[{"id":6,"name":"actors","above5p":true,"career":{"name":"aktor"},"ranking":{"name":"Ról aktorskich","link":"/person/ajax/roles/1259111/6","url":"/ranking/person/actors/male"},"rating":{"count":2465,"rate":8.731440162271806,"desc":"ocen","profession":"gry aktorskiej"}},{"id":22,"name":"guest","above5p":false,"career":{"name":"gościnnie"},"ranking":{"name":"Występów gościnnych","link":"/person/ajax/roles/1259111/22","url":"/ranking/person/guest"},"rating":{"count":87,"rate":5.793103448275862,"desc":"ocen","profession":"gry aktorskiej"}}]
8,7
2 465 ocen gry aktorskiej
Piotr Trojan

Piotr Trojan - aktor, scenarzysta i reżyser. Ceniony za swoją wszechstronność oraz wyjątkową wrażliwość. Laureat nagrody Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni za pierwszoplanową rolę męską w filmie "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy" (2020).
 

Absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej Jana Paderewskiego (klasa pianina i gitary) oraz Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi na wydziale aktorskim. Swoją edukację kontynuował w Studio Prób przy Wajda School w Warszawie na kursie reżyserii. W latach 2015-2017 był wykładowcą Szkoły Aktorskiej Haliny i Juliusza Machulskich w Warszawie.


We wrześniu 2020 roku zadebiutował na dużym ekranie w filmie "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy", w którym zagrał tytułową postać. To historia oparta na autentycznych wydarzeniach, którymi żyła cała Polska. Losy Tomasza Komendy, niewinnie skazanego na 25 lat więzienia za wyjątkowo brutalną zbrodnię, to sprawa bez precedensu. Dlatego producentom zależało na obsadzie, która będzie w stanie zmierzyć się z takim tematem. Rolę Teresy Klemańskiej - matki Komendy - powierzono wielokrotnie nagradzanej Agacie Kuleszy. Reżyserii podjął się znany z serialu "Rojst" - Jan Holoubek. Natomiast za kamerą stanął Bartłomiej Kaczmarek.
 

Talent aktora widzowie mogli wielokrotnie podziwiać także na deskach teatru. Ostatnim głośnym projektem, w którym wziął udział, jest "Święta Kluska" (2019) w reżyserii Agnieszki Smoczyńskiej wystawiana na scenie Komuny Warszawa i Nowego Teatru. Trojan współpracuje na co dzień z takimi teatrami jak TR Warszawa, Nowy Teatr w Warszawie oraz Komuna Warszawa. W 2016 roku występował we współczesnej adaptacji sztuki "Piotruś Pan" w reż. Łukasza Kosa (Nowy Teatr). Dwa lata później premierę miały dwa spektakle z jego udziałem: "Strach" w reż. Małgorzaty Wdowik (TR Warszawa) oraz "Król Duch", przy którym ponownie pracował z Łukaszem Kosem (Teatr Polski w Warszawie). 


To właśnie kreacje teatralne przyniosły mu uznanie krytyków oraz środowiska filmowego. Jest m.in. Laureatem Pierwszej Nagrody Aktorskiej na Festiwalu Szkół Teatralnych 2009. Na swoim koncie ma także Złotą Maskę za debiut teatralny w spektaklu "Ifigienia" (2012). W 2004 roku otrzymał tytuł Talent Śląska. 


Szerszej publiczności znany głównie z ról serialowych. Coraz częściej możemy oglądać go w produkcjach telewizyjnych przyciągających uwagę także zagranicznych krytyków. W 2019 roku po raz pierwszy partnerował Agacie Kuleszy w serialu "Pułapka" w reż. Łukasza Palkowskiego. Na festiwalu The Best Shorts Competition 2019 w Kalifornii "Pułapkę" wyróżniono w kategorii "serial". W dostępnym na Netflixie drugim sezonie "Znaków" w reżyserii Jakuba Miszczaka Trojan wciela się w postać sierżanta Sobczyka. Ten hit telewizji AXN także odbił się międzynarodowym echem. Film został zauważony na prestiżowym festiwalu Los Angeles Film Awards (LAFA), gdzie zwyciężył w kategorii "Najlepsza seria internetowa", a  podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego THE BUDDHA (TBIFF) "Znaki" zajęły pierwsze miejsce w kategorii "Najlepszy Serial Telewizyjny".


Obecnie pracuje nad swoim debiutem reżyserskim "Synthol" przybliżającym specyfikę środowiska amatorskiej kulturystyki. To pełna humoru opowieść o wchodzeniu w dorosłość, próbie odcięcia pępowiny po trzydziestce. Historia budowania na kontrastach starości i młodości, świata online ze światem realnym, dokumentu i fikcji. Film otrzymał dofinansowanie ze Studia Munka.
Więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 6 czerwca 1986

miejsce urodzenia: Tarnowskie Góry, Polska

wzrost: 180 cm

Orzeł
Zdobył Orzeł, 4 inne nagrody i 1 nominacja
Sprawdź wszystkie nagrody
Orzeł Najlepsza główna rola męska za film 25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy w roku 2021
W 2009 roku ukończył Wydział Aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi (Polska).
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych