Od 4 sierpnia w warszawskim kinie Muranów oglądać można francusko-irański film
"Bezpańskie psy", obraz, który w 2004 roku zdobył nagrody na festiwalach w Wenecji i Paryżu. Autorką filmu jest
Marziyeh Meshkini, żona reżysera
Mohsena Makhmalbafa (
"Kandahar") i matka reżyserek filmowych
Samiry i Hany.
Dwójka dzieci - brat i siostra - ratują psa od niechybnej śmierci na ulicach Kabulu. Wieczorem dzieci udają się do więzienia, w którym karę odbywa ich matka. Ponieważ nie mają gdzie spać, uzyskują pozwolenie na spędzenie nocy w jej celi. Rankiem sytuacja jest jednak jasna - więzienie nie jest miejscem dla bezdomnych. Pragnąc być jak najbliżej matki, maluchy nie cofną się przed niczym, nawet wykroczeniami, aby wrócić do jej celi. Na próżno. Dobrej rady udziela im wreszcie ukrywający się przed policją rzezimieszek - złodziejskiego fachu najprościej nauczyć się z filmów hollywoodzkich, a z dzieł europejskich dowiedzą się, jak najszybciej dać się złapać...
Urodzona w 1969 w Teheranie
Marziyeh Meshkini studiowała w Makhmalbaf Film School. Jest żoną reżysera
Mohsena Makhmalbafa. Współpracowała z nim jako asystentka przy produkcji kilku filmów (m.in.
"Alefbay-e afghan"). Była także asystentką swojej córki, reżyserki
Samiry Makhmalbaf.
Jej pierwszym filmem, nakręconym w 2000 r., jest
"Dzień, w którym stałam się kobietą". To historia trzech kobiet w różnym wieku, żyjących w Iranie. Film ten otrzymał w 2000 r. nagrodę Silver Hugo na festiwalu w Chicago (w kategorii Najlepszy Debiut), nagrodę "CinemAvvenire" na festiwalu w Wenecji (2000), a także nominację do nagrody "Silver Screen Award" na festiwalu w Singapurze (2001). W 2004 r.
Marziyeh Meshkini nakręciła kolejny swój film,
"Bezpańskie psy", opowieść o dwóch sierotach z opuszczonego przez Talibów Afganistanu. Obraz uhonorowany został w 2005 r. nagrodą na festiwalu filmów w Paryżu.