80. rocznica urodzin Krzysztofa Kieślowskiego

Informacja nadesłana
https://www.filmweb.pl/news/80.+rocznica+urodzin+Krzysztofa+Kie%C5%9Blowskiego-142861

Był jednym z najwybitniejszych i najbardziej inspirujących, ale i oglądanych na świecie polskich reżyserów filmowych. Z okazji 80. rocznicy urodzin Krzysztofa Kieślowskiego Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny zaprasza na wieczór specjalny poświęcony temu twórcy. Wydarzenie odbędzie się w niedzielę 27 czerwca i będzie miało charakter stacjonarny oraz online!
Program obchodów rozpocznie pełen błyskotliwych refleksji i anegdot portret dokumentalny "Krzysztof Kieślowski: I'm so-so..." nakreślony przez współpracowników i przyjaciół reżysera. Oprócz Kieślowskiego-artysty widzowie będą mieli okazję poznać bliżej Kieślowskiego-człowieka: łagodnego, inteligentnego i – na szczęście – upartego.

Po seansie odbędzie się dyskusja: "Kieślowski – kiedyś i dziś. Jak spojrzeć na kino Krzysztofa Kieślowskiego po latach?" Gośćmi panelu będą: Krzysztof Zanussi (reżyser, scenarzysta i producent filmowy), Feliks Falk (reżyser filmowy, scenarzysta, dramatopisarz) i Katarzyna Surmiak-Domańska (dziennikarka, reportażystka, autorka książki "Kieślowski. Zbliżenie"). Spotkanie poprowadzi Mikołaj Mirowski (historyk, publicysta).

Wieczór zakończy pokaz plenerowy zrekonstruowanego cyfrowo filmu "Przypadek" z 1981 roku 
w wersji pełnej, nieocenzurowanej!
 
Program stacjonarny wydarzenia:

godz. 18.30 | pokaz dokumentu "Krzysztof Kieślowski: I'm so-so..." z 1995 roku w reżyserii Krzysztofa Wierzbickiego. Sala Ziemia Obiecana.

Ekipa filmowa Krzysztofa Kieślowskiego: jego asystent Krzysztof Wierzbicki wraz z operatorem Jackiem Petryckim i dźwiękowcem Michałem Żarneckim tworzą film, w którym tym razem to słynny reżyser jest głównym bohaterem. Wywiad-rzeka z artystą przeplatany jest cytatami filmowymi i muzyką Zbigniewa Preisnera ze słynnego "Dekalogu". Powstaje w ten sposób opowieść pełna ciepła, zaskoczeń i refleksji, 
w której oprócz Kieślowskiego-artysty poznajemy także bliżej Kieślowskiego-człowieka: łagodnego, inteligentnego i – na szczęście – upartego. W końcu do szkoły filmowej dostał się dopiero... za trzecim razem. Dokument powstał rok przed śmiercią reżysera.
 
godz. 19.30 | dyskusja "Kieślowski – kiedyś i dziś". Goście: Krzysztof Zanussi, Feliks Falk, Katarzyna Surmiak-Domańska. Prowadzenie: Mikołaj Mirowski. Sala Ziemia Obiecana.

Transmisja na stronie www.ninateka.pl.

Jak spojrzeć na kino Krzysztofa Kieślowskiego po latach? Czy jego filmy mimo upływu czasu wciąż opowiadają widzom coś nowego? Jak wygląda recepcja obrazów Kieślowskiego z perspektywy obecnych problemów Polski, a także zglobalizowanego świata? Czy powinniśmy znaleźć nowy sposób odczytania jego dzieł?

Naszymi gośćmi będą: Krzysztof Zanussi (reżyser, scenarzysta i producent filmowy), Feliks Falk (reżyser filmowy, scenarzysta, dramatopisarz) i Katarzyna Surmiak-Domańska (dziennikarka, reportażystka, autorka książki "Kieślowski. Zbliżenie"). Spotkanie poprowadzi Mikołaj Mirowski (historyk, publicysta).

godz. 21:30 | plenerowa projekcja zrekonstruowanego cyfrowo filmu Krzysztofa Kieślowskiego "Przypadek" z 1981 roku w wersji nieocenzurowanej. Pokaz na dziedzińcu FINA Wałbrzyska 3/5.

Film przedstawia trzy alternatywne życiorysy młodego chłopaka zależne od tytułowego przypadku, jakim jest próba dogonienia odjeżdżającego pociągu. W wersji pierwszej Witek poznaje starego komunistę, skazanego niegdyś za odchylenie prawicowe, dzięki któremu otrzymuje pracę w organizacji młodzieżowej. Po dramatycznych wydarzeniach ma wyjechać z grupą peerelowskich aktywistów do Francji. Jest jednak lato 1980 roku. Wersja druga - spóźniony Witek zamierza wskoczyć do uciekającego pociągu. Zatrzymany przez policję wdaje się w bójkę z funkcjonariuszami, za co trafia do więzienia. Angażuje się w działalność opozycyjną i antykomunistyczną. W trzeciej wersji Witek spóźnia się na pociąg. Na dworcu spotyka swoją dawną znajomą. Pobierają się. Witek kończy studia medyczne, zajmuje się pracą naukową. Otrzymuje ofertę wyjazdu do Libii.
 
Ten niezwykły film o roli przypadku w życiu człowieka przeleżał na półkach sześć lat. Sens "Przypadku", jego wymiar filozoficzny z biegiem lat nabierają innego, uniwersalnego znaczenia.

W ramach pokazu plenerowego na dziedzińcu FINA Wałbrzyska 3/5 odbędzie się pokaz jego dłuższej, nieocenzurowanej wersji po rekonstrukcji cyfrowej.
Udostępnij: