Ricky Gervais 

Ricky Dene Gervais

8,4
7 892 oceny gry aktorskiej
Ricky Gervais
Ricky Gervais to brytyjski reżyser, scenarzysta, aktor komediowy i pisarz. Urodził się 24 czerwca 1961 r. w Whitley (Wielka Brytania). Tam także się wychował. Jest najmłodszym z czwórki rodzeństwa. Jego ojciec pochodził z Kanady, a matka była Angielką.

W 1980 r. zaczął studiować biologię na University College London, ale po zaledwie dwóch tygodniach zmienił specjalizację na filozofię i z tej dziedziny ma dyplom. Będąc na uniwersytecie, spotkał Jane Fallon (producentka i scenarzystka), z którą od 1982 r. jest w związku. Para nie ma ślubu, bo jak twierdzi Ricky, "nie ma sensu mieć ceremonii przed Bogiem, ponieważ Boga nie ma". Gervais jest także miłośnikiem zwierząt i wspiera organizacje takie jak PETA. Jest przeciwny polowaniu na lisy czy używaniu czapek ze skóry niedźwiedzi przez Foot Guards. Jego marzeniem jest otwarcie rezerwatu dla zwierząt. Zaczął występować w reklamach, by zbierać pieniądze przeznaczone na ten cel. Ponadto jest zwolennikiem praw gejów. Pochwala wprowadzenie w Wielkiej Brytanii i Walii możliwości małżeństw tej samej płci i jak twierdzi, "jest to zwycięstwo dla nas wszystkich" oraz "wszystko co promuje równość, promuje postęp".

Po skończeniu studiów we wczesnych latach 80. założył zespół Seona Dancing razem z kolegą z uczelni. Duży wpływ na ich twórczość miał David Bowie. Wydali dwa single: "Bitter Heart" oraz "More to Lose". Choć w Wielkiej Brytanii nie odnieśli sukcesu, zyskali dużą popularność na Filipinach. Gervais pozostał w branży muzycznej, zostając menadżerem zespołu Suede. Zanim zaczął karierę komika, był didżejem w radiu XFM London. Pracując tam, potrzebował asystenta, przeprowadził więc rozmowę kwalifikacyjną z pierwszą osobą, której CV zobaczył. Był to Stephen Merchant. Rozmowa odbyła się w lokalnym pubie, a Stephen zgodził się "odwalać nudne rzeczy" i komicy pracują razem od lat 90. W 1996 r. Ricky był doradcą muzycznym w jednym odcinku serialu "This Life", który był produkowany prze jego partnerkę, Jane Fallon. W 1998 r. został zwolniony z radia XFM, kiedy stacja została przejęta przez grupę Capital Radio.

W 2000 r. prowadził swój własny talk show w Channel 4 "Meet Ricky Gervais". Jego gośćmi byli między innymi Jimmy Savile, Michael Winner, Paul Daniels czy Peter Purves. Program miał tylko 6 odcinków, ale rok później Gervais zadebiutował w BBC Comedy z serialem "Biuro", który stał się przebojem. W kolejnych latach produkcja została nagrodzona między innymi nagrodami BAFTA, w tym za najlepszy występ komediowy i najlepszy serial komediowy, Złotymi Globami, nagrodami Brytyjskiej Gildii Scenarzystów dla najlepszego scenarzysty komediowego oraz zdobyła inne liczne nominacje i nagrody. Jego pierwszym sukcesem w stand-uppie był występ zatytułowany "Rubbernecker" w Cafe Royal podczas Edinburgh Festival Fringe w 2001 r. Brali w nim udział także komicy Jimmy Carr, Robin Ince i Stephen Merchant. W listopadzie tego samego roku Gervais i Merchant powrócili do radia XFM z sobotnim show. W 2003 r. Ricky objechał Wielką Brytanię ze swoim programem stand-uppowym "Animals", a rok później z programem "Politics". Oba te występy zostały nagrane i pokazane w telewizji oraz wydane na DVD. W 2004 r. wydał książkę dla dzieci pt. "Flanimals". Kolejnym jego sukcesem był sitcom "Statyści" z 2005 r., w którym zagrały takie gwiazdy jak Ben Stiller, Samuel L. Jackson i jego muzyczny idol David Bowie. Również ta produkcja otrzymała liczne nominacje i nagrody. W tym samym roku wydał sequel pierwszej książki pt. "More Flanimals". Także w 2005 r. pojawił się na Live 8, serii koncertów charytatywnych odbywających się w londyńskim Hyde Parku, gdzie wykonał swój słynny taniec. Dla sprawy stworzył serię krótkich filmów, a także przedstawił grupę R.E.M. W 2007 r. objechał Wielką Brytanię z trzecim programem (po "Animals" i "Politics") pt. "Fame". Trasa zaczęła się w Glasgow w styczniu i zakończyła w Sheffield w kwietniu. Bilety na przedstawienie w Glasgow zostały wyprzedane w 45 minut i trzeba było dodać więcej występów. 1 lipca tego samego roku wystąpił podczas koncertu na Wembley Stadium, wydarzenia upamiętniającego życie księżnej Diany. Pod koniec pojawił się na scenie razem z gwiazdą serialu "Biuro" Mackenzie Crookiem i wykonali utwór "Freelove Freeway", który wcześniej był użyty w czwartym odcinku wymienionego serialu.

W 2010 r. magazyn "Time" umieścił go na swojej liście 100 najbardziej wpływowych ludzi na świecie w kategorii "Artysta", a w 2013 r. PETA ogłosiła go "Człowiekiem roku". Gervais stał się jednym z najbardziej popularnych wykonawców komediowych XXI wieku. Był gospodarzem wręczania Złotych Globów, tworzy filmy i seriale, użycza głosu w filmach animowanych, pojawia się w wielu programach typu talk show i stał się jednym z najbardziej znanych brytyjskich komików w USA.
więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 25 czerwca 1961

miejsce urodzenia: Reading, Anglia, Wielka Brytania

wzrost: 173 cm

Złoty Glob
Zdobył 2 nagrody Złoty Glob, 7 innych nagród oraz 19 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
Na początku lat 80. XX wieku był członkiem zespołu Seona Dancing. Grupa wydała dwa single: "Bitter Heart" i "More To Lose".
Odrzucił ofertę 2 milionów funtów za udział w telewizyjnej reklamie amerykańskiego piwa.
Był gospodarzem 67., 68., 69., 73. oraz 77. ceremonii wręczenia Złotych Globów.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Jak zwykle na Globach, wyszedł i pozamiatał. Tłucze prawdą w oczy bez masła.
Już widziałam groteskowy, ale jakże błyskotliwy komentarz: "Breaking news: Ricky Gervais found dead in his house with two bullet wounds to the back of his skull. His front door was kicked in. Police rule it a suicide." I ten cringe na...

...a przynajmniej wg mnie, uwielbiam bezgranicznie wszystko czego dotknie czy to film, serial, stand-up, wywiad, Złote Globy - bez różnicy, widziałem już chyba wszystko co zrobił i gość jest genialny w tym co robi + razem ze Stevenem Merchantem i Karlem Pilkingtonem tworzą świetny team. Humor jak najbardziej w moim...

co jak co ale doktorowi house pocisnął nieziemsko czy tez gibsonowi :D

Szkoda, że zamiast niego Akademia zatrudnia na gospodarza czerstwego jak tygodniowy chleb Kimmela :P

Pijemy!

https://variety.com/2019/film/awards/golden-globes-2020-ricky-gervais-host-12034 01689/