Recenzja wyd. DVD filmu

Aleksander (2004)
Oliver Stone
Colin Farrell
Angelina Jolie

Fortuna sprzyja odważnym

Mocno reklamowany i na długo przed premierą wzbudzający olbrzymie emocje "Aleksander" Olivera Stone'a okazał się jedną z największych kinowych porażek 2004 roku. Film, którego produkcja ...
Mocno reklamowany i na długo przed premierą wzbudzający olbrzymie emocje "Aleksander" Olivera Stone'a okazał się jedną z największych kinowych porażek 2004 roku. Film, którego produkcja pochłonęła 155 milionów na całym świecie, zarobił "zaledwie" 167 milionów, a jedyne nagrody, jakie otrzymał (poza Złotą Żabą dla operatora Rodrigo Prieto), to nominacje do Złotych Malin. Możecie sprawdzić osobiście, oglądając film już nie w kinie a na DVD. Dwupłytowe wydanie superprodukcji niedawno pojawiło się w polskich sklepach.

Dobra wiadomość dla posiadaczy wysokiej klasy kina domowego - "Aleksander" dostępny jest ze ścieżką dźwiękową DD 5.1 (wersja oryginalna i polski lektor) oraz DTS ES (oryginalna). Ponadto wydanie wzbogacono o dodatki specjalne, które w całości opatrzono polskimi napisami.

Na pierwszej płycie oprócz filmu znajdziemy wywiady z twórcami i aktorami, w którym rozmówcy opowiadają o pracy nad filmem. Swoimi spostrzeżeniami na ten temat dzielą się Colin Farrell, Angelina Jolie, Val Kilmer, Anthony Hopkins, Jared Leto, Oliver Stone i Vangelis. Niestety nie dowiemy się od nich zbyt wielu ciekawych rzeczy. Część wypowiedzi trwa nieco ponad minutę, a rekordzistą pod względem lakoniczności jest Vangelis, którego "wywiad" trwa zaledwie 46 sekund.

Ponadto na krążku obejrzeć możemy 15 minutowy materiał pokazujący pracę na planie, zwiastun kinowy oraz katalog innych tytułów DVD z oferty SPI.

Znacznie ciekawsza pod względem dodatków jest płyta numer dwa, której największą część zajmuje obszerny dokument w reżyserii Seana Stone'a (syna reżysera) zatytułowany "Walka z czasem". Podzielony na trzy części materiał to drobiazgowa relacja z prac nad filmem, wzbogacona wypowiedziami członków ekipy, aktorów i samego Stone'a, który w rozmowach z synem mówi nie tylko o "Aleksandrze", ale również o swojej dotychczasowej karierze i pracy reżysera.

"Aktorzy i twórcy o filmie" to zbiór wypowiedzi filmowców na temat bohaterów i pracy nad filmem przeplatana materiałami z planu filmowego. Powtórzeniem tego dodatku jest materiał zatytułowany "Jak powstawał film", w którym wykorzystano fragmenty zaprezentowane wcześniej w "Aktorzy i twórcy o filmie" wzbogacone o rozważaniami Stone'a na temat fascynacji reżysera postacią macedońskiego władcy.

Listę dodatków zamyka galeria 12 spotów telewizyjnych promujących film o oraz obszerna galeria fotosów z planu i filmu.

Jak na dwupłytowe wydanie "Aleksander" nieco rozczarowuje. Zabrakło na płytach komentarza reżysera, czy materiału na temat efektów specjalnych. Z drugiej jednak strony otrzymaliśmy wydanie perfekcyjne pod względem technicznym z doskonałym obrazem i dźwiękiem. Osoby, dla których te dwa elementy są najważniejsze, nie powinni być rozczarowani jakością wydania, bo z samym filmem jest już nieco gorzej.
1 10 6
Czy uznajesz tę recenzję za pomocną?
13% użytkowników uznało tę recenzję za pomocną (128 głosów).
Najnowszy film Olivera Stone'a o Aleksandrze Wielkim, twórcy największego imperium w dziejach ludzkości, właśnie pojawił się na naszych ekranach. Poprzedziła go ... więcej
zdaniem społeczności pomocna w: 78%
"Więc kim był Aleksander? Bogiem? A może jednak człowiekiem? A może herosem? Chyba jednak bogiem... A może nie... Człowiekiem przecież... A jednak też herosem... Nie, no ... więcej
zdaniem społeczności pomocna w: 62%