5 grudnia rusza festiwal Watch Docs. Prawa Człowieka w Filmie

Szalona podróż karetką po Meksyku, szczere wyznania Chelsea Manning i ayahuasca dla weteranów wojennych - 5 grudnia rozpoczyna się 19. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie.

poziom2.jpg


Każdego roku festiwal stara się zwracać uwagę na najważniejsze sprawy współczesnego świata. - W czasach, gdy fake newsy i nacjonalistyczny populizm zatykają kanały społecznej komunikacji, kino dokumentalne staje się nie tylko jedną z najskuteczniejszych odtrutek na serwowane nam toksyny, ale jest też ważnym sojusznikiem w walce o podstawowe prawa człowieka - przekonuje Maciej Nowicki dyrektor MFF WATCH DOCS.

Tytuł jednej z głównych sekcji tegorocznego festiwalu brzmi "Kto się boi tęczy?". Znalazły się w niej filmy poruszające sprawy środowisk LGBT+ na całym świecie, m.in. "Reguły gry", w reżyserii Michaela Barnetta, który portretuje transgenderowych sportowców, próbujących odnaleźć się w świecie zdominowanym przez biologię i genderowe stereotypy. Na festiwalu swoją światową premierę będzie mieć też film Wojtka Jankowskiego "Punkt zapalny", który jest filmową opowieścią o Tęczy, niezapomnianej instalacji artystycznej autorstwa Julity Wójcik. Podczas WATCH DOCS będzie można również zobaczyć "Chelsea XY" Tima Traversa Hawkinsa, opowieść o Chelsea Manning, która jeszcze jako Bradley Manning przekazała Wikileaks tysiące tajnych dokumentów o zbrodniach wojennych w Iraku.

Festiwal WATCH DOCS.Prawa Człowieka w Filmie to nie tylko pokazy, ale również ważne debaty z udziałem ekspertów. Odbędą się one m.in. po projekcjach filmu "Wyzwolenie". To opowieść o weteranach amerykańskiej armii, którzy nie mogą poradzić sobie z syndromem stresu pourazowego. Wybawieniem okazują się dla nich ceremonie ayahuaski, czyli napoju pochodzącego z Ameryki Południowej, który ma właściwości psychoaktywne. Do Warszawy przyjadą twórcy i jeden z bohaterów filmu, wraz z ekspertami będą rozmawiać o prawnych i medycznych aspektach psychodelików oraz o polskiej perspektywie w kontekście tego tematu.

Jednym z wydarzeń specjalnych festiwalu będzie też pokaz filmu "Zatoka cieni", wyprodukowanego przez Leonarda DiCaprio i nagrodzonego przez publiczność festiwalu Sundance. To dokumentalny thriller – dramatyczne świadectwo nierównej walki o ocalenie ostatnich przedstawicieli, najmniejszego delfina na świecie – morświna kalifornijskiego. Dokumentalnym thrillerem można też nazwać "Nocną rodzinkę", to również nagrodzona w Sundance, historia rodziny, która zarabia na życie pracując w prywatnej karetce pogotowia w mieście Meksyk. Reżyser Luke Lorentzen z ciasnego wnętrza szoferki śledzi tragikomiczne losy załogi prywatnej, rodzinnej karetki i etyczne dylematy, a do tego szaleńcze sceny jazdy na sygnale, łapówki i przepychanki z policją.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie to jeden z największych na świecie festiwali filmowych poświęconych podstawowym prawom jednostki.  Rozpoczyna się 5 grudnia i trwa do 12 grudnia 2019 roku. Festiwalowe filmy będzie można oglądać w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Kinie Muranów i Kinotece. Bilety na wszystkie pokazy są bezpłatne.
Ostatnio odwiedzone
wyczyść historię