PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=723550}
7,6 173 100
ocen
7,6 10 1 173100
7,5 48
ocen krytyków
Spotlight
powrót do forum filmu Spotlight

Stanowisko Katolików

ocenił(a) film na 5

Przeczytaj a potem pomyśl. Przede wszystkim, żaden prawdziwy Katolik, podążający za naukami Jezusa, nawet przez chwilę nie powinien tych księży bronić. Ja jestem głęboko wierzący, znam dobrze teologię i mówię, jak sądzę w imieniu wszystkich: Pedofilie pod każdą postacią należy karać. Ja osobiście bardzo lubię cytat z paradoksalnie bardzo mrocznego rapera Słonia: "Nie ważne czy to elegancik, perwers, czy ksiądz/ każdą pedofilską szma''ę należy publicznie ściąć!". Natomiast, zupełnie inną kwestią jest uniwersalizacja tego zjawiska na zasadzie: Skoro 1/x księży to pedofile, to cały kler to jedno wielkie bagno, ergo cały Kościół Rzymsko Katolicki to bagno. To jest oczywiście totalną demagogią i manipulacją, nie można na podstawie obrzydliwych jednostek obciążać i pociągać do odpowiedzialności całych grup. Równie dobrze można powiedzieć: "Trynkiewicz to pedofil i Polak= Polacy to bagno= Polska to bagno." Taki sam absurd.

ocenił(a) film na 8
fandrej

A... i owszem. Gdyby nie ta religia biedoty co zrujnowała Rzym cofając nas na wieki i o wieki, to świat byłby lepszy. Byłby naprawdę dużo, dużo lepszy. Bo z każdego syfu, każdej ideologii, która przyczyniła się do masowych mordów, gwałtów i rabieży, ludzkość całkiem szybko się leczyła, ale z tego raka wyleczyć się wciąż nie może.

ocenił(a) film na 5
Bonneville

Ziomek, ale czy ty nie widzisz jak Ty okrutnie krzywdzisz ludzi takimi twierdzeniami? Czy ja w jakimkolwiek komentarzu broniłem pedofilii albo tych co ich kryli? NIE! Jak napisałem na początku- jestem zwolennikiem kary śmierci za pedofilię a za krycie też powinno się karać i to najlepiej torturami. Czy sądzisz, że gdybym się o czymś takim dowiedział, nie poszedłbym na policję? Więc PRZESTAŃ zrzucać odpowiedzialność za zło na świecie na pewien twór słowny "Katolik" "Kościół", jesteśmy normalnymi ludźmi, z normalną moralnością. Tak samo nigdy nie mówiłem, że w Kościele jest wszystko dobrze, nie wpychaj mi takich słów w usta. Jak każda grupa ludzi, jest tam tysiące, jeśli nie miliony JEDNOSTEK, które muszą się znacznie poprawić. Zresztą każdy z nas dąży do bycia lepszym, ale to nie powód, żeby mówić, że cała nasza wspólnota to jedno wielkie zło. Jak 1 pracownik w firmie coś sknoci to całą firmę uważasz, za wartą likwidacji? Dostrzeż swoją nienawiść Bracie bo Ci kiedyś żyłka pęknie. A co do cofania Rzymu- do "wieków ciemnych" przyczynili się barbarzyńcy i ich analfabetyczna mentalność a nie chrześcijaństwo. Pogadaj z mediewistami.

ocenił(a) film na 8
fandrej

Mówię o warstwie filozoficznej i wyznaniowej, o średniowieczu, którego głównym motorem było chrześcijaństwo.

Znowu wracamy do początku dyskusji.
Jeśli w jednej szkole na stu nauczycieli, jeden gwałci dzieci, to nie świadczy o tym, że szkoła jest zła i pozostali nauczyciele również.
Jeśli zaś pozostali nauczyciele wiedzą o tym fakcie i nie reagują, jeśli dyrektor szkoły wie o tym fakcie a nauczyciela co najwyżej przenosi do innej klasy, jeśli rodzice o tym wiedzą i mimo to dalej posyłają do tej szkoły swoje dzieci, to są oni również winni, a taką szkołę należy zlikwidować, lub zmienić. Przede wszystkim to właśnie rodzicom na tym powinno zależeć. Rozumiesz analogię?

A co do kary śmierci, to nie wiem czy zdajesz sobie sprawę z tego, że zdecydowana większość pedofilów, była ofiarą pedofilów w dzieciństwie?
Zazwyczaj są to jednostki chore, lub silnie straumatyzowane. Więc sam sobie odpowiedz na pytanie czy należy karać ich śmiercią czy może leczyć i czy przypadkiem największej winy nie ponoszą ci, którzy akceptują fakt, że te jednostki krzywdzą dzieci i nie robią nic by temu zapobiec?

ocenił(a) film na 5
Bonneville

Jesteś niereformowalny. Zrozum, że nikt tego nie akceptuje, nikt tego nie popiera. A to, że ludzie dalej posyłają dzieci do tej szkoły? No bo zależy im na tym, żeby dzieci chodziły do TEJ SZKOŁY, bo nie są słabymi ci''''ami które jak raz coś nie wyjdzie, albo okaże się nie do końca idealne to to odrzucają, tylko wolą się w tą szkołę zaangażować i pilnować, by sytuacja się nie powtarzała. Rozumiesz analogię? Ja nie znam osobiście ani jednego molestowanego ministranta, a znam wielu ministrantów. I takich Katolików jak ja, jest zdecydowana większość. To czego od nas oczekujesz? Marszy? Manifestacji? Transparentów? Ocknij się. Świat nie jest idealny, ale to nie powód by go zniszczyć.

ocenił(a) film na 8
fandrej

Tak, właśnie od Was, od wiernych przede wszystkim oczekuję marszów, manifestacji i transparentów oraz masowego nieuczestniczenia we mszach i nie finansowania tej instytucji, dopóty dopóki sama nie ujawni skandali i dopóki ci co wiedzieli nie poddadzą się do dymisji i nie staną przed sądem obok pedofilów. To jedyna droga na oczyszczenie i zmianę tej instytucji. Innej nie ma. Zamykanie oczu, akceptacja, jest powodem, dlaczego dalej dzieje się jak się dzieje.

Chyba nie uważasz, że jakiś ministrant przyzna Ci się do molestowania?
Poza tym ofiarami są zazwyczaj dzieci z patologii, rodzin dysfunkcyjnych, najbiedniejszych, czyli takich gdzie nikt nie odważy się postawić księdzu, lub też nie uwierzy albo nie zauważy że dziecko spotyka potworna krzywda.

Ja jako dorosły człowiek się dowiadywałem od moich znajomych, także o księżach których pamiętam, jak dopiero po latach uzmysłowili sobie, że masowanie po tyłku, czy gołych pleckach u księdza na kolankach, nie był wyrazem jego niewinnej czułości na którą mogą sobie pozwolić co najwyżej rodzice. Pytanie, czy ci księża ograniczali się tylko do macanek.
Dzieci i nie tylko, generalnie ofiary gwałtów i molestowań wstydzą się i boją mówić.

A o mechanizmach milczenia to choćby obejrzyj sobie dokument "Mea Maxima Culpa: Milczenie Kościoła".
Poczytaj sobie "Fakty i Mity". Redaktorem jest były ksiądz, który właśnie dlatego, że był wierzący, nie mógł znieść tej instytucji.
Bez problemu znajdziesz artykuły, o których jest film.

To nie są odosobnione przypadki.
To środowisko przyciąga pedofilów, jest dla nich schronieniem.
Podobnie jak przyciąga gejów, którzy wstydzą się swojej seksualności, lub boją się ją ujawnić.

Na tysiąc przypadkowych mężczyzn z ulicy, proporcje będą zupełnie inne niż w przypadku księży.

Zostały przeprowadzone różne badania jakie typy psychologiczne i jakie osobowości przejawiają duchowni katoliccy i wyniki są naprawdę niepokojące.

ocenił(a) film na 8
Bonneville

Jaki sens ma prowadzenie dyskusji z Fandrejem? To zadeklarowany zagorzały katolik, który opowiedział się w swoich postach za karą śmierci i torturami.

Zabawne jedynie jest to, że twierdzi, że to właśnie tacy ludzie jak on i jemu podobni muszą obstawać przy kościele, żeby powrócił do czasów świetności ;)

Polecam jedynie śmiech z jego hipokryzji i głupoty.

ocenił(a) film na 10
kosobi

Powrócił do czasów świetności ....oprócz tego ,że późno,to jeszcze nigdy do tego nie dojdzie.
A może mamy IM wybaczyć? ....wolne żarty.

Bonneville

Ah, Pan jest idealistą z tymi marszami i manifestacjami. Zapomniałeś napisać "W idealnym świecie" przed wypowiedzią. Takie rzeczy się nie dzieją. Poczytaj temat, zwróć uwagę na podejście. Jeśli jakieś marsze miałyby się wydarzyć, to raczej usprawiedliwiające, niż potępiające. Dogłębna indoktrynacja, ot co stoi naprzeciw idealnej wizji świata, którą przedstawiłeś. To nie krytyka Twojej wypowiedzi, tylko zderzenie jej z powyższymi wypowiedziami. Najczęstszy, kiepski argument: "Przecież odsetek pedofilów wśród księży wcale nie jest tak duży, w porównaniu z resztą społeczeństwa", który trafnie może być zniwelowany stwierdzeniem "Na tysiąc przypadkowych mężczyzn z ulicy, proporcje będą zupełnie inne niż w przypadku księży.". Ale widać mamy wśród wypowiadających się więcej ekspertów od socjologii, niż moglibyśmy podejrzewać (jak i kosmologów po filmie "Interstellar".). Dobrze przeczytać głos rozsądku w całej dyskusji. "Faktów i Mitow" nie polecałbym nikomu, bo to raczej ta sama indoktrynacja, tylko w inną stronę. Po co wchodzić z deszczu pod rynnę. Nie przeczę, że nie ma tam prawdy. a mam na myśli Jedynie sposób, w jaki prowadzone jest pismo, które przypomina raczej "Fakt" czy "Super Express", niż obiektywne i rzetelne zródło informacji. "Poza tym ofiarami są zazwyczaj dzieci z patologii, rodzin dysfunkcyjnych, najbiedniejszych, czyli takich gdzie nikt nie odważy się postawić księdzu, lub też nie uwierzy albo nie zauważy że dziecko spotyka potworna krzywda." Myślę, że to nie ma znaczenia. Ofiarami są dzieci, generalnie ujmując. A to, dlaczego dziecko obawia się o tym mówić tkwi dużo głębiej, niż na poziomie dysfunkcji rodziny czy jej majątkowego statusu. Bo przecież nie do końca można generalizować, że bogate i pozbawione dysfuncji rodziny prędzej uwierzą dziecku, niż te biedniejsze. W społeczeństwie w większości katolickim obawa przed konfrontacją z autorytetem, jakim stworzono kapłana, jest niewątpliwie jedną z przyczyn obaw. Pozdrawiam.

_wilczur_

A, czyli naganiacz hejtów, no i wszystko jasne. Powodzenia w zbieraniu watahy! ;)

fandrej

Kara śmierci dla pedofila? A co z miłością do bliźniego i "nie zabijaj"? Znowu ignorujesz wybrane fragmenty biblii w zależności jak Ci pasuje i wiesz lepiej od własnego boga, który ma być fundamentem każdej etyki. Wirus wiary wyrządził Ci straszną krzywdę. Smutne to jest.

ocenił(a) film na 9
fandrej

Tu nie chodzi o to, że kler podlega generalizacji z powodu kilku czarnych owiec tylko dlatego, że bardzo wysoko postawieni dostojnicy brali udział w zamiataniu sprawy pod dywan. Uczestniczył w tym również niestety JPII, który nie miał siły/odwagi zmierzyć się z problemem. Nie dziw się, że to plus ogromne kościelne fundusze wyłożone na zamykanie ust ofiarom, bo tych tak zwanych "ugód" nie da się inaczej nazwać, przyczyniły się do kryzysu zaufania do KK. Trynkiewicz, owszem Polak, skazany i osadzony z wielkim hukiem przez Państwo Polskie, czyli innych polaków. Geoghan - pedofil, znany w środowisku i przenoszony z miejsc na miejsce przez KK potencjalny kat nowych ofiar. Biskup Bostonu? Przeniesiony na cieplutką rzymską posadkę przez JPII. Widzisz analogię? Bo ja nie.

ocenił(a) film na 7
Czerwona_azalia

Prosta sprawa tak jak piszesz. Choć dla mnie, reguła założyciela tego tematu przypadkiem się sprawdza, bo (dla mnie) Polska to bagno. :)

ocenił(a) film na 9
rafael87

E tam, ludzie za fajni ;)

fandrej

Kiedyś usłyszałam od kobiety, która jest wierząca, że jest jej wstyd za księży pedofili. Każdy powinien ponosić konsekwencję swoich czynów. Zgadzam się z tobą nie powinno się tak dzielić ludzi np: ksiądz = pedofil bo dewiacje seksualne zawsze były wszędzie i na pewno nie są one spowodowane samotnością i od izolowaniem.

użytkownik usunięty
fandrej

Najistotniejsza jest końcówka filmu, która pokazuje, że kościołowi katolickiemu wcale nie przeszkadza pedofilia, a wręcz przeciwnie.

"In December 2002, cardinal Law resigned from the Boston Archdiocese. He was reassigned to the Basilica di Santa Maria Maggiore in Rome, one of the highest ranking Roman Catholic churches in the world". Co więcej, ów księżulcio brał udział w konklawe 2005 roku. Czy ktokolwiek o zdrowych zmysłach może to uznać za karę czy też oznakę potępienia ze strony instytucji kościoła? Przecież to jawna nagroda.

Tak więc jasno widać, że instytucja kościoła katolickiego wysoce nagradza zachowania wspierające pedofilię. Z tym się po prostu nie da polemizować.

fandrej

"Nie jest konieczne", by biskupi informowali władze o przypadkach pedofilii. To nowa instrukcja Watykanu dla księży
http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114871,19610785,nie-jest-konieczne-by-b iskupi-informowali-wladze-o-przypadkach.html#BoxNewsImg

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
Maverick0069

" śmierć przez cierpienie to rzecz jedyna,która powinna zostać zastosowana wobec każdego człowieka, który popełni czyn molestowania dziecka" Ale po co, jak wystarczy przeniesienie do innej parafii, jak to miało zwykle miejsce w takich wypadkach? *ironia*. Nie mniej jednak porządny post. Podpisuję się i pozdrawiam.

ocenił(a) film na 4
fandrej

Każdego pedofila powinno się karać i o ile morderce można wytłumaczyć tym czy tamtym to pedofilia nie! Jednak Dla mnie film był zupełnie nie obiektywny , celowo nastawiony na oczernienie instytucji kościoła która przez wieki narobiła wiele złego fakt ale jednak jest potrzebna.

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
fandrej

Dokładnie. Podpisuje sie pod tym obiema rekami. A juz najlepsza manipulacja byly napisy koncowe - ilosc rzekomo blizniaczych miejsc/afer. Nawet szans nie bylo, zeby w kinie, na duzym ekranie, to chocby odrobine przeczytac.

mala.lwica

Ja nie miałem problemów, żeby je przeczytać. Nie nazywałbym własnej krótkowzroczności próbą manipulacji ;)

_wilczur_

Nie mam krótkowzroczności, ale najwyrazniej Ty masz Zespół Aspergera. Pisałam o faktach - miganie napisów mialo wywołać konkretny afekt.
Skoro przeczytałes, tym bardziej powinieneś myśleć. Rzekomy "system" blisko setki księży-pedofilów w Bostonie porównano do spraw o molestowanie wobec pojedynczych księży (jak chociazby wymieniony tam Poznan), gdzie tu rzetelność? Upadły moralnie Kościół Katolicki vs pozytywni bohaterowie, ktorzy dawno odeszli od kościoła. Nie potrafisz wychwycić podprogowych psychomanipulacji to już Twój problem.

ocenił(a) film na 7
mala.lwica

Psychomanipulacji?? Ty tak na serio?

mala.lwica

Panna 'widzę-manipulacje-gdy-je-widzę-i-na-pewno-są-tam-gdzie-myślę -że-są-mimo-że-nie-rozróżniam-manipulacji-od-psychomanipukacji'. "Pisałam o faktach - miganie napisów mialo wywołać konkretny afekt.". Może miało wywołać to epilepsję, jak to zwykle migoczące obrazy mogą wywołać? Jeśli trzymać się teorii spiskowych, jakie wymyślasz. Wiesz w ogóle co to psychomanipulacja, czy pomyliłaś z manipulacją? (Podpowiedź - to nie znaczy to samo.)

_wilczur_

psychomanipulacji* (litery po myślnikach filmweb rozdzieł sam)

_wilczur_

Zajmuję się zawodowo sprawami podprogowych bodźców, dokłądnie wiem o czym pisałam, tyle w temacie. Nie bede kontynuowac tej jałowej wymiany zdan, bo: a) nie wiesz o czym mowa, b) Twoje IQ jest wprostproporcjonalne do chamstwa. A przy okazji Tobie radzę lepszego rozumowania - jak nie wiesz co oznacza słowo "afekt".

mala.lwica

Takich "specjalistów" jak ty w kraju mamy na pęczki. Jedyny z nich pożytek, że wypisują swoje mało warte wynurzenia na forach. "nie wiesz o czym mowa" - mowa o Twoich urojeniach po lekturze filmu, które nieudolnie, pod płaszczykiem pseudo-psychologicznego bełkotu, próbujesz sprzedać gawiedzi. Spróbuj na Frondzie, z pewnością ktoś ci przyklaśnie.

ocenił(a) film na 7
fandrej

"Równie dobrze można powiedzieć: "Trynkiewicz to pedofil i Polak= Polacy to bagno= Polska to bagno." Taki sam absurd."

Ładna figura, ale to domek z kart. 90% Polaków nie negowało i nie tuszowało zbrodni Trynkiewicza tak, jak 90% kleru neguje i tuszuje przestępstwa pedofil w swych szeregach. Gdyby tak było, Polska zasługiwałaby na miano dna, dokładnie tak samo, jak na takie miano zasługuje kler Kościoła Katolickiego.
I już nie ma twojego domku...

ocenił(a) film na 8
fandrej

Film miał pobudzić cię do refleksji,a ty od razu na forum piszesz co o tym myślisz...

Mitchell Garabedian powiedział"jesli potrzeba wioski aby wychować dziecko,to i wioska jest odpowiedzialna gdy dziecko jest krzywdzone"

Myśl kur.. człowiek myśl

ocenił(a) film na 9
fandrej

Tu nie chodzi TYLKO o "jednostki" pedofilskie wśród księży (chociaż ciężko nie wspomnieć, że jakoś szczególnie duży % tej grupy społecznej dotyka akurat ta przypadłość), ale także o to, że kościół jako instytucja/organizacja (nie wiem, zwał jak zwał, wiadomo o co chodzi) te przypadki tuszuje. Co więcej, pozwala im nadal funkcjonować w swoich ramach, obcować z wiernymi (w tym z dziećmi). TO JEST BAGNO. Księża, którzy szczególnie się starają to wszystko "trzymać w cieniu" , zostają jak widać NAGRODZENI i lądują w Watykanie, zamiast za kratami (przykład - kardynał Law). Nie chce mi się dalej w tym temacie rozwodzić i czytać całej dyskusji, odnoszę się do Twojego pierwszego postu fandrej. Jakoś ciężko tego nie skomentować, skoro widzę, że nie rozumiesz.

ocenił(a) film na 7
fandrej

Jezus nie siał nienawiści i nie nawoływał do linczu, chyba nie zrozmiałeś jego nauk, albo sie z nimi nie zapoznałeś, tylko jesteś wierzący bo ci mama kazała.

ocenił(a) film na 5
braindead138

Nie chce mi się tłumaczyć utopistom dlaczego chrześcijanin powinien być za karą śmierci, jako najbardziej humanitarnym rozwiązaniem. Poczytaj proszę, a potem się wypowiadaj. Czy trzeba kogoś nienawidzić, żeby go karać? Nie. Wręcz przeciwnie.

ocenił(a) film na 10
fandrej

Więc zgodnie z kodeksem pedo gejowscy księża powinni być osądzeni i ścięci.Do tego jednak nie dojdzie z wiadomych dla nas przyczyn.

ocenił(a) film na 10
fandrej

Prawidłowy dobór słów ,jeśli chodzi o Utopię jednak by się przydał.Może sięgniemy dalej pytając o same wyzewnictwo dzieci, których umysł po takiej huśtawce jest niewiele już wart ,jak i powtórne spotkanie z takim księdzem,który wie co robi i bardzo na to liczy.

ocenił(a) film na 10
fandrej

Wręcz przeciwnym jest to ,na CZYIM podwórku to się dzieje.Jeśli jednak wyrażają tęsknotę człowieka za lepszym światem kościół nie poradzi sobie z tym problemem ,to dzięku;jemy za taki krzyż i społeczeństwo rozwiąże problem na swój sposób.
Aż strach pomyśleć JAK.

ocenił(a) film na 10
fandrej

Zostało im przekazane coś,czego udźwignąć nie mogą ,bo się po prostu do tego nie nadają.
Takie Insygnia władzy ,jak i wiele innych są skazane na całkowite rozwiązanie.Tam jakichkolwiek zmian szukać daremnie .

ocenił(a) film na 7
fandrej

Miłuj bliźniego swego. Zamiast zabijać ludzi, którzy zbłądzili trzeba pokazać im jak wrócić na właściwą drogę. Nie rozumiesz nauk Jezusa, jak powiedział kiedyś pewien mędrzec "Czy istnieje ktokolwiek kto zrozumiał Jezusa? Może kilku buddystów" Jesteś rządny krwi, więc czy Twój osąd może być sprawiedliwy? Jedynie beznamiętny wyrok ma szansę być sprawiedliwy.

fandrej

Nie bardzo rozumiem (jako 100% wierzący katolik), dlaczego mam popierać karę śmierci? Przecież jest to całkowicie sprzeczne z podstawową zasadą chrześcijaństwa, żeby każdy miał okazję do poprawienia się i żałowania za grzechy.

Czy ktoś, kto wie, że go zabiją odczuwa taki żal za grzechy? Raczej nie. Raczej ma żal i pretensje do swoich katów. Tylko dożywotnia kara więzienia daje nadzieję na refleksję i poprawę przestępcy. Zresztą również św. Jan Paweł II wypowiedział się przeciwko karze śmierci.

Wracając do pedofilii- nie studiowałem (tak samo jak żaden z wypowiadających się tutaj) dokładnie problemu pedofilii, ale zastanawiam się skąd bierze się ta 100% pewność, że domniemana ofiara pedofila nie kłamie? Chociażby w tym celu, żeby otrzymać wysokie odszkodowanie. Być może stąd bierze się ten wysyp oskarżeń o pedofilię- bo to po prostu łatwa kasa (zwłaszcza od duchownych katolickich).

Całe moje dzieciństwo miałem bliski kontakt z różnymi duchownymi katolickimi i nigdy, powtarzam NIGDY ani sam nie doświadczyłem, ani nigdy nawet nie słyszałem, żeby ktoś z moich kolegów lub koleżanek doświadczył jakichkolwiek niemoralnych czynów ze strony duchownych. A teraz dowiaduję się, że to wtedy było powszechne. Sorry, ale w takie rewelacje nie wierzę.

ocenił(a) film na 5
Franio

Zgodzilbym się Bracie co do kary śmierci, gdyby nie 2 sprawy. Po 1. Świat to nie bajka, i za odsiadkę więźnia ktoś musi płacić i to całkiem sporo bo trzeba utrzymać obiekt, strażników, odpowiednie warunki itd. I teraz powiedz mi Bracie, jak barbarzyńskim i zwyrodnialskim trzeba być, aby nakazywać OFIERZE pedofila, PŁACIĆ za niego w postaci podatków!? To jest dopiero coś obrzydliwego. To jak syndrom sztokholmski. Absurd, okropieństwo, niedopuszczalne dla mnie. Rodzi się więc pytanie jak to inaczej rozwiązać? Ewentualnie przymusowa katorżnicza praca, bo jeśli normalna- to co to za kara? 95 % ludzi żyje pracą i małymi przyjemnościami więc to żadna kara. Niestety, jako żałosny, niesuwerenny kraj, musimy działać zgodnie z Prawami Człowieka a one nie pozwalają na coś takiego jak zmuszanie ludzi do pracy, już wgl ciężkiej pracy fizycznej. Teraz problem nr 2: Błędnie interpretujesz wizję takiej kary. To nie jest tak, że ktoś tu rząda krwi itp. Chodzi o prewencje. Jeżeli człowiek, świadomie popełnia przestępstwo, ZA KTÓRE grozi kara śmierci, to on SAM wybiera swój los, tu nie ma mowy o jakiejś zemście, czy nienawiści do tego człowieka. Takie jest prawo i nie ma od niego odstępstw. Dawniej i dzisiaj, podczas wykonywania kar śmierci, obecny jest duchowny i urzędnik państwowy, którzy symbolicznie reprezentują, iż naród, czy świat nie potępia tego człowieka, czy też nie gardzi nim, tak jak nie gardzi złodziejem czy bandytą. Po prostu przestępstwo, (bo była by to oczywiścia krótka lista naprawdę nieludzkich zbrodni jak pedofilia, morderstwo z zimną krwią etc.) którego się dopuszcza, jest w swej istocie tak niewyobrażalnie złe, że człowiek ten nie może dalej istnieć w tym świecie. Nie wiadomo jak osądzi go Bóg. Zwykle ci ludzie przed wykonaniem kary przepraszają rodziny ofiar, mówią o rzeczach ostatecznych, Bogu. Więc to nie jest Bracie jakaś bezmyślna, krwiożercza zemsta, ale WYNALAZEK cywilizacyjny, który powinien funkcjonować w każdym zdrowym narodzie. Ma to też silną funkcję prewencyjną. Pozdrawiam.

fandrej

Wydaje mi się, że dosyć dowolnie mieszasz dwie zupełnie różne sprawy: wiarę w Boga z jednej strony i ekonomię oraz prawo świeckie z drugiej. Trzeba wybrać, co jest ważniejsze. Chrześcijaństwo wyraźnie mówi, ze najważniejsze jest danie grzesznikowi okazji do poprawy i żalu za grzechy. Nie ulega wątpliwości, że zabijanie przestępcy jest sprzeczne z tym. Z drugiej strony trudno w takim przypadku oddzielić zemstę i pogardę dla zabijanego, bo sam akt zabójstwa jest obrzydliwością w oczach Boga i nosi cechy właśnie pogardy wobec życia ludzkiego i zemsty. Kara śmierci jest brutalnym przerwaniem życia i jakiejkolwiek możliwości jego poprawy. Pan Bóg wielokrotnie oświadczył, że zemsta należy tylko do Niego. Zbrodnia nie może być usprawiedliwieniem kolejnej zbrodni, wykonywanej w majestacie prawa. Dla mnie osobiście najważniejsze jest zdanie św. Jana Pawła II, który wyraźnie potępił karę śmierci.

ocenił(a) film na 5
Franio

Ale musisz rozróżnić między morderstem/ zabójstwem a śmiercią jako taką. Śmierć nie jest niczym złym. Jest czymś nieodłącznym. Kara śmierci nie jest zabójstwem/ morderstwem, bo tutaj nie jest to efektem czyjejś woli, aktu działania. Jest to wynikiem działania samego skazanego. To swego rodzaju samobójstwo. To tak, jak skacząc z 10 piętra musisz brać pod uwagę, że zginiesz. Nie zabijasz się sam dosłownie- nie podcinasz sobie żył, nie strzelasz w głowę, giniesz od upadku. I tak samo z karą śmierci. To manifestacja pewnego sygnału jaki wydajemy tworząc prawo: W naszym narodzie nie ma miejsca dla takiego zjawiska. To forma obrony przed takimi ludźmi. Zobacz sprawę Trynkiewicza. Ile ona narodziła kontrowersji, żeby w końcu osadzić go w jeszcze droższym ośrodku, gdzie rodziny jego ofiar dalej za niego płacą, w formie podatków. To jest normalne? Nie ma pieniędzy na chore dzieci a są na takich zwyrodnialców? A co do zmiany postępowania: Zmiana odbywa się w głowie skazanego. Jeżeli szczerze żałuje tego co zrobił, przeprasza Boga i bliźnich. Czuje skruchę i żal za grzechy, to już jest bardzo wiele. A żyjąc dożywotnio w więzieniu pośrednio przyczynia się do jeszcze większego zła, bo pieniądze, które na niego idą, nie rosną na drzewach. I być może 5 letni dzieciak chory na uleczalną, ale mega drogą chorobę, nie dostanie leku, bo taki typ siedzi w więzieniu i żre. To jest dla Ciebie dobre moralnie prawo? To zwyrodnialstwo Bracie. Nagradzanie ludzi za ich obrzydliwe przestępstwa. Już nie mówiąc o zupełnie innym aspekcie akurat konkretnie pedofilii- dla nich to najłagodniejsza kara. Wiesz co się z nimi dzieje w więzieniach? To jest piekło. Są bici, torturowani, gwałceni etc. przez innych więźniów? I gdzie tu jakieś pole do poprawy? To im jeszcze gorzej ryje psyche. I powiedz mi, które rozwiązanie jest bardziej chrześcijańskie, miłosierne i humanitarne? Szybka i w miarę bezbolesna śmierć, po krótkim czasie odosobnienia, gdzie mogą pojednać się z Bogiem i przemyśleć co zrobili? Czy kilkadziesiąt lat cierpienia, i na dodatek przyczyniania się do zła? To, że jesteśmy chrześcijanami, nie znaczy, że mamy być bezbronnymi wobec zwyrodnialców pacyfistami, jak wielu by chciało. Jezus mówił, o rewolucji w umysłach, a nie w prawie czy polityce. Prawo musi być dobre moralnie, a żeby takie było musi spełniać kilka warunków. M.in to, że ofiara czy też rodzina ofiary musi otrzymać jakieś zadośćuczynienie. I jedną z jego form, właśnie w takich mega ekstremalnych przypadkach jest śmierć winnego. Spójrz w oczy ojcu zgwałconej i zamordowanej dziewczyny i powiedz mu, że niestety, ale pracując do emerytury będzie w maleńkim stopniu dokładał do życia oprawcy jego dziecka. I powiedz mi, że to jest lepsze moralnie niż kara śmierci?!

fandrej

Jeszcze raz pytam Ciebie: co jest ważniejsze: ekonomia i prawo czy wiara w Boga?
Wiele Twoich argumentów nie ma żadnych absolutnie podstaw w chrześcijaństwie, np. zadośćuczynienie rodzinie ofiary na zasadzie "oko za oko". Chrześcijanin nie używa pojęcia "bezbronności", bo obrony nie szuka ani w państwie, ani w prawie, lecz jedynie w Bogu.

Zbrodnia NIGDY nie uzasadnia kolejnej zbrodni. Zabicie człowieka jest zawsze tylko zabiciem człowieka i nie jest żadną karą. Kara śmierci (tak samo jak eutanazja lub aborcja) jest wyrazem braku szacunku dla życia oraz oznaką braku wiary w Boga. Sam piszesz, że więzienie jest najgorszą karą. Zgadzam się z tym, bo tylko dożywotnie więzienie może doprowadzić zatwardziałego zbrodniarza do żalu i skruchy. Osobiście chętnie oddam część moich podatków na utrzymywanie zbrodniarzy w więzieniu, bo wierzę, że to jest zgodne z etyką chrześcijańską.

Proszę Cię o zastanowienie nad nauką Pana Jezusa i nad tym, że podstawą chrześcijaństwa jest MIŁOSIERDZIE. Jeżeli nie będziemy sobie nawzajem wybaczać, to Pan Bóg też nam nie wybaczy. A Chrystus umarł na krzyżu dla każdego człowieka, również dla najgorszych zwyrodnialców i zbrodniarzy.

Nie odpisuj, bo mi nie zależy na przerzucaniu się argumentami i na jałowej polemice. Nie zamierzam Cię przekonywać "na siłę". Odpowiedź na Twoje argumenty znajduje się w Nowym Testamencie. Zostaw sobie pewne sprawy do głębszego przemyślenia.

ocenił(a) film na 5
Franio

Po to jest forum, żeby dyskutować. Ale właśnie nauka Jezusa ma działać tu i teraz. To nie jakieś bajki, czy bujanie w obłokach. I jak to, że nie dasz tych pieniędzy na leczenie dzieciaków a dasz na pedofila i morderce ma się do nauk Jezusa? Niestety. Świat nie jest idealny i czasem trzeba wybierać mniejsze zło. Oczywiście zgodzimy się co do jednego- gdyby można było tych ludzi zmuszać do katorżniczej pracy, która mogła by pokryć ich wyżywienie i utrzymanie to wtedy rzeczywiście jest to najlepsza opcja, o wiele lepsza niż kara śmierci. Niestety to wbrew temu ścierwu zwanemu "deklaracją praw człowieka i obywatela".

fandrej

Jak łatwo skazywać na śmierć lub katorżniczą pracę naszych bliźnich, prawda? Gorzej, gdyby dotyczyło to nas samych.
A najlepszą deklarację praw człowieka zawierają słowa Chrystusa.
Pozdrawiam i życzę owocnych przemyśleń!

ocenił(a) film na 7
fandrej

jestes chorym psychopatą, potrzebujesz pomocy dobrego psychiatry... Mam nadzieję, że ktoś z Toba kiedyś coś zrobi, zanim wyrządzisz ogromne szkody sobie i ludziom z twojego tooczenia...

fandrej

Świat to nie bajka. Nie, bajka to religia.

ocenił(a) film na 7
fandrej

Zgadzam się z Franiem, zbłądziłeś i tyle. Jesteś rządny rozelwu krwi, nie wstyd Ci? Próbujesz mieszać wiarę z logiką, to absurdalnie śmieszne.

ocenił(a) film na 5
braindead138

Bracie, dalej nie odpowiadacie mi na proste pytanie. Co jest moralnie gorszego. Bo przed takim wyborem STOIMY jako obywatele kraju. Utrzymywać morderców, gwałcicieli, zbrodniarzy, czy przeznaczać te pieniądze na np. chore dzieci? Gdzie tu jakaś żądza krwi ziomek. Ja nie mówię, że to jest moralnie dobre, ale jest to mniejsze zło.

ocenił(a) film na 7
fandrej

mniejsze zło? a może by tak nie wybierać wcale? Gwałciciele, pedofile, mordercy to ludzie, którzy są zagubieni, nikt z nas nie rodzi się zły. Myślę, że trzeba znaleźć inny sposób, aby takich ludzi wyleczyć - to społeczeństwo jest winne temu, że ci ludzie stali się tym kim się stali i społeczeństwo powinno wziąć za to odpowiedzialność zanim ci ludzie skrzywdzą jeszcze więcej osób. Więzienia czy kara śmierci to tylko umywanie rąk od problemu. Myślisz, że wyżynanie każdego kto zrobi coś źle, niezgodnie z przyjętymi normami, krzywdząc innych coś zmieni? odstraszy kogokolwiek? Chcesz strachem zwalczać strach? to bez sensu. W tej sytuacji świat potrzebuje mądrości, a nie przelewu krwi w imię "wyższych celów". Nie ma ludzi stricte złych i stricte dobrych, w każdym jest mieszanka wszystkiego i z każdego można to dobro wyciągnać, pomóc mu wyrwać się z tego mroku własnego ego zanim skrzywdzi więcej żywych istnień.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones