film

Tess

1979
2h 44m
7,3 11 276
ocen
7,3 10 1 11276
8,1 11
ocen krytyków
Uboga Tess zmaga się z purytańską rzeczywistością w XIX-wiecznej Anglii. więcej mniej
Tess zobacz gdzie obejrzeć online

reżyseria

scenariusz

gatunek

produkcja

premiera

Oscar
Film zdobył 3 nagrody Oscar, 10 innych nagród oraz 12 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
Życie, którego nie było
Po tym, jak Roman Polański został oskarżony o gwałt na trzynastolatce, jego kariera w Hollywood legła w... ... czytaj więcej

Kiedy ubogi woźnica angielski John Durbeyfield (John Collin) dowiaduje się, że być może jest potomkiem bogatej rodziny D'Ubervilla, zmusza najstarszą córkę, szesnastoletnią Tess (Nastassja Kinski) by udała się do pałacu rzekomych krewnych. Uroda dziewczyny zwraca uwagę Aleca Stoke-D'Ubervilla (Leigh Lawson), którego ojciec wKiedy ubogi woźnica angielski John Durbeyfield (John Collin) dowiaduje się, że być może jest potomkiem bogatej rodziny D'Ubervilla, zmusza najstarszą córkę, szesnastoletnią Tess (Nastassja Kinski) by udała się do pałacu rzekomych krewnych. Uroda dziewczyny zwraca uwagę Aleca Stoke-D'Ubervilla (Leigh Lawson), którego ojciec w rzeczywistości kupił nazwisko wraz z majątkiem. Alec uwodzi dziewczynę, która przerażona ucieka do domu. Jesienią rodzi dziecko, ale niemowlę umiera bez chrztu i Tess sama grzebie je na cmentarzu. W poszukiwaniu pracy dziewczyna trafia na farmę mleczną, gdzie zakochuje się w niej Angel Clare (Peter Firth), młody idealista z surowej rodziny pastorskiej. Proponuje Tess małżeństwo, na które bardzo niechętnie, przystają w końcu jego rodzice. Wbrew radom matki, dziewczyna na próżno stara się wyznać ukochanemu swój "grzech". Wyjawia mu wszystko dopiero w noc poślubną. Wstrząśnięty faktem, że wyidealizowany obraz młodej żony legł w gruzach, Angel opuszcza Tess wyjeżdża do Brazylii. Rodzina Durbeyfieldów popada w coraz większą nędzę, traci dach nad głową. Niespodziewanie Tess spotyka w mieście Aleca D'Ubervilla.

boxoffice
$20 093 330 w USA
na podstawie
Thomas Hardy (powieść)
dystrybucja
Syrena EG
studio
Renn Productions / Société Française de Production (SFP) / Timothy Burrill Productions
inne tytuły
Polański zadedykował "Tess" swej żonie, Sharon Tate, zamordowanej w 1969 roku przez bandę Mansona. Przed śmiercią Sharon przeczytała powieść Thomasa Hardy'ego i była przekonana, że Polański jest w stanie nakręcić wspaniały film na jej podstawie. Na samym początku filmu można przeczytać tę dedykację: "to Sharon".
Film był kręcony we Francji, nie zaś w Angli, gdzie toczy się akcja filmu. Polański, przebywając w Wielkiej Brytanii, mógłby zostać aresztowany i przewieziony do USA, co miało związek z aferą o gwałt na nastolatce.
Melodia, którą Angel gra, to popularna polska pieśń ludowa pt. "Laura i Filon".
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Piekny film

ocenił(a) film na 8

Mam 17 lat, duzo osob w moim wieku zadowala sie amerikan pajami wszystkimi 'czensciami'. Ciesze sie, ze taki nie jestem, dlatego ten film bardzo mi sie podobal, na pewno przeczytam ksiazke. pozdrawiam wszystkich fanow kina Romana P ;)

Szkoda, że współcześnie mało się kręci takich filmów mówiących o najdelikatniejszych, najgłębszych uczuciach człowieka oraz biedzie i niesprawiedliwości społecznej w tak nienachalny, wysublimowany sposób. "Tess" to piękny, romantyczny, pełen niedopowiedzeń film, w którym wszystko pokazane jest w sposób bardziej...

Ta historia przyprawia mnie o mdłości. Takich głupich bohaterów jak Tess i blondas to jeszcze nie widziałam. :D Początkowo było nawet ciekawie, bo fajnie pokazali durne zabobony i konwenanse, a poza tym film jest śliczny, no ale nie da się znieść jego treści.

Kinski

ocenił(a) film na 9

Polański umie dobrać aktorki do swoich filmów. Kinski jest najpiękniejszą aktorką jaką widziałem
i do tego trzeba przyznać, że świetnie zagrała swoją rolę. Tak samo pamiętam piękną aktorkę z
Lokatora - żadna z nich nie była (chyba) sławna na całym świecie - miały jednak talent i urodę a
on to wykorzystał....

"Tess" było ostatnim z bardziej znanych filmów Polańskiego, których jeszcze nie widziałem na nadrobiłem dzisiaj w nocy. Film jest według mnie bardzo nierówny. Przepiękne malownicze zdjęcia i odwzorowanie realiów XIX wiecznej Anglii (a docinki krytyków o "eseju na temat mleczarstwa" traktuję jako jedną z zalet filmu)...

więcej

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones