"Czarnobyl" już na DVD

Informacja nadesłana
https://www.filmweb.pl/news/%22Czarnobyl%22+ju%C5%BC+na+DVD-135652
"Czarnobyl" już na DVD
źródło: Materiał nadesłany
"Czarnobyl" to znakomity miniserial HBO opowiadający przerażającą i szokującą historię katastrofy w czarnobylskiej elektrowni atomowej na terenie ówczesnego Związku Radzieckiego w 1986 roku. Obsypany 10 nagrodami Emmy "Czarnobyl", w którym w głównych rolach wystąpili Jared Harris, Stellan Skarsgård i Emily Watson jest już dostępny na DVD.


26 kwietnia 1986 roku w elektrowni jądrowej w Czarnobylu na Ukrainie, na terenie ówczesnego ZSRR, doszło do ogromnej eksplozji. Uwolniona podczas wybuchu chmura radioaktywna spowodowała skażenie promieniotwórcze na terenie Białorusi, Rosji, Ukrainy i rozprzestrzeniła się m.in. w Polsce, Skandynawii, Europie Środkowej i Zachodniej.

Miniserial śledzi losy kilku postaci: Walerija Legasowa (Jared Harris), wiodącego radzieckiego fizyka jądrowego, który był członkiem komisji badającej przyczyny awarii i jako pierwszy zrozumiał skalę katastrofy, zastępcy przewodniczącego Rady Ministrów ZSRR Borysa Szczerbinę (Stellan Skarsgård), który z kremlowskiego nadania przewodniczył pracom rządowej komisji ds. Czarnobyla w pierwszych godzinach po awarii oraz Ulany Khomyuk (Emily Watson), radzieckiej fizyczki jądrowej, która chce poznać prawdziwe przyczyny wybuchu reaktora.

W rolach głównych w serialu występują: nominowany do nagrody Emmy Jared Harris ("Sherlock Holmes: Gra cieni"), zdobywca Srebrnego Niedźwiedzia na MFF w Berlinie Stellan Skarsgard ("Dziewczyna z tatuażem") oraz dwukrotnie nominowana do Oscara Emily Watson ("Przełamując fale"). Obok nich na ekranie pojawiają się również Paul Ritter, nominowana do nagrody BAFTA Jessie Buckley, Adrian Rawlins oraz Con ONeill. Twórcą scenariusza jest Craig Mazin ("Kac Vegas w Bangkoku"), a za reżyserię odpowiedzialny jest Johan Renck (serial "Breaking Bad"). W scenariuszu serialu częściowo wykorzystano wydarzenia opisane przez laureatkę Nagrody Nobla Swietłanę Aleksijewicz w książce "Czarnobylska modlitwa".

Pierwszy odcinek serialu zadebiutował w HBO 6 maja. Serial został entuzjastycznie przyjęty przez widzów, a jego oglądalność z odcinka na odcinek rosła. Produkcję docenili również krytycy, czego najlepszym dowodem jest fakt, że "Czarnobyl" zdobył 19 nominacji do nagród Emmy i aż 10 z nich zamieniło się w statuetki, w tym w tak prestiżowych kategoriach jak najlepszy serial limitowany, najlepsza reżyseria w serialu limitowanym i najlepszy scenariusz.

MATERIAŁY DODATKOWE W WYDANIU DVD:
- Za kulisami: reżyser Johan Renck opowiada o powstaniu, tego nakręconego z rozmachem, miniserialu
- Poznaj głównych bohaterów: Jared Harris, Stellan Skarsgård i Emily Watson mówią o kreowanych przez siebie postaciach
- Czym jest Czarnobyl? - Obsada i ekipa, w tym scenarzysta i producent wykonawczy Craig Mazin, mówią o prawdziwej katastrofie w Czarnobylu
- Moment kluczowy – proces: Analiza sceny finałowej
- Od scenariusza po ekranizację: reżyser Johan Renck opisuje kręcenie jednej z najbardziej koszmarnych scen "Czarnobylu"

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones