Piotr Trojan 

8,3
15 620 ocen gry aktorskiej
Piotr Trojan

Aktor, scenarzysta i reżyser. Laureat najważniejszych nagród i wyróżnień w tym m.in. nagrody filmowej Orzeł oraz dwukrotnie nagrody Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Ceniony za swoją wszechstronność oraz wyjątkową wrażliwość.

Absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej Jana Paderewskiego (klasa pianina i gitary) oraz Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi na Wydziale Aktorskim. Swoją edukację kontynuował w Studio Prób przy Wajda School w Warszawie na kursie reżyserii. W latach 2015 - 2017 był wykładowcą Szkoły Aktorskiej Haliny i Juliusza Machulskich w Warszawie.

KINO

W 2020 roku zadebiutował na dużym ekranie w głównej roli w filmie "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy" w reżyserii Jana Holoubka. To oparta na faktach historia młodego mężczyzny niewinnie skazanego na wieloletnie więzienie za wyjątkowo brutalną zbrodnię, której nie popełnił. Tytułowa rola to popis warsztatu aktorskiego i umiejętności Trojana, który przeprowadza widza przez kolejne etapy dramatu Tomka, od aresztowania w wieku 23 lat, po uwolnienie 18 lat później. W tej historii przeplatają się skrajnie różne emocje od paraliżującego strachu, poczucia niesprawiedliwości i zwątpienia, przez cierpienie związane z traumatycznymi doświadczeniami w więzieniu, aż po radość związaną z wyjściem na wolność. W roli Teresy Klemańskiej - matki Komendy - partneruje mu wielokrotnie nagradzana Agata Kulesza.

Film został bardzo dobrze przyjęty zarówno przez widzów, jak i krytyków. Pomimo trwającej pandemii obejrzało go ponad milion osób. Jego twórcy byli także wielokrotnie nagradzani podczas najważniejszych festiwali i przeglądów. Środowisko filmowe doceniło przede wszystkim kreację Piotra Trojana, za którą otrzymał m.in. nagrodę na 45. XX FPFF w Gdyni w kategorii pierwszoplanowa rola męska, nagrodę podczas gali Polskich Nagród Filmowych Orły w kategorii Najlepsza Główna Rola Męska (2021 rok), czy nagrodę Jantara za główną rolę męską na festiwalu "Młodzi i Film" w Koszalinie. Z kolei kapituła prestiżowej nagrody im. Zbyszka Cybulskiego wyróżniła go nominacją przyznawaną młodym aktorom wyróżniającym się wybitną indywidualnością. 

Kolejnym sukcesem była premiera filmu "Synthol", w którym Piotr wystąpił w potrójnej roli: scenarzysty, reżysera i głównego bohatera. To historia trzydziestotrzyletniego Eryka prowadzącego wideobloga ze swoich przygotowań do startu w debiutach kulturystycznych. Pomaga mu w tym nadopiekuńcza matka Teresa (Iwona Bielska), z którą Eryka łączą wyjątkowo bliskie i skomplikowane relacje. Film został wyróżniony podczas 46. XX FPFF w Gdyni w konkursie filmów krótkometrażowych. W lipcu 2022 roku, podczas Międzynarodowego Konkursu Filmów Krótkometrażowych BNP Paribas Dwa Brzegi film otrzymał I nagrodę. Jury doceniło "Synthol" jako kino wielkich paradoksów: ironiczne i empatyczne, bezpretensjonalne i pełne kulturowych kontekstów, efektowne w formie i kameralne w nastroju.

W 2021 roku widzowie mogli go zobaczyć także w wielu innych nagradzanych produkcjach. W obrazie "Wszystkie nasze strachy" (reż. Łukasz Ronduda) wcielił się w postać księdza z małej prowincjonalnej parafii. Z kolei w dramacie "Hiacynt" (reż. Piotr Domalewski) zagrał postać Kamila Barczyka - chłopaka prześladowanego w ramach akcji władz PRL skierowanej przeciwko środowisku LGBT.

Jego niewątpliwym atutem jest wszechstronność, dzięki której równie dobrze odnajduje się zarówno w rolach komediowych, jak i dramatycznych. W czerwcu br. odbyła się premiera komedii dramatycznej "Samiec Alfa" w reżyserii Katarzyny i Igora Priwieziencewów, w której grany przez Piotra bohater bierze udział w niecodziennym szkoleniu, gdzie pod wpływem charyzmatycznego coacha wraz z grupą innych mężczyzn rozpoczyna zaskakującą podróż w głąb siebie.

Z kolei na tegorocznym Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni po raz pierwszy na dużym ekranie został pokazany "Johnny". To oparta na prawdziwych wydarzeniach historia z życia ks. Jana Kaczkowskiego (Dawid Ogrodnik), opowiedziana z perspektywy jego podopiecznego, Patryka Galewskiego (Piotr Trojan). To właśnie za tę rolę Trojan otrzymał po raz drugi nagrodę w kategorii Pierwszoplanowa Rola Męska podczas 47. XX FPFF w Gdyni.

TEATR
 
Talent aktora widzowie mogli wielokrotnie podziwiać także na deskach teatru. Ostatnim głośnym projektem, w którym wziął udział, jest "Święta Kluska" (2019 r.) w reżyserii Agnieszki Smoczyńskiej wystawiana na scenie Komuny Warszawa i Nowego Teatru. Spektakl określany przez jego twórców mianem holy-hop-dog musicalu nie tylko zaskarbił serca widzów, ale zebrał również bardzo dobre recenzje krytyków. Trojan współpracuje na co dzień z takimi teatrami jak TR Warszawa, Nowy Teatr w Warszawie oraz Komuna Warszawa. W 2016 roku występował we współczesnej adaptacji sztuki "Piotruś Pan" w reż. Łukasza Kosa (Nowy Teatr). Dwa lata później premierę miały dwa spektakle z jego udziałem: "Strach" w reż. Małgorzaty Wdowik (TR Warszawa) oraz "Król Duch", przy którym ponownie pracował z Łukaszem Kosem (Teatr Polski w Warszawie). 

To właśnie kreacje teatralne przyniosły mu uznanie krytyków oraz środowiska filmowego. Jest m.in. Laureatem Pierwszej Nagrody Aktorskiej na Festiwalu Szkół Teatralnych 2009. Na swoim koncie ma także Złotą Maskę za debiut teatralny w spektaklu "Ifigienia" (2012 r.). W 2004 roku otrzymał tytuł "Talent Śląska". 

SERIALE

Szerszej publiczności znany głównie z ról serialowych. Coraz częściej możemy oglądać go w produkcjach telewizyjnych przyciągających uwagę także zagranicznych krytyków. W 2019 roku po raz pierwszy partnerował Agacie Kuleszy w serialu "Pułapka" w reż. Łukasza Palkowskiego. Na festiwalu The Best Shorts Competition 2019 w Kalifornii "Pułapkę" wyróżniono w kategorii "Serial". W dostępnym na Netflixie drugim sezonie "Znaków" w reżyserii Jakuba Miszczaka Trojan wciela się w postać sierżanta Sobczyka. Ten hit telewizji AXN także odbił się międzynarodowym echem. Film został zauważony na prestiżowym festiwalu Los Angeles Film Awards (LAFA), gdzie zwyciężył w kategorii "Najlepsza seria internetowa", a podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego THE BUDDHA (TBIFF) "Znaki" zajęły pierwsze miejsce w kategorii "Najlepszy Serial Telewizyjny".

W kolejnych latach widzowie mogli oglądać go w najpopularniejszych produkcjach telewizyjnych m.in. w serialu "Król" (reż. Jan P. Matuszyński) na podstawie powieści Szczepana Twardocha, czy w drugiej serii serialu "Rojst" w reżyserii Jana Holoubka.

W tym roku fani aktora również nie będą zawiedzeni. Już we wrześniu pojawił się w trzecim sezonie popularnego serialu "Szadź". Grana przez niego postać Maćka jest ważnym ogniwem kryminalnej układanki, którą pokochali widzowie.

Także jesienią pojawi się w sześcioodcinkowym dramacie katastroficznym Netflixa "Wielka woda" w reż. Jana Holoubka. Serial nawiązuje do tragicznych wydarzeń z lipca 1997 roku, kiedy wielka fala powodziowa zbliżała się do Wrocławia.
więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 6 czerwca 1986

miejsce urodzenia: Tarnowskie Góry, Polska

wzrost: 180 cm

Orzeł
Zdobył Orzeł, 6 innych nagród oraz 8 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
W 2009 roku ukończył Wydział Aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi (Polska).
W 2022 roku wystąpił w teledysku do piosenki "To co masz Ty!" Dawida Podsiadło.
W 2023 roku użyczył swojego głosu w kampanii społecznej promującej Puckie Hospicjum pw. św. Ojca Pio.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Grając Tomka Komedę wziął na siebie dużą odpowiedzialność, ale zdecydowanie udźwignął ciężar gatunkowy całej historii. Jest magnetyzujący i bardzo utalentowany. Mam nadzieję, że ten film otworzy mu drzwi do kariery. Oby więcej tak dobrych ról.

Przyszłość jest przed nim

Podobna twarz.

Po 25 latach niewinności widziałam że jest genialny. Ale to co pokazał w Johnnym to powala !
On naprawdę zagra wszystko.
Jest ciągle świeży, ciągle zaskakuje. Niby wiedziałam jaki mówi, jak gra, co umie.
Bzdura. W Johnnym pokazał jeszcze więcej.
Chce się go ciągle i więcej.

Zagra Tomasza Komendę. Oby się sprawdził bo liczę na dobry film poruszający ten jakże ważny temat.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones