36. Warszawski Festiwal Filmowy: Konkurs Międzynarodowy

Informacja nadesłana
https://www.filmweb.pl/news/36.+Warszawski+Festiwal+Filmowy%3A+Konkurs+Mi%C4%99dzynarodowy-139497
36. Warszawski Festiwal Filmowy: Konkurs Międzynarodowy
Wielbicieli świetnego, międzynarodowego kina przyzwyczailiśmy już, że na Warszawskim Festiwalu Filmowym obejrzą filmy wyselekcjonowane z największą pieczołowitością. I choć ten rok nauczył nas, że wszystko wokół szybko się zmienia, akurat ten fakt pozostaje wciąż prawdziwy. Mimo bardzo wielu przeciwności i ciągłej niepewności, na WFF obejrzymy w tym roku w festiwalowych kinach aż 170 filmów z całego świata, w tym bardzo wiele premier światowych, a także zaprosimy do udziału w licznych wydarzeniach towarzyszących. 36. edycja WFF będzie bez wątpienia wydarzeniem bez precedensu. Zapraszamy do udziału przedstawiając jednocześnie na zachętę filmy otwarcia i zamknięcia naszego festiwalu, oraz tytuły zgromadzone w najważniejszym, głównym Konkursie Międzynarodowym. To kino wyznacza drogę, wzbudza emocje i pobudza do dyskusji. Przekonajcie się sami!

KONKURS MIĘDZYNARODOWY

Konkurs Międzynarodowy jest wizytówką Warszawskiego Festiwalu Filmowego. Mamy w nim osiem premier światowych i siedem premier międzynarodowych.

JURY KONKURSU MIĘDZYNARODOWEGO

Liana Ruokyte-Jonsson, promotorka kina, Litwa
Robert Gliński, reżyser, Polska
Slavek Horak, reżyser, Czechy
Visar Morina, reżyser, Kosowo
Peter Rommel, producent, Niemcy
 
FILMY KONKURSU MIĘDZYNARODOWEGO

WP = premiera światowa
IP = premiera międzynarodowa

1. 18 kiloherców / 18 Kilohertz / 18 Kilohertz, reż. Farkhat Sharipov, Kazachstan 2020, 82 min. WP

Realia życia nastolatków z Kazachstanu w latach 90. podczas boomu heroinowego w Ałmaty. 18 kHz to częstotliwość dźwięku, której nie słyszą dorośli.

2. Coj / Tsoy / Цой, reż. Alexei Uchitel, Rosja, Łotwa 2020, 91 min. IP

Viktor Tsoi, najsłynniejsza gwiazda radzieckiego rocka, lider zespołu Kino, symbol wolności i zmian, ginie w wypadku na łotewskiej szosie.

3. Człowiek z zajęczymi uszami / The Man with Hare Ears / Muž se zaječíma ušima, reż. Martin Šulík, Czechy, Słowacja 2020, 104 min. IP

Najnowsza komedia mistrza Šulíka, w której jeden wieczorny telefon uruchamia serię wydarzeń, które wywracają świat głównego bohatera do góry nogami.

4. Do szaleństwa / By Your Side / À La Folie, reż. Audrey Estrougo, Francja 2020, 82 min. IP

Manu wraca do domu, w którym się wychowywała. Dramat psychologiczny, który rozgrywa się w rodzinie rozdartej przez schizofrenię.

5. Droneman / Modelář, reż. Petr Zelenka, Czechy 2020, 105 min. IP

Thriller polityczny. Dwaj kumple prowadzą dobrze prosperującą wypożyczalnię dronów. Jeden z nich ma obsesję na punkcie sprawiedliwości i szuka jej nawet poza granicami prawa.

6. Duże chłopaki nie płaczą / Big Boys Don`t Cry, reż. Steve Crowhurst, Wielka Brytania 2020, 90 min. WP

Traumatyczna przeszłość z domu dziecka nie daje o sobie zapomnieć. Wstrząsający, oparty na faktach, debiut brytyjskiego dokumentalisty.

7. Gorące źródła / Hot Soup / Re Tang, reż. Ming Zhang, Chiny 2020, 102 min. WP

Współczesny Szanghaj. Historie czterech kobiet w pogoni za szczęściem.

8. Jesteśmy. Jesteśmy blisko. / We are here. We are close. / My ye. My poruch., reż. Roman Balayan, Ukraina 2020, 90 min. IP

Wciągająca historia o tym, jak błędna diagnoza, nie tylko w kategoriach medycznych, komplikuje i psuje życie, ale może też przynieść łaskę oświecenia.

9. Lis w norze / Fox in a Hole / Fuchs im Bau, reż. Arman T. Riahi, Austria 2020, 100 min. WP

Poruszająca historia więziennej szkoły dla nieletnich, opowiedziana z perspektywy nowo przybyłego, wyrwanego ze swojej strefy komfortu nauczyciela.

10. Magnezja / Magnesium, reż. Maciej Bochniak, Polska 2020, 120 min. WP

"Magnezja" to dramat gangsterski, który ukazuje okres XX-lecia międzywojennego w zupełnie nowej, świeżej perspektywie. Nie zabraknie strzelanin, zwrotów akcji i spektakularnych metamorfoz aktorskich.

11. Moja krew i kości w płynącej galaktyce / My Blood & Bones in a flowing Galaxy / 砕け散るところを見せてあげる, reż. Sabu, Japonia 2020, 127 min. WP

Kiyozumi Hamada jest uczniem trzeciej klasy liceum. Zawsze staje w obronie słabszych. Pewnego dnia widzi pierwszoklasistkę Hari Kuramoto, która jest zastraszana przez innych... Ekranizacja bestsellerowej japońskiej powieści Yuyuko Takemiyi. Opowieść o nieprawdopodobnej miłości, która niesie nadzieję.

12. Niezidentyfikowany / Unidentified / Neidentificat, reż. Bogdan George Apetri, Rumunia 2020, 123 min. WP

Film łączący i jednocześnie podważający kilka archetypów kina popularnego: film policyjny, detektywistyczny, film akcji, noir i postać antybohatera.

13. Post Mortem, reż. Péter Bergendy, Węgry 2020, 116 min. WP

Jest mroźna zima 1918 roku. Przez kraj przeszła pierwsza wojna światowa i grypa hiszpanka. Wielu ludzi nie żyje, a niezliczone ilości duchów utknęły na naszym świecie. Fotograf robiący zdjęcia zmarłym i mała dziewczynka stawiają czoła duchom w nawiedzonej wiosce.   

14. Rodzina Asada / The Asadas / 浅田家, reż. Ryota Nakano, Japonia 2020, 127 min. IP

Oparta na prawdziwych wydarzeniach, historia fotografa, który wierzył w siłę pojedynczego zdjęcia.  

15. Rok furii / The Year Of Fury / El Año de la Furia, reż. Rafa Russo, Hiszpania, Urugwaj 2020, 101 min. WP

Urugwaj, rok 1972. Dramat, w którym z dnia na dzień życie wszystkich bohaterów staje się naznaczone jarzmem dyktatury. 

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones