Ricky Dene Gervais

[{"id":6,"name":"actors","above5p":true,"career":{"name":"aktor"},"ranking":{"name":"Ról aktorskich","link":"/person/ajax/roles/65692/6","url":"/ranking/person/actors/male"},"rating":{"count":4216,"rate":8.106973434535105,"desc":"ocen","profession":"gry aktorskiej"}},{"id":1,"name":"screenwriter","above5p":false,"career":{"name":"scenarzysta"},"ranking":{"name":"Scenariuszy","link":"/person/ajax/roles/65692/1","url":"/ranking/person/screenwriter"},"rating":{"count":312,"rate":8.048076923076923,"desc":"ocen","profession":"scenariuszy"}},{"id":2,"name":"director","above5p":false,"career":{"name":"reżyser"},"ranking":{"name":"Reżyserii","link":"/person/ajax/roles/65692/2","url":"/ranking/person/director"},"rating":{"count":225,"rate":7.488888888888889,"desc":"ocen","profession":"pracy reżysera"}},{"id":20,"name":"voices","above5p":false,"career":{"name":"aktor dubbingowy"},"ranking":{"name":"Ról głosowych","link":"/person/ajax/roles/65692/20","url":"/ranking/person/voices"},"rating":{"count":134,"rate":7.746268656716418,"desc":"oceny","profession":"gry aktorskiej"}},{"id":21,"name":"himself","above5p":false,"career":{"name":"we własnej osobie"},"ranking":{"name":"Występów","link":"/person/ajax/roles/65692/21","url":"/ranking/person/himself"},"rating":{"count":92,"rate":8.597826086956522,"desc":"oceny","profession":"występów osoby"}},{"id":22,"name":"guest","above5p":false,"career":{"name":"gościnnie"},"ranking":{"name":"Występów gościnnych","link":"/person/ajax/roles/65692/22","url":"/ranking/person/guest"},"rating":{"count":86,"rate":7.941860465116279,"desc":"ocen","profession":"gry aktorskiej"}},{"id":7,"name":"producer","above5p":false,"career":{"name":"producent"},"ranking":{"name":"Produkcji","link":"/person/ajax/roles/65692/7","url":"/ranking/person/producer"},"rating":{"count":44,"rate":7.931818181818182,"desc":"oceny","profession":"pracy producenta"}}]
8,1
4 216 ocen gry aktorskiej
Ricky Gervais
Ricky Gervais to brytyjski reżyser, scenarzysta, aktor komediowy i pisarz. Urodził się 24 czerwca 1961 r. w Whitley (Wielka Brytania). Tam także się wychował. Jest najmłodszym z czwórki rodzeństwa. Jego ojciec pochodził z Kanady, a matka była Angielką.

W 1980 r. zaczął studiować biologię na University College London, ale po zaledwie dwóch tygodniach zmienił specjalizację na filozofię i z tej dziedziny ma dyplom. Będąc na uniwersytecie, spotkał Jane Fallon (producentka i scenarzystka), z którą od 1982 r. jest w związku. Para nie ma ślubu, bo jak twierdzi Ricky, "nie ma sensu mieć ceremonii przed Bogiem, ponieważ Boga nie ma". Gervais jest także miłośnikiem zwierząt i wspiera organizacje takie jak PETA. Jest przeciwny polowaniu na lisy czy używaniu czapek ze skóry niedźwiedzi przez Foot Guards. Jego marzeniem jest otwarcie rezerwatu dla zwierząt. Zaczął występować w reklamach, by zbierać pieniądze przeznaczone na ten cel. Ponadto jest zwolennikiem praw gejów. Pochwala wprowadzenie w Wielkiej Brytanii i Walii możliwości małżeństw tej samej płci i jak twierdzi, "jest to zwycięstwo dla nas wszystkich" oraz "wszystko co promuje równość, promuje postęp".

Po skończeniu studiów we wczesnych latach 80. założył zespół Seona Dancing razem z kolegą z uczelni. Duży wpływ na ich twórczość miał David Bowie. Wydali dwa single: "Bitter Heart" oraz "More to Lose". Choć w Wielkiej Brytanii nie odnieśli sukcesu, zyskali dużą popularność na Filipinach. Gervais pozostał w branży muzycznej, zostając menadżerem zespołu Suede. Zanim zaczął karierę komika, był didżejem w radiu XFM London. Pracując tam, potrzebował asystenta, przeprowadził więc rozmowę kwalifikacyjną z pierwszą osobą, której CV zobaczył. Był to Stephen Merchant. Rozmowa odbyła się w lokalnym pubie, a Stephen zgodził się "odwalać nudne rzeczy" i komicy pracują razem od lat 90. W 1996 r. Ricky był doradcą muzycznym w jednym odcinku serialu "This Life", który był produkowany prze jego partnerkę, Jane Fallon. W 1998 r. został zwolniony z radia XFM, kiedy stacja została przejęta przez grupę Capital Radio.

W 2000 r. prowadził swój własny talk show w Channel 4 "Meet Ricky Gervais". Jego gośćmi byli między innymi Jimmy Savile, Michael Winner, Paul Daniels czy Peter Purves. Program miał tylko 6 odcinków, ale rok później Gervais zadebiutował w BBC Comedy z serialem "Biuro", który stał się przebojem. W kolejnych latach produkcja została nagrodzona między innymi nagrodami BAFTA, w tym za najlepszy występ komediowy i najlepszy serial komediowy, Złotymi Globami, nagrodami Brytyjskiej Gildii Scenarzystów dla najlepszego scenarzysty komediowego oraz zdobyła inne liczne nominacje i nagrody. Jego pierwszym sukcesem w stand-uppie był występ zatytułowany "Rubbernecker" w Cafe Royal podczas Edinburgh Festival Fringe w 2001 r. Brali w nim udział także komicy Jimmy Carr, Robin Ince i Stephen Merchant. W listopadzie tego samego roku Gervais i Merchant powrócili do radia XFM z sobotnim show. W 2003 r. Ricky objechał Wielką Brytanię ze swoim programem stand-uppowym "Animals", a rok później z programem "Politics". Oba te występy zostały nagrane i pokazane w telewizji oraz wydane na DVD. W 2004 r. wydał książkę dla dzieci pt. "Flanimals". Kolejnym jego sukcesem był sitcom "Statyści" z 2005 r., w którym zagrały takie gwiazdy jak Ben Stiller, Samuel L. Jackson i jego muzyczny idol David Bowie. Również ta produkcja otrzymała liczne nominacje i nagrody. W tym samym roku wydał sequel pierwszej książki pt. "More Flanimals". Także w 2005 r. pojawił się na Live 8, serii koncertów charytatywnych odbywających się w londyńskim Hyde Parku, gdzie wykonał swój słynny taniec. Dla sprawy stworzył serię krótkich filmów, a także przedstawił grupę R.E.M. W 2007 r. objechał Wielką Brytanię z trzecim programem (po "Animals" i "Politics") pt. "Fame". Trasa zaczęła się w Glasgow w styczniu i zakończyła w Sheffield w kwietniu. Bilety na przedstawienie w Glasgow zostały wyprzedane w 45 minut i trzeba było dodać więcej występów. 1 lipca tego samego roku wystąpił podczas koncertu na Wembley Stadium, wydarzenia upamiętniającego życie księżnej Diany. Pod koniec pojawił się na scenie razem z gwiazdą serialu "Biuro" Mackenzie Crookiem i wykonali utwór "Freelove Freeway", który wcześniej był użyty w czwartym odcinku wymienionego serialu.

W 2010 r. magazyn "Time" umieścił go na swojej liście 100 najbardziej wpływowych ludzi na świecie w kategorii "Artysta", a w 2013 r. PETA ogłosiła go "Człowiekiem roku". Gervais stał się jednym z najbardziej popularnych wykonawców komediowych XXI wieku. Był gospodarzem wręczania Złotych Globów, tworzy filmy i seriale, użycza głosu w filmach animowanych, pojawia się w wielu programach typu talk show i stał się jednym z najbardziej znanych brytyjskich komików w USA.
Więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 25 czerwca 1961

miejsce urodzenia: Reading, Anglia, Wielka Brytania

wzrost: 171 cm

Złoty Glob
Zdobył Złoty Glob, 7 innych nagród i 18 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
Złoty Glob Najlepszy aktor w serialu komediowym lub musicalu za serial Biuro w roku 2004 Emmy Najlepszy aktor w serialu komediowym za serial Statyści w roku 2007 Satelita Najlepszy aktor w komedii lub musicalu za film Ghost Town w roku 2008 WGA (TV) Najlepszy scenariusz serialu komediowego za serial Biuro w roku 2007 wraz z: Brent Forrester, Greg Daniels, Justin Spitzer, Gene Stupnitsky, Lee Eisenberg, Stephen Merchant, Michael Schur, Mindy Kaling, Paul Lieberstein, B.J. Novak, Jennifer Celotta, Steve Carell
Na początku lat 80. XX wieku był członkiem zespołu Seona Dancing. Grupa wydała dwa single: "Bitter Heart" i "More To Lose".
Odrzucił ofertę 2 milionów funtów za udział w telewizyjnej reklamie amerykańskiego piwa.
Był gospodarzem 67., 68., 69., 73. oraz 77. ceremonii wręczenia Złotych Globów.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych