Michael Nyqvist 

Rolf Åke Mikael Nyqvist

7,6
10 087 ocen gry aktorskiej
Michael Nyqvist
Rolf Åke Mikael Nyqvist urodził się 8 listopada 1960 roku w Sztokholmie (Szwecja). Kiedy był ponad rocznym dzieckiem opuścił sierociniec, w którym przebywał i został adoptowany przez małżeństwo - prawnika i pisarkę. Kiedy sam po raz pierwszy został ojcem postanowił odnaleźć swoich biologicznych rodziców, co udało się po długich poszukiwaniach.

Początkowo Nyqvist planował zostać hokeistą, jednak uraz, którego się nabawił, zmusił go do wcześniejszej, sportowej emerytury. W wieku 17 lat zamieszkał na rok w Omaha (Nebraska, USA) w ramach wymiany szkolnej. Wtedy ujawniła się jego pasja do aktorstwa. Zagrał między innymi w szkolnej wersji sztuki Arthura Millera - "Śmierć komiwojażera".

Po powrocie do Szwecji został przyjęty do szkoły baletowej, ale po roku zrezygnował. W wieku 19 lat zaczął naukę w Academic School of Drama w Malmö. Następnie zaczął pracować, głównie w teatrze. Zagrał w kilku produkcjach telewizyjnych, m.in. w "Kamraterna".

Popularność przyniosła mu rola Johna Bancka w serialu "Beck". Z kolei uznanie krytyków zyskał rolą Rolfa w filmie "Tylko razem". W 2002 roku zagrał w produkcji "Facet z grobu obok", która przyniosła mu statuetkę Złotego Żuka Szwedzkiego Instytutu Filmowego. Kolejną nominację do tej nagrody zyskał rolą Daniela w nominowanym do Oscara filmie Kay'a Pollaka "Jak w niebie". 

W 2008 roku Nyqvist został wybrany do roli Mikaela Blomkvista, dziennikarza będącego bohaterem książek Stiega Larssona. Pojawił się w tej roli w trzech ekranizacjach powieści pisarza - "Millennium: Zamek z piasku, który runął", "Millennium: Dziewczyna, która igrała z ogniem" oraz "Millennium: Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet". 

Później Nyqvist brał udział również w amerykańskich produkcjach, gdzie wcielał się przeważnie w czarne charaktery. Zagrał m.in. w "Mission: Impossible - Ghost Protocol", "Porwaniu" czy "Dziewczynie z książek". W 2017 roku aktor wystąpił w dramacie Pernilli August "Den allvarsamma leken" za co został uhonorowany statuetką Złotego Żuka. Po raz ostatni Nyqvist pojawił się na ekranie w obrazie Terrence'a Malicka "Ukryte życie", opartym na autentycznych wydarzeniach. Premiera filmu odbyła się w 2019 roku. Aktor zmarł dwa lata wcześniej na raka płuc.

Od 1990 roku żoną Nyqvista była scenografka, Catharina Nyqvist Ehrnrooth, z którą miał dwoje dzieci - córkę Ellen oraz syna Artura.
więcej

Dane personalne:

data urodzenia: 8 listopada 1960

data śmierci: 27 czerwca 2017

miejsce urodzenia: Sztokholm, Szwecja

wzrost: 178 cm

żona Catharina Nyqvist Ehrnrooth (od 1990 do jego śmierci), 2 dzieci: Ellen (ur. 1991), Arthur (ur. 1996)
Jest autorem następujących książek:
- 2009 r. - "När barnet lagt sig" (autobiografia);
- 2013 r. - "Dansa för oss".
W 1989 roku ukończył aktorstwo w Teaterhögskolan i Malmö (Malmö Theatre Academy) w Malmö (Szwecja).
Zmarł w Sztokholmie (Szwecja) na raka płuc.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

....ale mnie kręci zajebiście. Dobry aktor.Charakterystyczny.

Baaardzo dobry aktor. Ostatnio oglądałem Dziewczynę Która Została Królem i był najlepszym aktorem w całym filmie. No i oczywiście Viggo Tarasov z John'ego Wicka - dla mnie rewelacyjna rola.RIP

Zmarł 27.06.2017 po walce z nowotworem płuc. :(

Na mnie zrobił wielkie wrażenie grą w filmie COLONIA - tak zagrał, że go znienawidziłem :)

A mógł zagrać jeszcze w tylu filmach... Wielka szkoda. Niech spoczywa w pokoju...
PS Genialna rola Paula Schäfera w filmie "Colonia".

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones