PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=723550}
7,6 172 985
ocen
7,6 10 1 172985
7,5 48
ocen krytyków
Spotlight
powrót do forum filmu Spotlight

Stanowisko Katolików

ocenił(a) film na 5

Przeczytaj a potem pomyśl. Przede wszystkim, żaden prawdziwy Katolik, podążający za naukami Jezusa, nawet przez chwilę nie powinien tych księży bronić. Ja jestem głęboko wierzący, znam dobrze teologię i mówię, jak sądzę w imieniu wszystkich: Pedofilie pod każdą postacią należy karać. Ja osobiście bardzo lubię cytat z paradoksalnie bardzo mrocznego rapera Słonia: "Nie ważne czy to elegancik, perwers, czy ksiądz/ każdą pedofilską szma''ę należy publicznie ściąć!". Natomiast, zupełnie inną kwestią jest uniwersalizacja tego zjawiska na zasadzie: Skoro 1/x księży to pedofile, to cały kler to jedno wielkie bagno, ergo cały Kościół Rzymsko Katolicki to bagno. To jest oczywiście totalną demagogią i manipulacją, nie można na podstawie obrzydliwych jednostek obciążać i pociągać do odpowiedzialności całych grup. Równie dobrze można powiedzieć: "Trynkiewicz to pedofil i Polak= Polacy to bagno= Polska to bagno." Taki sam absurd.

ocenił(a) film na 7
fandrej

Jeśli wierzyć w piekło i niebo to ludzie rządni krwi i nienawistni do bliźniego za to, że są zagubieni będą się smażyć w piekle - szatan już na ciebie zapewne czeka.

ocenił(a) film na 10
fandrej

Analogia nie ma racji bytu, jako że kościół jako organizacja tuszuje pedofilię, a Polska w żaden sposób nie ukrywa polskich pedofilów.

Pewien procent księży to pedofile, ale organizacja jako całość robi co może, żeby opinia publiczna się o tym nie dowiedziała. A jak ktoś sypnie, to zostaje odsunięty albo wydalony.

ocenił(a) film na 5
fandrej

Mam podobne odczucia. Opinia Ruffalo jak przyszedł do blondyny na piwo, na balkon - mistrz. "Kiedyś chodziłem do kościoła, było FUN, a teraz..." :D
I rozmowa telefoniczna, gdzie bohater mówi, że oddzielił wiarę od kościoła, taki on waleczny :)

ocenił(a) film na 6
fandrej

Wicie co? Macie rację, ale mimo wszystko kłóci się to z naukami Chrystusa, który sam wybaczał nawet mordercom.
Jako ojciec nie umiem wybaczyć, jako chrześcijanin umiem, ale tylko wtedy gdy czyniący zło żałuje, i chce się zmienić.
Jako człowiek odczuwam chęć zemsty, jako chrześcijanin powinienem wybaczyć, choć przyznam szczerze nie potrafię.
Kościół nie chce się oczyścić z tego syfu, i właśnie przez to poniesie klęskę, tracąc coraz więcej wiernych.
Sam jestem tego przykładem.
Gdyby ktoś molestował moje dziecko zabiłbym takiego delikwenta, piszę to jako ojciec sześciorga wspaniałych ukochanych dzieci.

baraqs

sorry, ale chrześcijaninem jest się w całości i zawsze, a nie tylko "częściowo". Domyślam się, że niewiele z chrześcijaństwa rozumiałeś jeszcze zanim odpadłeś od Kościoła. A oczyszczanie się z "syfu", trzeba zawsze zaczynać od siebie samego, a dopiero potem wymagać tego od innych. Pozdrawiam!

baraqs

Właśnie sprawdziłem, że 80 % pedofilów to rodzice molestujący własne dzieci, dalsze 7 % to inni krewni tych dzieci. Zaledwie 4 % to osoby niespokrewnione ze swoimi ofiarami. (http://www.americanhumane.org/children/stop-child-abuse/fact-sheets/child-abuse -and-neglect-statistics.html). Z tej ostatniej liczby zaledwie ułamek procenta to duchowni.

To o czym my właściwie ciągle dyskutujemy??? Powinno się nagłaśniać patologie w rodzinie. Ale nikt tego nie robi, bo żadne dziecko nie uzyska od swoich rodziców odszkodowania za molestowanie. A z Kościoła kasę można łatwo wyciągnąć. I tu jest rozwiązanie zagadki.

fandrej

Popieram w praktycznie każdym aspekcie poza jedną sprawą. To jest film, który pokazuje pewną historię. Nic poza tym. Choć też zauważyłam, że autorzy dialogów nie ustrzegli się pewnych manipulacji i jednostronności ale moim zdaniem jest to celowy zabieg. Który jednak nie miał na celu nic innego jak ukazać prawdziwą historię. Gdyby ten film miał być ukazaniem obu stron medalu (księża to ludzie i ludzie tworzący kościół to ludzie, ergo- ludzie bez względu na to kim są, jacy są popełniają błędy)- ale to nie jest tego typu film. Miał on jedynie na celu przedstawienie tej strony medalu o której się nie mówi i pod tym względem spisał się znakomicie. Muszę to przyznać niezależnie jak bardzo jest mi w tym momencie smutno :/

ocenił(a) film na 5
fergi14

Oczywiście siostro. Odniosłem się tylko do wniosków, które ludzie wyciągają, po obejrzeniu takiego filmu (co widać po dyskusji jaka się rozpętała). Natomiast sam film to kawał dobrego kina dziennikarskiego i w swojej wymowie nie jest antyklerykalny, ani wgl, nie reprezentuje jakiejś konkretnej ideologii, tylko opowiada historię, w sposób rzetelny.

fandrej

http://m.wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,117915,19664685,setki-zgloszen-o-mole stowaniu-przez-ksiezy-w-belgii-wiekszosc.html?utm_source=m.gazeta.pl&utm_medium= testbox&utm_campaign=WiadomosciLink

fandrej

Istnieje tylko jedna światowa instytucja, która broni księży pedofilii na masową skalę i jest nią kościół katolicki. Ten film pokazuje prawdę, wystarczy poczytać. Jako teolog jesteś niedoinformowany lub bardzo dobrze zmanipulowany przez kościół. Jeżeli uważasz, ze twórcy chcieli pokazać, że wszyscy księża to pedofile, to nie zrozumiałeś tego filmu! Jego celem jest uświadomienie świata jak również ludzi działających w kościele o tym, że nie jest to tylko jedno zgniłe jabłko! Wystarczy spojrzeć na losy jednego bohatera - biskupa Bostonu. Jak na przestępce, całkiem wygodne życie prowadzi, dzięki kościołowi...
Na marginesie dodam, że głowa Kościoła Katolickiego wypowiedziała się pozytywnie o tym filmie.

ocenił(a) film na 5
emu_

-,- Czy czytanie ze zrozumieniem na prawdę jest takie trudne? Ja nie powiedziałem o tym filmie złego słowa Bracie, tylko odniosłem się właśnie do daleko idących nadinterpretacji, które wielu od razu wysuwa, gdy zetkną się z brutalną prawdą. Film to świetne kino opowiadające rzetelnie ciekawą historię dziennikarską. Złego słowa nie powiem. Nie jest stronniczy czy antykatolicki.

fandrej

zacznijmy w takim razie od początku. Nie mówię, że jestem nie omylny, bo w końcu któż z nas jest!
Wydaje mi się, że napisałeś że jesteś katolikiem, który potępia pedofilię i jak sądzisz większość się z tym zgadza. Potem dodałeś cytat jakiegoś pseudorapera. Następnie napisałeś, że to skandal, że zrównuje się, że wszyscy księża to pedofile itd. Uznałeś to za jawną manipulację, że na podstawie jednostek wysuwać takie oskarżenia.

Po Twoim drugim poście stwierdzam Bracie, że nie posiadasz umiejętności przekazywania swoich myśli. Niestety nie ma to nic wspólnego z czytaniem ze zrozumieniem. Nie widzę w Twojej wypowiedzi dot. myślenia innych, tylko Twoich po seansie! Twoja ocena filmu również mówi, że uważasz film za średni, z czego można wywnioskować to co napisałem.
Teraz nie za bardzo rozumiem, uważasz film za świetnie kino i rzetelnie opowiedzianą ciekawą historię mimo to dałeś ocenę 5/10. To jest świetny, czy jednak średni ?!

ocenił(a) film na 5
emu_

Mam bardzo wygórowaną skalę, poza tym, że historia jest ciekawa, dobrze napisany scenariusz i ciekawie poprowadzona realizacja, to jest wiele innych czynników. Gra aktorska, dialogi, muzyka, montaż. Biorąc te różne kwestie pod uwagę daję ocenę 5 przyjacielu, ale niekoniecznie musi ona oznaczać dla mnie dosłownie średni. Może być mocne 5 i słabe 5. ;)

fandrej

I jest w tym sens: ocena 5 dotyczy tego jak film został zrobiony, czyli napisany /pomyślany/, zagrany, zmontowany, rozpropagowany. Ale czy temat wart jest takiej koronkowej roboty? Podam przyklad innego filmy: Ósmy siepnia, rosyjski obraz o wojnie w Gruzji. Okazuje się, że to Gruzna napadła Rosję, która miłuje pokój ponad wszystko, momo, ze mocarna jest i wielka, to nie napada, daje ludziom zyć według ich zwyczajów, troszczy się o szczescie nie tylko naroda, ale i odstępców od wielkej idei powszechnej szczęścliwosc w sowietach. Gruzini to wojownicy ciemności, rozyscy żołnierze to gieroje o jasnych obliczach. Ale...ale poczatek filmu, to taki majstersztyk, który jest w stanie wbić w fotel kazdego ojca kilkuletniego chłopca. Za to jak film został zrobiony, za tę propagandę rosyjską, na której mogą się wszyscy gebbelsi uczyć, daję 10+, ale czy jednak filmu nie kładzie to, że jest to kłamstwo?
Podobnie Spotlight: może na 10 za realizację nie zasługuje, ale na 9. tym niemniej: powiedzenie prawdy, np. że Polak zabił Żyda /taki i taki, takiego i takiego/ w 1943r. nie znaczy, że prawdą jest, ze Polacy to był naród oprawców /parz: byli i są ksieża pedofile nie znaczy, że Kościół Katolicki to organizacją niebezpieczna dla dzieci/. Kościół był i jest i bedzie najbezpieczniejszym miejscem dla każdego. A propoz tuszowania przypadków pedofilii w Kościele, to podkreślam, że w kazdej instytucji tak robiono swego czasu a pedofili przenoszono, bowiem taki obowiązywał stan wiedzy w tamtym czasie: przeniesienie rozwiązuje problem.
I na zakończenie: uderzać w Kościoł teraz, kiedy chrześcijanie na całym świecie są dosłownie wyrzynani, jest niesmaczne.

adimem

Hymm dziwne, nie słyszałem jeszcze, ani też nie czytałem żadnego artykułu o tym że pedofilia była przez jakąś organizację tuszowana na światową skalę. Czytałem o sporadycznych przypadkach w małych miasteczkach, szkołach, ale nigdy przez organizację "bezpieczną" dla dzieci, by tak robiła.
W każdym razie, mylisz się jeżeli uważasz, że jest to uderzenie w Kościół. Ludzie tworzą kościół, a nie skorumpowana i zła administracja stolicy apostolskiej i źli księża. Jeżeli ktoś odchodzi od wiary w Boga po zobaczeniu filmu (porównam to do książek Browna) to oznacza jedno, nigdy on nie wierzył w Boga.
Myślenie ludzi musi się zmienić, by ta religia mogła przetrwać. Przede wszystkim kościół musi się zmienić, inaczej zbankrutuje!

emu_

Tuszowano przypadki pedofilii wśród trenerów pływania w szkołach: prznosząc ich do innego stanu. Taki był trend "naukowy" tamtych czasach, a jak wiadomo w USA psychiatria to religia, a mają tam wielkie osiągniecia na tym polu - prawie jak w ZSRR, wspaniałym krokiem w marszu postępu była np. lobotomia, kaś krokiem milowym, wcześniej, eugenika.
Ta, Kościół Katolicki, jest najbezpieczniejszym miejscem na świecie, zarówno dla dzieci jak i młodzieży. Co więcej, stan ten trwa już całkiem długo.

adimem

chyba odmiennie interpretujemy słowa "na światową skalę"...

fandrej

Ja również mam wygórowaną skalę przyjacielu. Dziwi mnie to, że nie podobała Ci się gra aktorska, jako zespół z tego co pamiętam zgarnęli chyba 90% nagród, no ale o gustach się nie dyskutuje.
Do usłyszenia kiedyś przyjacielu...

fandrej

Po części zgadzam się z Twoja opinią-pedofilia jest złem niezależnie od statusu społecznego osoby która się tego dopuściła ...jednak co do generalizowania...to Trynkiewicz był pospolitym obywatelem, którego nie chroniła ani reszta społeczeństwa ani zadne instytucje państwowe tak jak to jest w przypadku księży...Watykan daje im na to ciche przyzwolenie i ucisza sprawy...I to jest w tym wszystkim najgorsze!!!!A dlaczego ucisza? Bo cała instytucja Kościoła Katolickiego runelaby jak domek z kart i skaczylby się ten dochodowy interes...

ocenił(a) film na 7
fandrej

Myślę, że jest to bardzo podobna sytuacja do islamskich ekstremistów - wiadomo, że nie są większością ale i tak kwitnie takie przekonanie w społeczeństwie - muzułmanin - pewnie terrorysta, ksiądz - pewnie pedofil, jest to bardzo krzywdzące, ale trzeba zauważyć, że to z czegoś się bierze, nie są pojedyncze przypadki i że jest to problem - w obu sytuacjach. I jest to sygnał, że należy o tym dyskutować, wyjaśniać te sytuacje by nie pogłębiać krzywdzących stereotypów

ocenił(a) film na 6
fandrej

Najwyrazniej wszyscy prawdziwi katolicy (a raczej chrzescijanie) juz dawno wymarli skoro takie sprawy maja miesce w realnym swiecie a nie tylko na ekranie.

fandrej

Jak najbardziej popieram Twoją postawę i też jako osoba wierząca się pod nią podpisuje. Chrześcijaństwo, Katolicy i Biblia nigdzie nie mają takich zapisów w których to było by przyzwolenie na takie występki. Co ciekawe w przeciwieństwie do np Islamu gdzie Pedofilia jest "gloryfikowana" i pochwalana a także jest "wzorem" do naśladowania. Twórcą Islamu jest Mahomet a jego pierwsza żona Aisha miała w dniu ślubu 6 lat w dniu pierwszego pożycia 9 lat. Tu potwierdzenie z wikipedii https://pl.wikipedia.org/wiki/A%E2%80%99isza

rafal_szczepanski

Bardzo dobrze, że ta sprawa wypłynęła, sprawcy powinni zostać ukarani. Przede wszystkim obowiązuje nas zasada "oddajcie cesarzowi co cesarskie", a przestępcę policji. Tak uważam. Zresztą im więcej ich wyłapią, tym bardziej kościół się oczyści.

Jeśli chodzi o pedofilię, kojarzenie tego zjawiska wyłącznie z kk jest nadużyciem, bo u protestantów było więcej przypadków.
http://www.tokfm.pl/blogi/hiddendepths/2012/03/pedofilipastorow_dwa_razy_wiecej

Świadkowie Jehowy też mieli udział w jakimś skandalu, żydzi też... o islamie już nie wspominając, bo, tak jak mówisz, tam pedofilia to norma i jest legalna wg prawa szariatu.

fandrej

Bardzo fajna wypowiedź jak i resztę twoich wypowiedzi :) Niesamowite jest też to, ile masz cierpliwości, aby każdemu tłumaczyć to wszystko. Ja się szybko poddaję w tych sprawach ^^ Pozdrawiam!

Melchan

Co jest takiego niesamowitego w byciu upartym, niereformowalnym osłem, jak Korwin? ;v

ocenił(a) film na 5
Macintosh

Ja się nieustannie reformuję, ale dopiero wtedy, gdy obalam rozumowo swój poprzedni pogląd i wykazuje jego fałszywość. A jak dotąd w całej tej dyskusji nikt nie potrafi wysunąć jakichś ostatecznych argumentów merytorycznych, większość rzuca hasłami a nieliczni próbują jakichś innych metod, ale też nieudolnie bo odwołując się często to quasi wiedzy, na zasadzie mocnych manipulacji faktami.

fandrej

Ja się nieustannie reformuję.

Jakoś tego nie widać nigdzie w dyskusji.

,,ale dopiero wtedy, gdy obalam rozumowo swój poprzedni pogląd i wykazuje jego fałszywość,,

Niczego w tej dyskusji nie obaliłeś i nie byłeś w stanie. Tylko chyba ty to widzisz. Jak nie, to podaj konkretny przykład o jakim fakcie mówimy, że w ogóle twierdzenie ,,,obalony,, może być mowa.

,, A jak dotąd w całej tej dyskusji nikt nie potrafi wysunąć jakichś ostatecznych argumentów merytorycznych,,,
Praktycznie każdy wysunął merytoryczny argument przeciwko tobie, tylko ty zachowujesz się jak uparte dziecko, które i tak ma racje, bo ono tak twierdzi.

,,większość rzuca hasłami a nieliczni próbują jakichś innych metod, ale też nieudolnie bo odwołując się często to quasi wiedzy, na zasadzie mocnych manipulacji faktami.,,

Gdzie i kto manipuluje faktami? Konkretny przykład proszę.
Kto rzuca hasłami? Jakimi hasłami, co one reprezentują?

Innymi słowy nawet teraz nie napisałeś nic konkretnego.

Imo, w rozmowie o bogu, bogach ciężko o konkrety. Więc tym bardziej jestem ciekawy jakie fakty masz na myśli.

ocenił(a) film na 5
Macintosh

Właśnie pisałem 15 minut odpowiedź, żeby kliknąć backspace + coś jeszcze i cofnęło mnie do googli. Zrobię inaczej. Napisz mi, bądź zacytuj jakiś 1 merytoryczny argument, o tezie przeciwnej do mojej z głównego postu a ja wykażę Ci, że jest słaby/ bezpodstawny w miarę obszernym komentarzem. Pozdro.

fandrej

Nie, to tak nie działa.
Odpowiedz mi na pytania, które ci zadałem. Powtórzę, jakbyś próbował jeszcze raz uciekać od tematu dyskusji:

Niczego w tej dyskusji nie obaliłeś i nie byłeś w stanie. Tylko chyba ty to widzisz. Jak nie, to podaj konkretny przykład o jakim fakcie mówimy, że w ogóle twierdzenie ,,,obalony,, może być mowa.

,, A jak dotąd w całej tej dyskusji nikt nie potrafi wysunąć jakichś ostatecznych argumentów merytorycznych,,,
Praktycznie każdy wysunął merytoryczny argument przeciwko tobie, tylko ty zachowujesz się jak uparte dziecko, które i tak ma racje, bo ono tak twierdzi.

,,większość rzuca hasłami a nieliczni próbują jakichś innych metod, ale też nieudolnie bo odwołując się często to quasi wiedzy, na zasadzie mocnych manipulacji faktami.,,

Gdzie i kto manipuluje faktami? Konkretny przykład proszę.
Kto rzuca hasłami? Jakimi hasłami, co one reprezentują?

Innymi słowy nawet teraz nie napisałeś nic konkretnego.

Imo, w rozmowie o bogu, bogach ciężko o konkrety. Więc tym bardziej jestem ciekawy jakie fakty masz na myśli.
odpowiedz

ocenił(a) film na 5
Macintosh

No, ale właśnie o to chodzi, że ciężko mi pośród tego natłoku różnej maści komentarzy znaleźć chociaż 1 meryroryczny. Ale niech będzie, dam sobie te 10 minut i napiszę.

Ok. Więc najbardziej sensowny argument, jako kontra dla mojego głównego posta był taki: "Nie możesz rozmywać odpowiedzialności. Jako hierarchiczna, spójna struktura Kościół jest odpowiedzialny, wina leży w jego istocie i to on ponosi winę. Nie możesz mówić, że tylko jednostki!" Ok. I teraz są 2 sposoby rozumienia tego. Oba można łatwo sprowadzić do absurdu.
Pierwszy, to stwierdzenie, że wobec tego WSZYSCY, którzy w tym Kościele są. Czyli duchowni, świeccy, generalnie KAŻDEN JEDEN Katolik jest współwinny każdemu jednemu aktowi pedofilii księdza. To sugerowałoby, że winny jest również Eduarto z Meksyku, jak i Yang z Chin, bo są Katolikami. To jak łatwo zauważyć totalny bezsens.
Drugi sposób to zrzucenie winy na pewną ideę, abstrakt, konstrukt myślowy stojący za hasłem "Kościół". Tylko, że Ci, którzy do tego się odwoływali, właściwie nie potrafili sprecyzować, co mieli na myśli? Wszystkich duchownych? Czy tylko część? Czy ksiądz Bombo z Sudanu jest współwinny pedofilii bo jest Katolikiem i na dodatek księdzem!? Albo jakiś azjatycki biskup, który mieszka sobie na szczycie góry w Tybecie i raz na jakiś czas objedzie swoje parafie?
Widać więc, że oba te sposoby rozumienia hasła "Kościół jest winny" nie dają się obronić, i obstawanie przy nich szybko wykazuje, że problem leży raczej w psychice osoby je wypowiadającej i jej nienawiści/ niechęci do katolicyzmu, niż z jakichś rzeczywistych stojących za tym racjonalnych sądów.

Pozdrawiam. Jeśli będziesz chciał podać inne argumenty, do których mam się odnieść to zachęcam, bo na prawdę ciężko mi znaleźć coś racjonalnego. Większość to zwykłe ideologiczne ataki na doktrynę Kościoła, czy innego rodzaju "płakanie" które ze sprawą omawianę przez Spotlight nie ma wprost nic wspólnego.

ocenił(a) film na 7
fandrej

Podobnie generalizuje się niemal półtora miliarda muzułmanów jako terrorystów. Przykre, że ludzie nie używają swojego rozumu tylko "uczą się" z mediów, memów internetowych i tym podobne. Czy jest jakikolwiek inny podział ludzi jak: dobry i zły? Nie.

ocenił(a) film na 5
scorpio84

Nawet i ten podział bym usunął. Kto z nas może powiedzieć: Jestem dobry, albo jestem zły? Tylko istota Wszechwiedząca może to stwierdzić ;) #GodKnows

fandrej

Całkowita racja, można uogulnic że np świat artystyczny to sama pefofilia była masa przypadków pedofilskich choćby sławne słowiki czy no.. ciagnacy się przypadek znanego reżysera :p

fandrej

>Przeczytaj a potem pomyśl. Przede wszystkim, żaden prawdziwy Katolik, podążający za naukami Jezusa,
>nawet przez chwilę nie powinien tych księży bronić.

A znasz takiego, który broni? Ja nie znam.

W moim odczuciu znacznie poważniejszy problem dotyczy powszechnego uogólniania, nie tylko w tym temacie zresztą. Na tej zasadzie w latach 90' zrodziła się Rwanda. No nie... No tak niestety.

fandrej

treść W sumie to jest atak na księży i stygmatyzowanie oraz podważanie akurat tej grupy społecznej,wedle powiedzenia "uderzą w pasterzy a owce się rozproszą", ale NIE można generalizować.Owszem nie można zaprzeczać, ze zjawisko pedofilii u księży nie istnieje.Pedofilia może być i na szczytach władzy a i na zupełnych nizinach.Zresztą pedofil to pedofil niezależnie z jakiej jest warstwy społecznej!I na nich są już od dawna produkowane tabletki w postaci 9mm!

ocenił(a) film na 9
fandrej

Widać, że musiałeś źle zrozumieć przedstawiony w filmie wątek. Kilkakrotnie Robby powtarzał, że tu chodzi o system, w którym taki ksiądz nie jest karany tylko wyrzucany gdzieś, a sprawa jest zamknięta na zasadzie "ugody". Tak samo mógłbyś powiedzieć, że skoro część założeń socjalizmu jest dobra to przecież te 1/x założeń wcale nie znaczą, że system jest chory. Prawda jest taka, że wydajność każdego systemu jest równa wydajności najmniej efektywnego ze wszystkich elementów. To co przedstawia ten film (jeśli poszukasz w internecie znajdziesz więcej informacji) to klasyczny przykład oczernionego kościoła, w którym roi się od pedofilii, a prawda jest taka, że jeśli jest tam choć jeden pedofil to cały kościół będzie oceniany przez pryzmat tej osoby. Kolejny przykład - wyobraź sobie, że masz w rodzinie kogoś chorego (oczywiście nikomu tego nie życzę, to tylko przykład), chodzi mi o chorobę umysłową - i teraz postaw się w sytuacji gdzie twoi sąsiedzi za twoimi plecami mówią o tobie i twojej rodzinie "to ci, którzy mają tego chorego w domu" nie mieliby racji? Poza tym kościół powinien tych ludzi piętnować, a nie chować pod stół, to jest chore - tak jak cała ta instytucja.

ocenił(a) film na 7
fandrej

W którym momencie którykolwiek bohater stwierdza, że każdy ksiądz = pedofil? Chyba żaden inteligentny człowiek nie myśli w tak ekstremistyczny sposób by obciążać całą grupę za zachowania licznych jednostek. Ten film rzuca światło dzienne na ważny, acz tak bardzo zamiatany pod dywan problem i został nakręcony bardziej w ramach wyrazów szacunku wobec redakcji, która dokonała tak przełomowego czynu, obejmującego swoim zasięgiem wiele państw, także i Polskę. Film w żadnym momencie nie sugeruje, że wśród księży każdy jest pedofilem, nie manipuluje widzem, bo został oparty na faktach. Tych faktów nikt nie podważy, a jeśli ktoś się bulwersuje, to niestety ale nie potrafi przyjąć ich do wiadomości, pod przykrywką, że nie godzi się na generalizację, której tu nie ma ;)

ocenił(a) film na 5
nowhore94

Ja nie napisałem nigdzie, że film takie wnioski wysuwa ziomeczku. Niestety nie zaznaczyłem tego dość wyraźnie. Nie odniosłem się w swoich słowach do filmu, ale daleko idących nadinterpretacji faktów, które zostały w nim ukazane. Film to kawał dobre historii, co już pisałem w podobnych komentarzach wyżej. Pozdrawiam.

ocenił(a) film na 7
fandrej

Według mnie nie da się rozdzielić filmu od rzekomej nadinterpretacji faktów w nim ukazanych, film zawiera w sobie fabułę i wnioski z niej wynikające, więc trudno traktować to jak dwa oddzielne elementy. Rozumiem zatem, że Twoja wypowiedź miała bardziej charakter apelu skierowanego do ludzi, którzy obejrzeli Spotlight, aby przypadkiem nie przełożyli tych wielu przypadków na wszystkich księży na świecie. Wobec tego podtrzymuję swoją opinię, że takie ekstremistyczne myślenie nie powinno wystąpić u żadnej inteligentnej osoby. Pozdrawiam :]

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
użytkownik usunięty
movies_2

Zgadnij.

ocenił(a) film na 8
fandrej

Gdyby Polacy ukrywali uczynki Trynkiewicza, próbowali je bagatelizować, mieli w dużym poważaniu los jego ofiar i zamiatali koleje ohydztwa pod dywan tylko po to, aby nie zniechęcili się inwestorzy, to owszem :) Moglibyśmy powiedzieć, że wszyscy Polacy to bagno, dokładnie takie samo, jak Trynkiewicz. Mówisz o dobrych ludziach w kościele. Bywają, owszem. Ale wiedząc o tych praktykach i udając, że nic się nie dzieje stają się tak samo winni. Nie można zachować neutralności w obliczu zła. No nie da się :)

użytkownik usunięty
fandrej

no z tym się zgodzę, Polska to faktycznie bagno, gdyż Polacy to w dużej mierze hipokryci, bałwochwalcy i ignoranci. Kościół to też bagno gdyż jego tfuu nauki są sprzeczne z naukami Jezusa jak i tego co mówił Bóg w Biblii. Polacy mimo że mówią, że wierzą w Boga tak naprawdę mają go dupie, jeśli już w coś wierzą to w instytucję watykańską, a reszta to zwykli ateiści, którzy nawet sobie z tego sprawy nie zdają...

użytkownik usunięty
fandrej

Katolicy właśnie nic nie mają wspólnego z naukami Jezusa bo tak samo jak cały watykan są zwykłymi materialistami którzy przestali wierzyć w Boga, a zaczęli modlić się do figurek, krzyzyków itp, natomiast Boga zastąpili sobie Papieżami, i innymi "świętymi"

użytkownik usunięty
fandrej

Ludzie nie mają szacunku do religii przez co są problemy np. z... księżami. Zdjęcie celibatu rozwiązałoby problem. Proste, tylko wątpię czy to kiedykolwiek nastąpi. Swoją drogą ciekawe kiedy zrobią film o islamie i ciekawe czy też dostanie Oscara. Cały czas religie są wyśmiewane i dąży to do całkowitego zlikwidowania religii albo wywołanie konfliktu na poziomie chrześcijaństwo vs islam. Jestem pacyfistą. Wojna to nie jest rozwiązanie. Tysiące lat temu trzeba było zlikwidować religie albo zrobić tylko jedną i byłby spokój. Religia to też jedna z metod manipulacji - podporządkowania sobie ludzi. Nie Bóg a ludzie wymyślili wiele zasad a reszta się do tego stosuje nie zadając pytań.

fandrej

Bardzo mi przykro, ale nie masz bladego pojęcia o teologii.

ocenił(a) film na 5
goodbarbarian

Sprecyzuj ziomek.

ocenił(a) film na 9
fandrej

Wiesz co ? Zawsze wkurza mnie niewyobrażalnie kiedy ludzie się bulwersują w sprawie księży molestujących dzieci. A raczej kiedy to tacy na przykład katolicy się bulwersują na innych za to że księża są tak nagłaśniani przez media. Wiesz dlaczego tak a nie inaczej ? Bo u osób duchownych to szokuje najbardziej. Ludzie którzy teoretycznie mają takim dzieciom pomagać okazują się ich oprawcami. Irytuje mnie też kiedy tacy ludzie mówią : kurde to tylko pojedyncze przypadki itd. Jak widać nie są to incydenty a zdarzenia codzienne. Kiedy pisze to w tej właśnie chwili jakiś ksiądz może uczyć dziecko co to jest pedofilia. Poza tym jak się mogłeś dowiedzieć z filmu sami księża ich bronią. I to jest dobiero straszne.

fandrej

I tu pojawia się matematyka. Trynkiewicz i tym podobne ścierwa to jaki odsetek społeczeństwa? 0,00002 w skali kilkudziesięciu milionów ludzi? Ilu zniszczą życie? A tu mówimy o 6%! W Polsce jest około 30 tysięcy księży co daje nam liczbę 1800! 1800 księży jest tylko przenoszona jak coś odwalą. A ile oni narobią przez ten czas szkód? Ile osób psychicznie zniszczą? Jak taki księżulek coś małego przeskrobie to dostanie przeniesienie do innej miejscowości, jak coś poważniejszego to do innego kraju. I są bezkarni! Prawo powinno zostać wzmocnione w tym kraju, a sędziowie lepiej wykonywać swoje obowiązki. Ale...
... w moim mieście koleś okradał hurtownie podając się za pracownika szpitala. Wyrządził szkód na 400 tysi zł. Jego kobieta to znana polityk PO z którą ma dziecko. I wiecie co jest najlepsze: jedyne co mu się stało to przenieśli go na inne stanowisko, a karę jaką dostał to zawiasy! Nic więcej. Czyli jak jesteś ustawiony towarzysko to możesz kraść w najlepsze. Zaś Pani polityk dobrze żyje z prasą (dba o regularne zlecenia dla nich) to i oni już o nim zapomnieli.
Każdy system jest spaczony przez kasę i zepsucie.

ocenił(a) film na 5
teresman

Liczba 6 % pojawia się tylko w filmie i nigdzie nie znalazłem żadnego jej potwierdzenia ziomek. Natomiast nie wykluczam niczego. Prosiłbym o jakieś źródła bo inaczej dyskusja nad tymi "6%" nie ma sensu, jeżeli żaden z nas nie ma danych do dyspozycji. Pozdrawiam.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones