Świat

Jurassic Park

{"id":"15","linkUrl":"/world/Jurassic+Park-15","alt":"Jurassic Park","imgUrl":"https://fwcdn.pl/cwpo/00/15/15/8.3.jpg"}

Świat filmów i gier wideo wywodzący się z powieści amerykańskiego pisarza science-ficion Michaela Crichtona. W 1993 roku Steven Spielberg nakręcił na jej podstawie film, którego Crichton był współscenarzystą. Dzieło zostało nagrodzone trzema Oscarami i dało początek jednej z najbardziej dochodowych franczyz w historii kina.

Akcja toczy się w fikcyjnym parku rozrywki zbudowanym na Isla Nublar – wyspie znajdującej się na zachód od Kostaryki. Jego główną atrakcją są żywe dinozaury, które inżynierowie genetyczni odtworzyli z próbek DNA znalezionych w zatopionym w bursztynie komarze. Prehistoryczne gady szybko wymykają się spod kontroli naukowców, co prowadzi do tragedii.

Michael Crichton, z wykształcenia lekarz, stworzył uniwersalną opowieść będącą przestrogą przed nieodpowiedzialnym wykorzystywaniem zdobyczy nauki, poruszając przy okazji kwestie etyki, którą powinni kierować się badacze. Fabuła kolejnych filmów i gier opiera się na tym samym schemacie, co można odczytywać jako krytykę działań człowieka dążącego do podporządkowania sobie przyrody.

Więcej Mniej
Jurassic World: Dominion
Jurassic World: Dominion (2022) Klip Prolog
Jurassic World: Upadłe królestwo
Jurassic World: Upadłe królestwo (2018) Zwiastun nr 4 (chiński) 2:30
Jurassic World
Jurassic World (2015) Zwiastun nr 1 (polski) 2:26
Park Jurajski: Obóz Kredowy
Park Jurajski: Obóz Kredowy (2020) Zwiastun nr 2 (sezon 2, polski) 1:26
TOP
"Terminator vs Robocop"? Na jakie ekranowe duety czekamy? 4:40
  • Współcześni twórcy nie są w stanie stworzyć nowych, ciekawych serii przez co do granic eksploatowane są znane tytuły. W 1993 roku powstał najlepszy jak dotąd film łączący świat ludzi i dinozaurów. W 1997 powstała kolejną część, która łączyła w sobie wątki lepsze i gorsze. Te górze wynikały że ... więcej

    Jurassic Park jest zastrzeżonym znakiem towarowym, wszelkie materiały pochodzą z materiałów promocyjnych filmów seriali i gier.