36. WFF: 8 filmów, których nie można przegapić

Filmweb
https://www.filmweb.pl/news/36.WFF%3A+8+film%C3%B3w%2C+kt%C3%B3rych+nie+mo%C5%BCna+przegapi%C4%87-139705
36. WFF: 8 filmów, których nie można przegapić
Już dziś ruszają pierwsze pokazy na 36. Warszawskim Międzynarodowym Festiwalu Filmowym. I jak co roku, pomagamy Wam odnaleźć się w gąszczu pokazów konkursowych i sekcji specjalnych, fabuł i dokumentów, form długich i krótkich. Poniżej znajdziecie redakcyjny wybór filmów, których - jak sądzimy - nie wypada przegapić. Ich kolejność jest przypadkowa, ale wszystkich nie możemy się doczekać.
 

WARSZAWSKI FESTIWAL FILMOWY: 8 FILMÓW, KTÓRYCH NIE MOŻESZ PRZEGAPIĆLupin III to kultowa powstać, która debiutowała na kartach mangi Monkey Puncha w 1967 roku. Jest wnukiem słynnego złodzieja-dżentelmena Arsène'a Lupina. Poszedł w ślady swojego słynnego przodka i stał się najlepszym złodziejem na świecie. Postać doczekała się kilku cykli komiksowych, seriali animowanych i filmów kinowych. "Lupin III: The First" to najnowsza pełnometrażowa animacja, której akcja osadzona została w latach 60. ubiegłego wieku. Humor, przygoda, akcja - na to możecie liczyć wybierając się na film w ramach pokazów specjalnych Warszawskiego Festiwalu Filmowego.Zapamiętajcie to nazwisko. Kamila Tarabura, doświadczona reżyserka reklamówek i teledysków, przygotowuje właśnie swój fabularny, pełnometrażowy debiut, zaś na przystawkę pokazuje świetną trzydziestkę o dwóch dziewczynach, poszukiwaniu wolności oraz buncie, który niejedno ma imię. Film jest nakręcony z polotem i wyczuciem delikatnej dramaturgicznej materii, a na ekranie błyszczy nieopatrzony aktorski duet Agnieszka Rajda - Nel Kaczmarek. Idźcie w noc.
 
W nowym filmie twórcy "Disco Polo" Tarantino kroczy pod rękę z Leone i braćmi Coen, pogranicze polsko-sowieckie zamienia się w Dziki Zachód, a jedno feralne zdarzenie puszcza w ruch karuzelę przemocy. "Magnezja" to zarazem western, dramat gangsterski, absurdalna czarna komedia oraz list miłosny do kina. Akcja filmu rozgrywa się w dwudziestoleciu wojennym na odciętym od reszty kraju skrawku ziemi. W tym zapomnianym przez Boga miejscu rządzą twarde kobiety, a główną walutą jest kula z rewolweru. W obsadzie gwiazdozbiór: Dawid Ogrodnik, Maja Ostaszewska, Agata Kulesza, Magdalena Boczarska, Borys Szyc oraz będący zarazem współautorem scenariusza Mateusz Kościukiewicz.5

Księga wizji

The Book of Vision
1h 35m
Film otwarcia tegorocznego Warszawskiego Festiwalu Filmowego. Wyprodukowana przez samego Terrence'a Malicka "Księga wizji" to  metafizyczna wyprawa w czasie i przestrzeni. Bohaterką utworu jest Eva, która niespodziewanie porzuca błyskotliwą karierę lekarską. Kobieta zaczyna studiować manuskrypt XVIII-wiecznego pruskiego medyka Johana Anmutha opisującego uczucia lęki i marzenia pacjentów. Pod wpływem tekstu Eva zaczyna kwestionować swoją naturę, ciało, chorobę oraz los. Na ekranie zobaczymy m.in. znaną z "Ukrytej gry" Lotte Verbeek oraz  Charlesa Dance'a.

Młode małżeństwo zamieszkuje z autorką powieści grozy i jej mężem. Fred i Rose szybko ulegają urokowi swoich gospodarzy, ale z czasem atmosfera w domu staje się napięta, a zagłębiona w procesie twórczym pisarka odsłania swoją mroczną stronę... Inspirowany prawdziwymi wydarzeniami film w reżyserii Josephine Decker ("Madeline i Madeline") to nietypowe podejście do konwencji biografii. Dramat psychologiczny łączy się tu z mrocznym thrillerem i czarną komedią, zdjęcia hipnotyzują, a Elisabeth Moss daje kolejny pamiętny występ.Andriej Konczałowski opowiada prawdziwą historię, którą utrzymywano w sekrecie aż do lat 90. Akcja rozgrywa się w 1962 roku w Związku Radzieckim. Bohaterką jest Ludmiła, oddana członkini partii, której wierność zostaje wystawiona na próbę, kiedy w miejscowej fabryce, gdzie pracuje jej córka, wybucha strajk. Wkrótce sytuacja wymyka się spod kontroli. "Drodzy towarzysze!" to nagrodzona na tegorocznym festiwalu w Wenecji opowieść o deziluzji i upadku mitów, o dramatycznym rozdźwięku między szczytnymi ideałami a brutalną rzeczywistością.2

Nieszczególne miejsce

Nowhere Special
1h 36m
Poruszająca opowieść o miłości ojca do syna. Uberto Pasolini kreśli intymny portret mężczyzny umierającego na nieuleczalną chorobę. Ostatnie miesiące stara się on spędzać ze swoim synkiem. Próbuje też znaleźć nową rodzinę, która zatroszczy się o dziecko, gdy jego już nie będzie. W głównej roli znakomicie zaprezentował się James Norton. Film, który swoją premierę miał na festiwalu w Wenecji, w Warszawie prezentowany jest w ramach pokazów specjalnych. 

Post-horror święci dziś ogólnoświatowe triumfy, zaś rewolucja w kinie grozy wydaje się nie mieć końca. Dlaczego więc na wybrać się z podobnymi nadziejami na Węgry, gdzie uznany i nominowany do Emmy reżyser Peter Bergendy nakręcił stylowy poemat strachu. Akcja "Post Mortem" rozgrywa się w roku 1918 roku, po I wojnie światowej i epidemii Hiszpanki i podąża śladami fotografa dokumentującego pokłosie piekielnego konfliktu. Dla bohatera oznacza to niechybne spotkanie z rezydentami zaświatów, a dla nas - seans na krawędzi fotela. Boimy się na samą myśl.


 

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones