Recenzja filmu Zakochany Paryż (2006)
Gérard Depardieu
Joel Coen

Przebiegając przez Paryż

W dwie godziny 18 ekip filmowych oprowadza o 18 różnych dzielnicach Paryża. I jak to na ogół bywa w przypadku wycieczek z przewodnikiem, są momenty, które zachwycają oraz takie, które najchętniej ...
Filmweb sp. z o.o.
W dwie godziny 18 ekip filmowych oprowadza o 18 różnych dzielnicach Paryża. I jak to na ogół bywa w przypadku wycieczek z przewodnikiem, są momenty, które zachwycają oraz takie, które najchętniej byśmy przespali. Jednak największym mankamentem filmu jest brak myśli przewodniej, która by spajała poszczególne nowelki. Hasło, a jednocześnie tytuł zbioru: <a href="http://zakochany.paryz.filmweb.pl/" class="n"><b>"Zakochany Paryż"</b></a> (a dosłownie: Kocham cię, Paryżu) jest tu tylko luźnym kluczem.

Niektóre filmiki, jak na przykład <a href="http://gus.van.sant.filmweb.pl/" class="n">Gusa Van Santa</a> (<b>"4th arrondissement"</b>) czy <a href="http://www.filmweb.pl/Tom%2BTykwer%2Bfilmografia,Person,id=11413" class="n">Toma Tykwera</a> (<b>"10th arrondissement"</b>) mniej dotyczą Paryża, są przede wszystkim stylistyczną i fabularną powtórką z rozrywki. Reżyserzy sięgają po ulubionych aktorów lub ulubione tematy. Inne jak choćby opowieść o salonie fryzjerskim <a href="http://www.filmweb.pl/Christopher%2BDoyle%2B%2BII%2B%2Bfilmografia,Person,id=10852" class="n">Christophera Doyla</a> (<b>"Porte de Choiny"</b>) lub historia miłości wampirów <a href="http://www.filmweb.pl/Vincenzo%2BNatali%2Bfilmografia,Person,id=11924" class="n">Vincenzo Natali</a> (<b>"Quartier de la Madleine"</b>), choć oryginalne pasują do zbioru jak kwiat do kożucha.

Zdecydowanie najciekawsze segmenty, to te dotyczące Paryża lub miłości. Jak ironiczna historyjka <a href="http://wes.craven.filmweb.pl/" class="n">Wesa Cravena</a> (<b>"Pere Lachaise"</b>), który podgląda narzeczonych spacerujących przy grobie Oskara Wilde'a. Lub prześmiewczej braci <a href="http://joel.coen.filmweb.pl/" class="n">Coen</a> (<b>"Tuilleries"</b>), drwiących z konsumpcyjnego podejścia do zwiedzania miasta. Najlepiej wyraża to scena, w której nieśmiały Amerykanin (oczywiście <a href="http://www.filmweb.pl/Steve%2BBuscemi%2Bfilmografia,Person,id=145" class="n">Steve Buscemi</a>) jest obrzucony pamiątkami, które zakupił przed chwilą w Luwrze. Podobnie jak bohaterka nowelki <a href="http://www.filmweb.pl/Alexander%2BPayne%2B%2BI%2B%2Bfilmografia,Person,id=47342" class="n">Alexandra Payne'a</a> (<b>"14th arrondissement"</b>), listonoszka, która samotnie przyjechała zachwycać się Paryżem. Jednak mit miasta miłości, jakim żyła nie spełnij jej oczekiwań. Siedzi sama na ławce i z charakterystycznym amerykańskim akcentem opowiada o tym, co zobaczyła podczas zwiedzania miasta. Z kolei pięknym filmem o miłości jest wyreżyserowana przez <a href="http://www.filmweb.pl/Fr%E9d%E9ric%2BAuburtin%2Bfilmografia,Person,id=85280" class="n">Fredericka Aubertina</a> i <a href="http://gerard.depardieu.filmweb.pl/" class="n">Gerarda Depardieu</a> (<b>"Quartier Latin"</b>) z <a href="http://www.filmweb.pl/Person?id=3853" class="n">Geną Rowlands</a> w roli głównej. Obserwujemy rozmowę rozwodzącego się po latach małżeństwa, między którym uczucie wciąż jest obecne.

Świetna jest również nowelka <a href="http://www.filmweb.pl/Walter%2BSalles%2Bfilmografia,Person,id=11733" class="n">Waltera Sallesa</a> (<b>"Loin de 16e"</b>) o młodej matce, zostawiającej co rano na dalekich przedmieściach małe dziecko, by piastować potomka bogaczy. To pokazuje drugie oblicze - nie tylko Paryża, ale i wielkich metropolii w ogóle - gdzie niesłychany przepych sąsiaduje z ubóstwem. Podobnie jak nowelka <a href="http://www.filmweb.pl/Gurinder%2BChadha%2Bfilmografia,Person,id=74870" class="n">Gurinder Chadha</a> (<b>"quasi de Seine"</b>) opowiadającego o smutnym życiu emigrantów, których nieraz czeka tylko marny koniec na paryskich trotuarach. Z kolei o niełatwej integracji kultur w wielkim mieście mówi Oliver Schmitz (<b>"Place des Fetes"</b>), zbliżając do siebie młodą Muzułmankę i francuskiego nastolatka.

Po obejrzeniu filmu nasuwa się refleksja, że Paryż to piękne miasto, ale jeszcze piękniejsze, ale i złudne są nasze wyobrażenia o nim. Jako mieście miłości, wielkich nadziei i szansy na nowe życie. Szkoda trochę, że tak niewielu twórcom udało się pokazać coś, co burzy idealny obraz stolicy Francji.
Czy uznajesz tę recenzję za pomocną? 74% uznało tę recenzję za pomocną (86 głosów).

przeczytaj również recenzje użytkowników (1)