36. Warszawski Festiwal Filmowy: Konkurs 1-2

Informacja nadesłana
https://www.filmweb.pl/news/36.+Warszawski+Festiwal+Filmowy%3A+Konkurs+1-2-139444
36. Warszawski Festiwal Filmowy: Konkurs 1-2
Młode światowe kino jak nigdy wcześniej potrzebuje wsparcia międzynarodowych festiwali. Mamy to ogromne szczęście, że twórcy z całego świata od lat przysyłają swoje pierwsze i drugie filmy na WFF w nadziei, że zostaną dostrzeżone, skomentowane, a przede wszystkim - że zobaczy je wspaniała warszawska publiczność. Nie inaczej jest w tym roku, bo mimo wszechobecnych kłopotów, z którymi wszyscy się codziennie mierzymy, Warszawski Festiwal Filmowy trwa i wciąż się rozwija – w dalszym ciągu oferując ważne miejsce w swoim harmonogramie początkującym, niezwykle utalentowanym filmowcom. Oto nasz Konkurs 1-2!

Ane, reż. David Pérez Sañudo, Hiszpania 2020, 98 min.

Po niepokojach spowodowanych aresztowaniem w klubie młodzieżowym dwóch domniemanych członków ETA, kobieta odkrywa, że jej nastoletnia córka nie wróciła na noc do domu.

Asia, reż. Ruthy Pribar, Izrael 2020, 85 min.

Relacja matki i córki przechodzi totalną przemianę. Debiut reżyserki o kobietach opowiedziany z kobiecego punktu widzenia.

Czarny kot / The Black Cat / Gorbeh Siah, reż. Karim Mohammad-Amini, Iran 2020, 110 min.        

Film opowiada historię nowego pokolenia Irańczyków, których nadzieje i marzenia uległy zmianie wraz z dostępem do internetu i mediów społecznościowych. Z realizacją swoich celów nie chcą czekać w nieskończoność.

Dziewczynka z Parku Igieł / Needle Park Baby / Platzspitzbaby, reż. Pierre Monnard, Szwajcaria 2019, 100 min.

Opowiedziany z perspektywy niewinnego dziecka poruszający dramat o bolesnym dojrzewaniu. Hit kasowy opisywany jako arcydzieło kina szwajcarskiego ostatnich lat powstał na podstawie powieści Michelle Halbheer i Franziski K. Müller pod tym samym tytułem.

Lovecut, reż. Iliana Estañol, Johanna Lietha, Austria, Szwajcaria 2020, 93 min.

Tinder, tożsamość, kłamstwa, porno, randki przez Skype'a i sześcioro młodych ludzi próbujących znaleźć sens w tym wszystkim.

Mia pragnie zemsty / Mia Misses Her Revenge / Mia isi rateaza rabunarea, reż. Bogdan Theodor Olteanu, Rumunia 2020, 81 min.

Młoda aktorka planuje nakręcić seks-taśmę, żeby odegrać się na swoim chłopaku.

Moja ulubiona wojna / My Favorite War / Mans mīļākais karš, reż. Ilze Burkovska-Jacobsen, Norwegia, Łotwa 2020, 80 min.

Animowany dokument opowiadający autobiograficzną historię reżyserki. Czego potrzeba, żeby dorosnąć w czasie zimnej wojny? Nagroda na jednym z największych na świecie festiwali filmów animowanych Annecy 2020.

Najlepsze przed nami / The Best Is Yet To Come / Bu Zhi Bu Xiu, reż. Jing Wang, Chiny 2020, 114 min.

Zainspirowany prawdziwymi wydarzeniami debiut, w którym młody dziennikarz, podczas epidemii SARS, jednym artykułem postanawia zmienić los 100 milionów ludzi.

Niesłychane / Unsound, reż. Ian Watson, Australia 2020, 88 min.

Historia miłosna gitarzysty i transpłciowego chłopaka, którzy walczą o klub nocny dla głuchoniemych.

Pod betonem / Under the Concrete / Sous Le Beton, reż. Roy Arida, Francja 2020, 78 min.

Rzucić pracę przedstawiciela handlowego w Bejrucie i oddać się pasji nurkowania. Dramat o ciężarze ambicji, które sami sobie narzucamy.

Spirala / Spiral / Spirál, reż. Cecília Felméri, Węgry, Rumunia 2020, 98 min.

Dramat psychologiczny balansujący na granicy realizmu i horroru. Trójkąt miłosny i refleksja o odpuszczaniu przeszłości oraz o tym, jak cykle życia i przyrody łączą się ze sobą.

Świnia / Scumbag / Sviňa, reż. Rudolf Biermann, Mariana Čengel Solčanská, Słowacja, Czechy 2020, 98 min.

Thriller polityczny oparty na bestsellerowej książce słowackiego dziennikarza i komentatora politycznego Arpada Soltesza. Fabuła nawiązuje do prawdziwej historii zabójstwa słowackiego dziennikarza Jana Kuciaka, który tropił korupcję na najwyższych szczytach władzy, choć jak podkreślają twórcy, nie jest to dokument.

Valentina, reż. Cássio Pereira dos Santos, Brazylia 2020, 95 min.

Transpłciowa Valentina i jej matka przeprowadzają się, by dziewczyna mogła zacząć naukę w nowej szkole, wolna od prześladowań.

Wracaj / Go Back / Ko Baek, reż. Eun-Young Seo, Korea Płd. 2020, 99 min.

Film z Korei Południowej, który zwraca uwagę na związek między znęcaniem się nad dziećmi a przemocą ukrywaną za murami domów. W świecie pełnym przemocy ważny jest ktoś, kto jest tobą szczerze zainteresowany i zaniepokojony.

Z zawiązanymi oczami / Blindfold / Із зав`язаними очима, reż. Taras Dron, Ukraina 2020, 105 min.

Czy wojenną wdową trzeba być całe życie? Szczególnie kiedy ma się dopiero 25 lat?

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones