"Zimna wojna" polskim kandydatem do Oscara

  • Informacja nadesłana
  • autor: łm
Polski Instytut Sztuki Filmowej ogłosił, że "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego będzie walczyć dla naszego kraju o nominację do Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego.

1.jpg


Decyzję podjęła komisja, w skład której weszli: Jan A.P. Kaczmarek (przewodniczący), Radosław Śmigulski (dyrektor PISF), Stefan Laudyn, Barbara Hollender, Dorota Kobiela, Maria Sadowska, Anna Wydra, Michał Oleszczyk, Urszula Śniegowska, Mateusz Werner, Anna Ferens, Małgorzata Szczepkowska-Kalemba i Ernest Bryll.

Wybór komisji raczej nie zdziwił nikogo. Za powstanie obrazu odpowiada twórca "Idy", która w 2015 roku jako pierwszy polski film w historii zdobyła Oscara dla nieanglojęzycznej produkcji. "Zimna wojna" zgarnęła w tym roku prestiżową nagrodę za reżyserię na festiwalu w Cannes. Na korzyść dzieła Pawlikowskiego przemawia również fakt, iż jego amerykańskim dystrybutorem jest potężna firma  Amazon Studios, która będzie w stanie zapewnić mu odpowiednią oscarową promocję.

"Zimna wojna" to historia trudnej miłości dwojga ludzi, którzy nie umieją żyć bez siebie, ale równocześnie nie potrafią być razem. Wydarzenia pokazane w filmie rozgrywają się w latach 50. i 60. XX wieku, w Polsce i budzącej się do życia Europie, a w ich tle wybrzmiewa wyjątkowa ścieżka dźwiękowa, będąca połączeniem polskiej muzyki ludowej z jazzem i piosenkami paryskich barów minionego wieku.

Amerykańska Akademia Filmowa ogłosi nominacje do przyszłorocznych Oscarów 22 stycznia. Laureatów poznamy 24 lutego.

zobacz też: