film

Ucieczka z kina "Wolność"

1990
1h 27m
7,5 18 171
ocen
7,5 10 1 18171
7,8 27
ocen krytyków
Podczas kinowej projekcji filmu "Jutrzenka" postacie na ekranie ożywają i rozpoczynają dialog z publicznością. Władze reagują wysłaniem na miejsce cenzora. Zobacz pełny opis
Ucieczka z kina "Wolność" zobacz gdzie obejrzeć online

reżyseria

scenariusz

gatunek

produkcja

premiera

Złote Lwy
Film zdobył nagrodę Złote Lwy, 6 innych nagród oraz 3 nominacje
Sprawdź wszystkie nagrody
podcast

Gabriela Muskała: czy ja mam w sobie duszę rebeliantki?

W kinie "Wolność' odbywa się projekcja filmu "Jutrzenka". Seans przerywa niezwykłe wydarzenie. Aktorzy ożywają na ekranie, rozpoczynają między sobą rozmowy, wciągają w nie publiczność. Wokół kina gromadzą się tłumy, odpowiednie władze i służby zastanawiają się co począć w tej skomplikowanej sytuacji. Przybywa także cenzor RabkiewiczW kinie "Wolność' odbywa się projekcja filmu "Jutrzenka". Seans przerywa niezwykłe wydarzenie. Aktorzy ożywają na ekranie, rozpoczynają między sobą rozmowy, wciągają w nie publiczność. Wokół kina gromadzą się tłumy, odpowiednie władze i służby zastanawiają się co począć w tej skomplikowanej sytuacji. Przybywa także cenzor Rabkiewicz (Janusz Gajos), mężczyzna dobiegający pięćdziesiątki, ongiś krytyk literacki, dziennikarz. Zaciera się granica między fikcją a rzeczywistością.

premiera
na podstawie
studio
Crone Film Produktion A/S / Studio Filmowe Tor / TV Polski
tytuł oryg.
Ucieczka z kina "Wolność"
inne tytuły
Escape from the 'Liberty' Cinema Międzynarodowy
Escape from the 'Liberty' Cinema Wielka Brytania
Escape from the 'Liberty' Cinema USA
więcej
Jak powszechnie wiadomo, na fladze Niemiec są trzy kolory (w takiej kolejności): czarny, czerwony i żółty. W filmie, w momencie, gdy pijany cenzor przysłuchuje się prywatnej rozmowie pomiędzy aktorem Tadeusza i aktorką Małgorzatą, można zauważyć, że na stołach są flagi różnych krajów, między innymi Niemiec, lecz flaga jest odwrotnie ustawiona.
Zdjęcia kręcono w Łodzi i Ciechanowcu (Polska).
W ścieżce dźwiękowej filmu wykorzystano obszerne fragmenty "Requiem" W.A. Mozarta.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Naprawdę trudny film. Od momentu kiedy cenzor Rabkiewicz wchodzi do ekranu i spotyka postacie, które kiedyś bezlitośnie wyciął film staje się coraz ciekawszy. Sam cenzor odkrywa, ze to co zrobił niekoniecznie było najlepszym rozwiązaniem.

to chyba jeden z naprawdę nielicznych polskich filmów , które dobrze wspominam.

Kino dla mądrych

ocenił(a) film na 10

Naprawdę godny uwagi film, dosadnie komentujący ówczesne wydarzenia. A poza tym świetny pomysł na fabułę i popis aktorski Gajosa.

Kino dla mądrych

ocenił(a) film na 10

Naprawdę godny uwagi film, dosadnie komentujący ówczesne wydarzenia. A poza tym świetny pomysł na fabułę i popis aktorski Gajosa.

Gajos jest genialny. Ale oprócz niego świetny Fronczewski (Ja nigdy nie lubiłem tych arii, tych partytur, tych ooooooper, Niech pan zejdzie z tego ekranu), Zamachowski (świetny w rozmowach z Gajosem), Wakuliński ( you want to phone from here to New York? Buhahahahaha), Bista, Bajor. No po prostu palce lizać.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones