The Box. Pułapka (2009)
Richard Kelly
Cameron Diaz
James Marsden

Pudełko prawdę Ci powie

Święty Mikołaj istnieje.  Nie ma jednak dziwacznego kostiumu, wielkiej czerwonej czapy z pomponem, ale dobrze skrojony płaszcz, elegancki kapelusz oraz odrobinę zdeformowaną twarz.  Nie wciska się przez komin, aby nagrodzić prezentem lub skarcić rózgą, ale dzwoni do drzwi i proponuje uczciwy interes.  Dostajesz pudełko i niepowtarzalną szansę, żeby w niepewnych czasach kryzysu stać się bogatym człowiekiem. Wystarczy, że naciśniesz przycisk, a dostaniesz milion dolarów.  Na świecie nie ma jednak nic za darmo. Ceną za bezpieczeństwo i dobrobyt jest śmierć  kogoś, kogo nie znasz.  Tak więc, co wybierasz?
"The Box" to film niepokojący, niejednoznaczny i chyba zmarnowanej szansy. Richard Kelly twórca kultowego w niektórych kręgach "Donniego Darko" stworzył obraz, który nie może się zdecydować, czym jest: hołdem dla "Sfery mroku", moralitetem, kinem grozy czy obrazem SF?  Sam miszmasz gatunków i konwencji nie jest jeszcze zarzutem, problem polega na tym, że doskonałe i oryginalne rozwiązania filmowe i fabularne sąsiadują z trywialnymi, które można by zmieścić w godzinnym filmie telewizyjnym puszczanym po dwudziestej drugiej na Hallmarku. Całość jest po prostu odrobinę przekombinowana i niespójna.

Czy wiec  warto nacisnąć "play" w naszym filmowym pudełku, aby zmierzyć się z  "The Box"?  Moim zdaniem tak. Ta porażka może bowiem nauczyć więcej niż wiele sukcesów.  Kelly potrafi tworzyć klimat niepokoju i osaczenia, jakiego mógłby mu pozazdrościć niejeden twórca kina grozy. To samo tyczy się umiejętności prowadzenia aktorów. Mimo że po drodze wydaja się, że reżyser nie do końca wie, jaką historię chce opowiedzieć, to całość ratuje gorzki i bardzo niehollywoodzki finał, który przynosi prawdziwą filmową satysfakcję.

Wydanie DVD zawiera kilka interesujących dodatków, dzięki którym możemy poznać kulisy powstawania obrazu. Dowiadujemy się z nich, że para głównych bohaterów była wzorowana na rodzicach reżysera i  w dużym stopniu dzięki temu film zawdzięcza swoją emocjonalną temperaturę. Kelly chciał bowiem, aby niewłaściwego wyboru dokonali  ciepli i sympatyczni ludzie jak jego rodzice. Widz może też usłyszeć, co na temat swojego pisarstwa ma do powiedzenia Richard Matheson, na podstawie którego opowiadania powstał film, oraz zobaczyć, jak powstawały efekty specjalne tj. wodne teleportery czy okaleczona twarz Franka Langelli.

Film można obejrzeć z lektorem albo z polskimi napisami. Wydanie zawiera dźwięk w formacie 5.1.
"The Box. Pułapka" to hołd złożony przez Richarda Kelly'ego science fiction spod znaku pulp fiction. Te... czytaj więcej