"Zimna wojna" na antenie Polsatu Film

Informacja sponsorowana /
https://www.filmweb.pl/news/%22Zimna+wojna%22+na+antenie+Polsatu+Film-140378
"Zimna wojna" na antenie Polsatu Film
źródło: materialy promocyjne

Emisja: PREMIERA - 14.12.2020; poniedziałek; g. 21:00


Kraj i rok produkcji: Polska, Francja, Wielka Brytania – 2018

Reżyseria: Paweł Pawlikowski
Obsada aktorska: Joanna Kulig, Tomasz Kot, Borys Szyc, Agata Kulesza, Cédric Kahn, Jeanne Balibar, Adam Woronowicz, Adam Ferency i m.in. zespół Mazowsze

Melodramat. Zimna wojna opowiada historię trudnej miłości dwojga ludzi, którzy nie umieją żyć bez siebie, ale równocześnie nie potrafią być razem. W ich role wcielają się Tomasz Kot i Joanna Kulig, którym na ekranie partnerują Agata Kulesza i Borys Szyc. Wydarzenia pokazane w "Zimnej wojnie" rozgrywają się w latach 50. i 60. XX wieku, w Polsce i budzącej się do życia Europie, a w ich tle wybrzmiewa wyjątkowa ścieżka dźwiękowa, będąca połączeniem polskiej muzyki ludowej z jazzem i piosenkami paryskich barów minionego wieku. Nowe dzieło Pawła Pawlikowskiego – laureata Oscara za film "Ida" – było aż trzykrotnie nominowane do tej najgłośniejszej nagrody filmowej.

"Zimna wojna" została dedykowana rodzicom Pawła Pawlikowskiego, których imiona noszą główni bohaterowie filmu. To pełna pasji historia miłości kobiety i mężczyzny, którzy poznali się wśród ruin powojennej Polski. Zulę Lichoń (Joanna Kulig) i Wiktora Warskiego (Tomasz Kot) dzieli niemal wszystko, a szczególnie pochodzenie i temperament. Od początku wydają się tragicznie niedobrani. Okazuje się jednak, że mimo wszelkich różnic i przeciwności są na siebie skazani i nie są w stanie się rozstać. Raz po raz rozdzielają ich polityka, wady charakteru i nieszczęśliwe zrządzenia losu, podczas gdy zimnowojenna Polska lat pięćdziesiątych, Berlin, Jugosławia i Paryż stanowią tło dla ich historii miłosnej rozgrywającej się w niesprzyjających czasach.

Światowa premiera tego melodramatu odbyła się w trakcie 71. Festiwalu Filmowego w Cannes. Już pierwszy pokaz Zimnej wojny podczas tego święta kina zbudził euforię publiczności, przynosząc łzy wzruszenia Julianne Moore, gratulacje od Benicio del Toro i dwudziestominutową owację na stojąco. Zaowocował też wysypem bardzo pozytywnych recenzji, porównujących polską produkcję do "La La Land", "Casablanki" i hitów Martina Scorsese. Ukoronowaniem sukcesów filmu na najważniejszej imprezie filmowej świata stała się natomiast nagroda za najlepszą reżyserię dla Pawła Pawlikowskiego.


Krytycy filmowi z najbardziej prestiżowych pism na całym świecie byli zgodni w swoim entuzjazmie dla tego obrazu filmowego. Kot jest elegancki i powściągliwy. Kulig jest jak rozkołysane wahadło. Całkowicie przykuwa uwagę, iskrzy emocjami, zmiennym nastrojem i magnetyzmem niczym młoda Jeanne Moreau, albo europejska wersja Jennifer Lawrence, napisał Guy Lodge z Variety. "Zimna wojna" to wspaniałe, wyrafinowane kino. - Finn Halligan, Screen. Ten film emanuje niesamowitą energią, a Joanna Kulig błyszczy na ekranie. Jej występ jest tak porywający, że może stać się Jeanne Moreau naszych czasów. - Nick James, Sight & Sound. Urzekająco romantyczna, słodko-gorzka ballada - Leslie Felperin, The Hollywood Reporter.

Deszcz nagród i nominacji do prestiżowych wyróżnień filmowych dla "Zimnej wojny" sprawił, że o polskim kinie znów mówi się na świecie i mówi się bardzo dobrze. Przede wszystkim należy odnotować, że w 2018 roku aż pięciokrotnie nagrodzono Zimną wojnę Europejską Nagrodą Filmową. Potem były trzy nominacje do Oscara (2019) – to rekord w historii polskiej kinematografii i to w tak ważnych kategoriach, jak: Najlepszy reżyser (Paweł Pawlikowski), Najlepszy film nieanglojęzyczny (Paweł Pawlikowski) i Najlepsze zdjęcia (Łukasz Żal). W tych samym kategoriach oraz za scenariusz oryginalny (Janusz Głowacki, Paweł Pawlikowski) dzieło to było nominowane do nagrody BAFTA (odznaczenia Brytyjskiej Akademii Filmowej - 2019).

"Zimna wojna" triumfowała również w Polsce. Na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w 2018 roku zdobyła cztery statuetki Złotych Lwów – w tym tę najważniejszą: Wielka Nagrodę dla najlepszego filmu roku. Potem otrzymała rekordowo dużo, bo aż siedem nagród Orły – w kategoriach: Najlepszy film (Paweł Pawlikowski), Najlepsza główna rola kobieca (Joanna Kulig), Najlepsza reżyseria (Paweł Pawlikowski), Najlepszy scenariusz (Janusz Głowacki, Paweł Pawlikowski), Najlepsze zdjęcia (Łukasz Żal), Najlepszy dźwięk (Maciej Pawłowski, Mirosław Makowski), Najlepszy montaż (Jarosław Kamiński) plus pięć nominacji - Najlepsza główna rola męska (Tomasz Kot), Najlepsza drugoplanowa rola męska (Borys Szyc), Najlepsza drugoplanowa rola kobieca (Agata Kulesza), Najlepsza scenografia (Katarzyna Sobańska, Marcel Sławiński) i Najlepsze kostiumy (Aleksandra Staszko).  

Poprzedni film Pawła Pawlikowskiego, "Ida", również odniósł światowy sukces, zdobywając m.in. Oscara i nagrodę BAFTA w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny, a także pięć Europejskich Nagród Filmowych, w tym dla najlepszego filmu, za reżyserię i scenariusz. Ten twórca filmowy rozpoczął karierę dwiema kameralnymi opowieściami: "Lato miłości" i "Ostatnie wyjście", które także nagrodzone został nagrodą BAFTA.

Paweł Pawlikowski jest zarówno reżyserem, jaki i autorem scenariusza "Zimnej wojny". Napisał go wraz z nieżyjącym już Januszem Głowackim przy współpracy z Piotrem Borkowskim. Za scenografię do filmu odpowiadają Katarzyna Sobańska i Marcel Sławiński. Autorem zdjęć jest Łukasz Żal. Zdjęcia rozpoczęły się w styczniu 2017 i zakończyły na początku sierpnia br. Ekipa kręciła nie tylko w Polsce, ale również we Francji i Chorwacji. Zimna wojna jest koprodukcją polsko-brytyjsko-francuską, wyprodukowaną przez pracujące od dawna z reżyserem: Tanyę Segahatchian z Apocalypso Pictures ("Lato miłości") i Ewę Puszczyńską z firmy Opus Film Piotra Dzięcioła ("Ida"), a także przez MK Productions z Francji.
Informacja sponsorowana

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones