Recenzja filmu Przyjaciele (2006)
Tony Goldwyn

Mężczyzna idealny pilnie poszukiwany

Jak wytrwać w wierności i miłości, kiedy dokoła czai się wiele pokus? Odwieczne pytanie zadaje w swoim filmie Tony Goldwyn. "Przyjaciele" z główną rolą Zacha Braffa to komediowa opowieść o ...
Filmweb sp. z o.o.
<b>Jak wytrwać w wierności i miłości, kiedy dokoła czai się wiele pokus? Odwieczne pytanie zadaje w swoim filmie <a href="http://www.filmweb.pl/Tony+Goldwyn,filmografia,Person,id=3405" class="n">Tony Goldwyn</a>. <a href="http://przyjaciele.2006.filmweb.pl/" class="n"><b>"Przyjaciele"</b></a> z główną rolą <a href="http://www.filmweb.pl/Zach+Braff,filmografia,Person,id=61341" class="n">Zacha Braffa</a> to komediowa opowieść o spóźnionym wchodzeniu w dorosłość.</b>

30-letni Michael (<a href="http://www.filmweb.pl/Zach+Braff,filmografia,Person,id=61341" class="n">Braff</a>) i Jenna (<a href="http://www.filmweb.pl/Jacinda+Barrett,filmografia,Person,id=75315" class="n">Barrett</a>) są ze sobą od wielu lat. Mimo że spodziewają się dziecka, nie zamierzają spieszyć się ze ślubem, ale Jenna chciałaby mieć wspólny dom i poczucie bezpieczeństwa. Michel zdaje sobie sprawę, że w jego cudownym i do bólu przewidywalnym życiu nie zdarzy się już żadne szaleństwo. Wszystko zmieni się jednak, gdy na weselu u przyjaciela pozna Kim, śliczną brunetkę, zafascynowaną nim od pierwszego spotkania. Problemy z wchodzeniem w trwałe związki mają również kumple Michaela, a ci, którzy jednak się zdecydowali, gwałtownie chcieliby z nich wyjść.

Jeszcze kilka lat temu <a href="http://www.filmweb.pl/Zach+Braff,filmografia,Person,id=61341" class="n">Zach Braff</a> był aktorem znanym głównie miłośnikom serialu <a href="http://www.filmweb.pl/Scrubs,2001,o+filmie,Film,id=133968" class="n"><b>"Scrubs"</b></a>. Kiedy jednak w 2004 roku wyreżyserował według własnego scenariusza obyczajową komedię <a href="http://powrot.do.garden.state.filmweb.pl/" class="n"><b>"Powrót do Garden State"</b></a>, za która otrzymał wiele nagród, a jeszcze więcej nominacji, zwrócił na siebie uwagę widzów i krytyków z niemal całego świata. Choć <a href="http://przyjaciele.2006.filmweb.pl/" class="n"><b>"Przyjaciele"</b></a> porównywani są, głównie ze względów marketingowych, do wspomnianego <a href="http://przyjaciele.2006.filmweb.pl/" class="n"><b>"Powrotu do Garden State"</b></a>, to między tymi filmami zbyt wielu podobieństw doszukiwać się nie należy.

<a href="http://przyjaciele.2006.filmweb.pl/" class="n"><b>"Przyjaciele"</b></a> powstali według scenariusza <a href="http://www.filmweb.pl/Paul+Haggis,filmografia,Person,id=127899" class="n">Paula Haggisa</a> - autora uhonorowanego Oscarami <a href="http://miasto.gniewu.filmweb.pl/" class="n"><b>"Miasta gniewu"</b></a>, a jego reżyserii podjął się <a href="http://www.filmweb.pl/Tony+Goldwyn,filmografia,Person,id=3405" class="n">Tony Goldwyn</a> - aktor, który od czasu do czasu lubi próbować swoich sił po drugiej stronie kamery. Ich wspólne dzieło oparte jest na sprawdzonych schematach. Z jednej strony parcie płci pięknej do wchodzenia w trwałe związki i zakładania rodziny z drugiej paniczny strach przed małżeństwem występujący u facetów.

Postać Michaela przypomina nieco Andrew Largemana - głównego bohatera <a href="http://powrot.do.garden.state.filmweb.pl/" class="n"><b>"Powrotu do Garden State"</b></a>. Po raz kolejny <a href="http://www.filmweb.pl/Zach+Braff,filmografia,Person,id=61341" class="n">Braff</a> wciela się w postać zagubionego i jednocześnie słodkiego nieszczęśnika. Ale <a href="http://przyjaciele.2006.filmweb.pl/" class="n"><b>"Przyjaciele"</b></a> to film miejscami bardzo jak na komedię poważny. Mniej tu humoru i finezji, więcej refleksji nad problemami, z jakimi zmierzyć się muszą młodzi ludzie wchodzący w dorosłość.

Obraz <a href="http://www.filmweb.pl/Tony+Goldwyn,filmografia,Person,id=3405" class="n">Goldwyna</a> dotyka starych i wielokrotnie interpretowanych prawd, ale robi to w taki sposób, że ogląda się go z przyjemnością. Fani, a raczej fanki <a href="http://www.filmweb.pl/Zach+Braff,filmografia,Person,id=61341" class="n">Zacha Braffa</a> na pewno zarezerwowały już bilety do kina. Pozostałym, szukającym na dużym ekranie ciepłej obyczajowej historii zwracam na <a href="http://przyjaciele.2006.filmweb.pl/" class="n"><b>"Przyjaciół"</b></a> uwagę.
Czy uznajesz tę recenzję za pomocną? 60% uznało tę recenzję za pomocną (15 głosów).