"Jacek i Placek" w Kino Polska na święta

Informacja prasowa /
https://www.filmweb.pl/news/%22Jacek+i+Placek%22+w+Kino+Polska+na+%C5%9Bwi%C4%99ta-48235
O odważnych zuchach, czyli tajemnice filmu "O dwóch takich, co ukradli księżyc" Jana Batorego.

Bliźniacy Jacek i Placek niemal od dnia urodzin dają się we znaki mieszkańcom Zapiecka. Ich skłonność do robienia złośliwych żartów nie idzie jednak w parze z pracowitością: chłopcom marzy się wygodne życie. Żeby je sobie zapewnić, postanawiają ukraść księżyc, by potem sprzedać go z zyskiem. Zdeterminowani w osiągnięciu celu, przekonani o swojej bezkarności - ruszają w podróż, która stanie się dla nich lekcją życia.

Zrealizowany w 1962 roku film Jana Batorego to adaptacja powieści Kornela Makuszyńskiego, klasyka literatury dziecięcej. Co ciekawe, jego współscenarzystą był inny znany pisarz i autor utworów dla dzieci - Jan Brzechwa, który wymyślił też słowa śpiewanej przez braci piosenki. Twórcy filmu zachowali nie tylko moralizatorski przekaz książki, ale i jej nieco surrealistyczny klimat. W efekcie powstał na poły baśniowy moralitet o tym, że są w życiu rzeczy cenniejsze niż złoto - do obejrzenia zarówno przez dzieci, jak i dorosłych.

Szczególną zachętę stanowi obsada filmu: matkę chłopców zagrała bowiem "polska Ginger Rogers", czyli Helena Grossówna, gwiazda przedwojennego kina i była to jedna z zaledwie kilku powojennych filmowych ról tej aktorki. Nie sposób też zapomnieć o odtwórcach tytułowych ról, czyli 13-letnich wówczas braciach Jarosławie i Lechu Kaczyńskich, dla których udział w filmie pozostał tylko epizodem w biografii.

Marzy Ci się gwiazdka z nieba? Spędź sobotnie popołudnie z Jackiem i Plackiem i  zobacz jakie kłopoty może sprawiać księżyc...

Sobota, 27 grudnia, godz. 13.50
Udostępnij: