Robbie Coltrane 

Anthony Robert McMillan

8,4
24 413 ocen gry aktorskiej
Robbie Coltrane
Ten aktor komediowy urodził się w Rutherglen, w Szkocji. Ukończył Glasgow School of Art. W latach 70-tych stał się znanym komikiem występującym w nocnych klubach, aż do swego debiutu w filmie "Death Watch", w 1980 roku. Dzięki swym umiejętnościom zaczął występować w produkcjach telewizyjnych. Pomimo, że dostawał tylko niewielkie role stał się rozpoznawalną postacią komediową. Występował m. in. w serialu "The Comic Strip Presents", "The Young Ones", czy "Czarna Żmija". W latach 90-tych Coltrane kontynuował swoją filmową karierę m. in. w takich komediowych produkcjach, jak "Zakonnice w przebraniu", czy "Papież musi umrzeć". Zagrał także w filmach o Jamesie Bondzie, a mianowicie w "GoldenEye" i w "Świat to za mało". W 1993 roku otrzymał on swoją najbardziej znaną rolę, jako policyjny psycholog Fitz, w serialu "Cracker". Jednak rzesze nowych fanów zyskał dzięki odtwarzaniu roli, Rubeusa Hagrida, w serii filmów o Harrym Potterze.
więcej

dane personalne:

data urodzenia: 30 marca 1950

data śmierci: 14 października 2022

miejsce urodzenia: Rutherglen, Szkocja, Wielka Brytania

wzrost: 185 cm

żona Rhona Gemmell (11.12.1999 - 2003, rozwód), 2 dzieci: syn Spencer (ur. 1992) i córka Alice (ur. 1998)
Ukończył Moray House College of Education (obecnie Moray House School of Education and Sport) w Edynburgu (Szkocja, Wielka Brytania).
W 2006 roku został odznaczony Orderem Imperium Brytyjskiego. Królowa uhonorowała jego zasługi w dziedzinie sztuki dramatycznej.
Został osobiście wybrany przez JK Rowling, autorkę serii książek o Harrym Potterze, jako jej jedyny kandydat do odegrania roli Hagrida w filmie "Harry Potter i Kamień Filozoficzny".

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones