"guest","above5p":false,"career":{"name":"gościnnie"},"ranking":{"name":"Występów gościnnych","link":"#unkown-link--personRolesAjax--","url":"/ranking/person/guest"},"rating":{"count":29,"rate":7.827586206896552,"desc":"ocen","profession":"gry aktorskiej"}},{"id":21,"name":"himself","above5p":false,"career":{"name":"we własnej osobie"},"ranking":{"name":"Występów","link":"#unkown-link--personRolesAjax--","url":"/ranking/person/himself"},"rating":{"count":22,"rate":8.772727272727273,"desc":"oceny","profession":"występów osoby"}},{"id":19,"name":"archivalMaterials","above5p":false,"career":{"name":"materiały archiwalne"},"ranking":{"name":"personPage.toproles.ranking.proffesion.19","link":"#unkown-link--personRolesAjax--","url":"/ranking/person/archivalMaterials"},"rating":{"count":9,"rate":9.11111111111111,"desc":"ocen","profession":"materiałów archiwalnych"}},{"id":20,"name":"voices","above5p":false,"career":{"name":"aktor dubbingowy"},"ranking":{"name":"Ról głosowych","link":"#unkown-link--personRolesAjax--","url":"/ranking/person/voices"},"rating":{"count":7,"rate":9.428571428571429,"desc":"ocen","profession":"gry aktorskiej"}},{"id":2,"name":"director","above5p":false,"career":{"name":"reżyser"},"ranking":{"name":"Reżyserii","link":"#unkown-link--personRolesAjax--","url":"/ranking/person/director"},"rating":{"count":5,"rate":6.4,"desc":"ocen","profession":"pracy reżysera"}}]
8,1
67 493 oceny gry aktorskiej
Mark Ruffalo
Jego ojciec był artystą budowniczym, matka stylistką włosów. Rodzice to z pochodzenia włoscy Amerykanie. Przyszedł na świat 22 listopada 1967 roku w miasteczku Kenosha nad jeziorem Michigan, w stanie Wisconsin. Ma brata Scotta i dwie siostry: Tanię i Nicole. Jednak rodzice rozwiedli się.

Tubylec stanu Wisconsin, ze swoją rodziną przeniósł się do Virginia Beach, w stanie Wirginia, gdzie mieszkał w latach, gdy był nastolatkiem. Po ukończeniu tamtejszej First Colonial High School, przeprowadził się do San Diego i wkrótce wyemigrował na północ, by osiedlić się w Los Angeles. Uczęszczał do konserwatorium Stelli Adler i później założył Orpheus Theatre Company. Pracował jako rolnik w zakładzie Equity-Waiver. Następnie przez dziewięć lat był barmanem.

Zadebiutował na deskach teatru The Cast w sztuce "Avenue A" i przez jakiś czas współpracował z tym teatrem, grając w szeregu nagradzanych sztuk Justina Tannera, w tym "Still Life With Vacuum Salesman" oraz "Tent Show". Aż otrzymał rolę w nowojorskiej produkcji off-Broadway pt. "This is Our Youth" autorstwa Kennetha Lonergana i zwrócając na siebie uwagę krytyków odebrał nagrodę Lucille Lortel dla Najlepszego Aktora.

Mark Ruffalo jest także scenarzystą, reżyserem i producentem. Był jednym z autorów scenariusza do filmu "The Destiny of Marty Fine", dla niezależnej wytwórni, który w 1995 roku zajął drugie miejsce podczas Festiwalu Filmowego Slamdance w Park City w stanie Utah.

Brał udział w ośmiuset przesłuchaniach. Aż doczekał się wreszcie przełomowej roli Terry'ego Prescotta w dramacie "Możesz na mnie liczyć" Kennetha Lonergana. Rola ta przyniosła mu nagrodę Nowego Pokolenia przyznawaną przez Związek Krytyków Filmowych Los Angeles i dla Najlepszego Aktora na festiwalu filmowym w Montrealu oraz nominację do nagrody na Chicago Film Critics Association, Independent Spirit Award i trzecie miejsce wytypowane przez Społeczność Krytyków Filmowych w Bostonie. Na małym ekranie można go było zobaczyć m.in. w serialu "Patrol" jako Zane'a Marinelliego.

W czerwcu 2000 roku ożenił się z aktorką Sunrise Coigney, a spotykali po prostu na ulicy. Mają syna Keena (ur. 2001).

Zagrał główną rolę w niezależnej produkcji "XX/XY", pierwszym filmie wytwórni Nylon Films, w reżyserii Austina Chicka, na podstawie jego własnego scenariusza. Miał potem pojawić się w thrillerze SF "Znaki", lecz jednak musiał opuścić plan filmowy ze względu na rozpoznany guz mózgu i tymczasowo jego twarz była częściowo sparaliżowana. Wtedy jego rolę przejął aktor Joaquin Phoenix. Interpretacja postaci Stana, jednego z techników Lacuna Inc. w komedio-dramacie romantycznym "Zakochany bez pamięci" wypadła w jego wykonaniu szczególnie dobrze.

Jest laureatem takich nagród teatralnych jak Dramalogue i Theater World. Powrócił na scenę jako Stephen w przedstawieniu "The Moment When", sztuce zdobywcy nagrody Pulitzera i nagrody Tony, Jamesa Lapine. Jest także reżyserem kilku sztuk teatralnych (m.in. "Margaret" Timothy'ego McNeila w Hudson Backstage Theatre w Los Angeles) i jednoaktówek.
Więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 22 listopada 1967

miejsce urodzenia: Kenosha, Wisconsin, USA

wzrost: 173 cm

Złoty Glob
Zdobył Złoty Glob, 9 innych nagród i 51 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
żona Sunrise Coigney (od 11.06.2000), 3 dzieci: syn Keen (ur. 2001), córki Bella Noche (ur. 2005) i Odette (ur. 20.10.2007)
Miał wystąpić w "Znakach", ale jego miejsce w obsadzie zajął Joaquin Phoenix. Mark wycofał się z tej produkcji, gdyż zdiagnozowano u niego guz mózgu. Po operacji przez pewien okres był częściowo sparaliżowany.
Studiował na Stella Adler Conservatory w Los Angeles.
Ma troje rodzeństwa: brata Scotta oraz dwie siostry - Tanię i Nicole.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych