Budżet "Citadel" braci Russo puchnie. Amazon ma drugi najdroższy serial?

The Hollywood Reporter / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Bud%C5%BCet+%22Citadel%22+braci+Russo+puchnie.+Amazon+ma+drugi+najdro%C5%BCszy+serial-147605
Budżet "Citadel" braci Russo puchnie. Amazon ma drugi najdroższy serial?
źródło: Getty Images
autor: Michael Kovac
Produkowany przez braci Russo serial "Citadel", w którego obsadzie znaleźli się m.in. Richard Madden i Priyanka Chopra Jonas, miał być flagowym projektem platformy Amazon Prime Video. Tymczasem zmienia się w małą - a w zasadzie dużą - katastrofę. Twórcze różnice, rezygnacja reżysera i scenarzystów oraz dokrętki sprawiły, że "Citadel" powoli staje się jednym z najdroższych seriali w historii.

Czarne chmury nad serialem braci RussoO fabule "Citadel" nie wiadomo wiele. To szpiegowski thriller pomyślany jako cykl mający swoje regionalne odpowiedniki. W planach jest m.in. wersja włoska, indyjska i meksykańska. Joe i Anthony Russo ("Avengers: Koniec gry", "Gray Man") są producentami projektu, a scenariusz napisali Josh Appelbaum i Andre Nemec ("Mission: Impossible - Ghost Protocol", "Wojownicze Żółwie Ninja"). Appelbaum pełnił rolę showrunnera. Właśnie: pełnił.

GettyImages-1349493927.jpg Getty Images © Mike Marsland


Zdjęcia dobiegły końca w grudniu. Ale problemy zaczęły się w zasadzie dopiero wtedy. Amazon nie był zadowolony z nakręconego materiału. Bracia Russo, zajęci innym kosztownym projektem, "Gray Manem" Netfliksa, musieli wówczas wkroczyć, co doprowadziło do konfliktu ze scenarzystami. W efekcie powstały dwie wersje montażowe serialu, jedna wspierana przez braci Russo, druga przez Appelbauma. Amazon postawił na braci i tuż przed gwiazdką showrunner został zwolniony. Nie odszedł jednak sam. Jego śladem serial porzucili m.in. reżyser Brian Kirk ("Gra o tron"), który nakręcił pięć z siedmiu odcinków serialu, oraz producentka Sarah Bradshaw.

Opiekę nad dokrętkami przejął operator Thomas Sigel, który wyreżyserował dwa pozostałe odcinki "Citadel". Pracował on już wcześniej z braćmi Russo przy filmach "Cherry" (który wyreżyserowali) i "Tyler Rake: Ocalenie" (który wyprodukowali). Obecnie trwa postprodukcja.


"Citadel" - drugi najdroższy serial w historii?Siedmioodcinkowy serial pochłonął już 160 milionów dolarów. Dokrętki kosztowały kolejne 75 milionów dolarów. "Citadel" jest na dobrej drodze, by zostać drugim najdroższym serialem w historii. Oczywiście drugim po innej produkcji Amazona, którą jest "Władca Pierścieni: Pierścienie Władzy".
 
Osoby związane z produkcją twierdzą, że piętno na budżecie odcisnęła pandemia COVID-19. Podobno w ostatnich latach puchnące budżety seriali stają się codziennością, m.in. dlatego, że producenci niższego szczebla nie mają doświadczenia przy tak dużych produkcjach. "Citadel" to projekt o takiej skali, że w tym samym czasie pracowały nad podobno nim trzy różne ekipy.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones