"Skywalker. Odrodzenie" pierwszym nr 1 na świecie w 2020 roku

Deadline / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/%22Skywalker.+Odrodzenie%22+pierwszym+nr+1+na+%C5%9Bwiecie+w+2020+roku-136019
W pierwszy weekend 2020 roku widzowie na świecie byli szczodrzy dla filmowych produkcji. Całkiem sporej liczbie tytułów udało się przekroczyć 10 milionów dolarów wpływów, choć nie aż tylu, ile podaje comScore. Portal ten z niewiadomych przyczyn uznał za nowość minionego tygodnia komedię "Холоп" (Servant), która w rzeczywistości trafiła do rosyjskich kin 26 grudnia, a do krajów ościennych dzień później. Jednak pierwszym numerem jeden w 2020 roku został ostatni numer jeden 2019 roku - "Gwiezdne wojny: Skywalker. Odrodzenie".


Jak na obraz zamykający jeden z najbardziej kasowych cykli, wyniki finansowe disnejowskiego widowiska rozczarowują. W miniony weekend "Skywalker. Odrodzenie" zarobiło już tylko 45 milionów dolarów. To zaś oznacza, że wciąż poza granicami USA nie padła granica pół miliarda dolarów (obecnie na koncie jest 468 milionów), a w skali całego globu jeszcze nie osiągnięto miliarda (obecnie 918,8 mln). Są jednak takie kraje, gdzie film cieszy się popularnością. Był numerem jeden m.in. w Japonii, Wielkiej Brytanii, Holandii, Niemczech, Francji, Belgii i Austrii.

Na drugiej pozycji utrzymało się "Jumanji: Następny poziom". Widowisko Sony w weekend zarobiło 34,9 mln dolarów. Dzięki temu zagraniczne wpływy osiągnęły poziom 374 mln dolarów, a globalnie padła bariera 600 milionów (obecnie 610,2 mln). Film szczególnie dobrze sprzedaje się w walczącej z gigantycznymi pożarami Australii (gdzie był numerem jeden), a także w Wielkiej Brytanii i Niemczech.

Trzecie miejsce przypadło "Krainie lodu II". W porównaniu z ubiegłym tygodniem wpływy praktycznie nie uległy zmianie i wyniosły 33,9 mln dolarów. Było to możliwe dzięki premierze filmu w kilku krajach Ameryki Południowej. Szczególnie udany start zanotowano w Brazylii, gdzie w cztery dni "Kraina lodu II" zarobiła 10,3 mln dolarów, co jest siódmym najlepszym otwarciem w historii.

W skali całego globu na koncie "Krainy lodu II" jest obecnie 1 325,2 mln dolarów, co większość mediów na świecie ogłosiło nowym rekordem wpływów dla filmu animowanego. W rzeczywistości jest to oczywiście drugi najlepszy wynik, po ubiegłorocznym "Królu Lwie", który zarobił 1 656,8 mln dolarów.

Świetny początek roku zaliczyła włoska kinematografia. Komedia "Tolo Tolo" zarobiła bowiem w weekend u siebie w kraju 23,6 mln dolarów. Ponieważ jednak jest w kinach od 1 stycznia, to łącznie na koncie ma już 33,6 mln dolarów.

Równie udanie zaczął się 2020 roku w Chinach. Komedia romantyczna "宠爱" (Adoring) o tym, jak zwierzęcy pupile pomagają ich właścicielom odnaleźć miłość, zarobiła w weekend 16,7 mln dolarów. Ponieważ obraz trafił do kin już w poniedziałek, to łącznie na koncie ma 62,1 mln dolarów.

Szóste miejsce w naszym zestawieniu zajęła animacja "Tajni i fajni" z wynikiem 13,8 mln dolarów. Film zadebiutował w Chinach na trzeciej pozycji z wynikiem 3,8 mln dolarów. Zaś po pięciu dniach wyświetlania w Australii na koncie ma 1,6 mln dolarów.

Nasze zestawienie zamyka "Yip Man 4", który tylko w Chinach zarobił w miniony weekend 10,5 mln dolarów. Portal comScore jako weekendowy wynik podaje zaś 12,1 mln dolarów.
Udostępnij: