[{"id":2,"name":"director","above5p":true,"career":{"name":"reżyser"},"ranking":{"name":"Reżyserii","link":"/person/ajax/roles/46457/2","url":"/ranking/person/director"},"rating":{"count":168,"rate":7.607142857142857,"desc":"ocen"}},{"id":7,"name":"producer","above5p":false,"career":{"name":"producent"},"ranking":{"name":"Produkcji","link":"/person/ajax/roles/46457/7","url":"/ranking/person/producer"},"rating":{"count":11,"rate":8.272727272727273,"desc":"ocen"}}]
7,6
168 ocen prac reżysera
Martin Ritt

Amerykański reżyser poruszający często w swoim filmach wrażliwe społecznie tematy. Po studiach w Elon College (North Carolina) i St. John's University w Nowym Jorku, Ritt zainteresował się aktorstwem przez swojego przyjaciela Elię Kazana i dołączył 1937 r. do teatralnej grupy Lee Strasberg Theater. Ritt służył w amerykańskiej armii podczas II wojny światowej, a potem powrócił na Broadway, gdzie rozpoczął pracę reżyserską. Po obiecującym początku w telewizji, zarówno jako aktor i reżyser, w 1951 roku przyszły gorsze lata dla tego reżysera, kiedy to trafił na czarną listę przez swoje byłe członkostwo w partii komunistycznej, ale wrócił do reżyserskiej pracy na Broadwayu w 1955 roku. Niebawem - w 1957 r. wyreżyserował swój pierwszy film "Na skraju miasta". Od tamtej pory Ritt skupił się całkowicie na reżyserowaniu filmów i nie wrócił już nigdy do teatru. Jego pierwsze filmy, jak np. "Długie gorące lato" miały wydźwięk komercyjny, ale potrafił jednocześnie osiągnąć w swoich filmach bardziej osobiste wizje, jak np. w produkcjach - "Hud, syn farmera" z (1963), czy też "Szpieg, który przyszedł z zimnej strefy" i "Wielka nadzieja białych".
Główni bohaterowie w filmach Ritta wydają się być często samotni lub słabi, których etyczne skrupuły umieściły ich w sprzeczności z bazującym na wątpliwych wartościach społeczeństwem. Ritt opowiedział historię o jego pamiętnej czarnej liście, w komedii "The Front".

Więcej

Dane personalne:

data urodzenia: 2 marca 1914

data śmierci: 8 grudnia 1990

miejsce urodzenia: Nowy Jork, Nowy Jork, USA

BAFTA
Zdobył BAFTA, 3 inne nagrody i 12 nominacji
BAFTA Najlepszy film brytyjski za film Szpieg, który przyszedł z zimnej strefy w roku 1967
Zmarł w Santa Monica w Kalifornii
Reżyserował filmy za które 13 aktorów otrzymało nominacje do Oscara. Byli to: Melvyn Douglas, Paul Newman, Patricia Neal, Richard Burton, James Earl Jones, Jane Alexander, Paul Winfield, Cicely Tyson, Geraldine Page, Sally Field, Rip Torn, Alfre Woodard i James Garner, spośród których Neal, Douglas i Field ostatecznie dostali statuetki za filmy Ritta.
Umieszczony na czarnej liście w Hollywood w latach 50-tych za swoje byłe sympatie prokomunistyczne.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych