Akira Toriyama nie żyje. Twórca "Dragon Ball" miał 68 lat

The Hollywood Reporter / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Akira+Toriyama+nie+%C5%BCyje.+Tw%C3%B3rca+%22Dragon+Ball%22+mia%C5%82+68+lat-154495
Akira Toriyama nie żyje. Twórca "Dragon Ball" miał 68 lat
źródło: Materiały prasowe
Świat mangi stracił jednego ze swoich największych twórców. Jak podała dziś oficjalna strona "Dragon Ball", Akira Toriyama - twórca tej mangi - nie żyje. Zmarł 1 marca w wyniku krwiaka podtwardówkowego. Twórca miał 68 lat.
  

Świat mangi stracił mistrza. Mangaka Akira Toriyama był twórcą "Dragon Ball"Akira Toriyama urodził się w Nagoi 5 kwietnia 1955 roku. Już w młodości związał się ze światem mangi. Jako mangaka debiutował w 1978 roku w magazynie "Weekly Shōnen Jump".

Jego pierwszą serią było "Wonder Island". To historia byłego pilota kamikaze z czasów II wojny światowej, który utknął na tytułowej wyspie. Serial debiutowała w 1978 roku i doczekała się rok później kontynuacji.


Na pierwszy wielki sukces Toriyama musiał poczekać do 1980 roku. To wtedy światło dzienne ujrzała manga "Dr. Slump". Ta lekka, humorystyczna opowieść skupiała się na postaci żeńskiego robota Aralka i jej twórcy, genialnego naukowca, tytułowego doktora Slumpa.

Seria wydawana była przez cztery lata. A już w 1981 roku Toei Animation zaczęło produkować anime na jej podstawie.

Wszystko zmieniło się w 1984 roku. To wtedy pojawiły się pierwsze zeszyty mangi "Dragon Ball". Ta opowieść inspirowana filmami z Hongkongu o sztukach walki z miejsca eksplodowała stając się jednym z najbardziej rozpoznawalnych tytułów na świecie. "Dragon Ball" zmieniło się w wielomilionowe przedsięwzięcie, na które składały się nie tylko mangi, ale i serie anime, gry wideo i cała masa gadżetów.

Z wieloma projektami w tym świecie Toriyama był mocno związany. Napisał chociażby scenariusz wielkiego kinowego hitu "Dragon Ball Super: Super Hero", który na całym świecie zarobił ponad 100 milionów dolarów w 2022 roku.

Zwiastun filmu "Dragon Ball Super: Super Hero"
Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones