Adèle Haenel porzuca świat kina. "Francuska branża filmowa skasowała ruch #MeToo"

The Hollywood Reporter / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Ad%C3%A8le+Haenel+porzuca+%C5%9Bwiat+kina.+%22Francuska+bran%C5%BCa+filmowa+skasowa%C5%82a+ruch+MeToo%22-150689
Adèle Haenel porzuca świat kina. "Francuska branża filmowa skasowała ruch #MeToo"
źródło: Getty Images
autor: Matt Winkelmeyer
Gwiazda filmu "Portret kobiety w ogniu" Adèle Haenel ogłosiła, że przechodzi na aktorską emeryturę.  Jak przyznała, powodem jej decyzji jest obojętność oraz ignorancja francuskiej branży filmowej wobec ruchu #MeToo.

Adèle Haenel oskarża osobistości francuskiej branży filmowejW liście opublikowanym we wtorek na stronie internetowej magazynu "Télérama" 34-letnia aktorka stwierdziła, że poprzez swoje odejście chce zwrócić uwagę na "ogólny brak reakcji wobec agresorów seksualnych" w show-biznesie. Zdaniem Haenel najbardziej wpływowe osoby w branży postanowiły zignorować kobiety, które odważyły się opowiedzieć o tym, iż padły ofiarą nadużyć seksualnych.

Łączą siły w celu ochrony Depardieu, Polańskiego i
Boutonnata - napisała Haenel, odnosząc się do trzech najbardziej prominentnych postaci francuskiego przemysłu filmowego oskarżonych o nadużycia. – Przeszkadza im, że ofiary robią za dużo hałasu. Woleliby, abyśmy zniknęły i umarły w ciszy.

Ci, którzy mają władzę w branży, skutecznie "skasowali" ruch #MeToo we Francji –
 uważa Haenel. – Macie pieniądze, siłę i całą chwałę, ale nie będziecie mnie mieć jako swojej widzki. Skasuję was ze swojego świata.

Przypomnijmy: w grudniu 2020 roku Haenel opuściła 45. ceremonię wręczenia Cezarów, gdy Roman Polański otrzymał nagrodę dla najlepszego reżysera za  "Oficera i szpiega". Wychodząc z sali, aktorka krzyknęła "hańba!". W jej ślady poszła reżyserka "Portretu kobiety w ogniu", Céline Sciamma.

Adèle Haenel twarzą ruchu #MeToo


Adèle Haenel stała się twarzą ruchu #MeToo we Francji, gdy w 2020 roku wniosła oskarżenie przeciwko francuskiemu reżyserowi Christophe'owi Ruggii. Aktorka zarzuciła filmowcowi, że gdy miała 12 lat, padła z jego strony ofiarą molestowania seksualnego na planie dramatu "Les Diables". Ruggia, który zaprzecza jakimkolwiek nadużyciom, czeka aktualnie na proces w tej sprawie.

Haenel nie pojawiła się na ekranie od czasu roli w "Portrecie kobiety w ogniu". Od dłuższego czasu skupia się na aktywizmie politycznym. Ostatnio można ją było zobaczyć na demonstracji przeciwko planowanym reformom emerytalnym we Francji.

Zwiastun filmu "Portret kobiety w ogniu"
Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones