FINA zaprasza na wydarzenie: "Faraon". Zaćmienie słońca

Informacja nadesłana
https://www.filmweb.pl/news/FINA+zaprasza+na+wydarzenie%3A+%22Faraon%22.+Za%C4%87mienie+s%C5%82o%C5%84ca-146498
FINA zaprasza na wydarzenie: "Faraon". Zaćmienie słońca
Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny w dniach 21-22 maja 2022 serdecznie zaprasza do kina Iluzjon w Warszawie na drugie z cyklu W drodze po Oscara, wydarzenie filmowe "Faraon". Zaćmienie słońca. Cykl poświęcony jest polskim produkcjom, które przed laty walczyły o najbardziej prestiżową nagrodę filmową na świecie w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny.

Piramida kinematografii, superfilm uszlachetniony, anty-Kleopatra – donosiła polska prasa po premierze "Faraona" w 1966 roku. Na długo przed wejściem adaptacji powieści Bolesława Prusa na ekrany dziennikarze szumnie zapowiadali dzieło Jerzego Kawalerowicza. Sam reżyser przed realizacją zaznaczał, że:

Film zachowa znamiona wielkiego spektaklu, będą sceny batalistyczne, wyścigi kwadryg, wielotysięczna armia statystów, którą wypełnię ekran, ale widowiskowość tych scen będzie jedynie służyła przedstawieniu jakiegoś innego świata.

A ten inny świat zachwycał i zachwyca do dziś – nie tylko w Polce, ale też na świecie. Dwa lata po premierze zdobył Złotą Kaczkę za najlepszy film roku, a w 1967 nominację do Oscara za najlepszy film nieanglojęzyczny.

Kawalerowicz stworzył dzieło uniwersalne, podejmujące temat wiary i przeznaczenia, biorące udział w debacie publicznej. Ilustruje skazany na klęskę konflikt między idealistyczną i niecierpliwą młodością a sceptyczną dojrzałością.

Choć "Faraon" był ogromnym przedsięwzięciem produkcyjnym, zrealizowanym przy ogromnym wysiłku wszystkich członków ekipy, to jednak dla wielu okazał się dużym zaskoczeniem. Adaptacja słynnej powieści Bolesława Prusa nie miała w sobie nic z wystawnych, komercyjnych znanych publiczności wielkich widowisk stylu "Ben Hura" czy "Kleopatry".  Gatunkowe atrakcje i epatowanie wizualnymi bodźcami, reżyser zastąpił powściągliwością, subtelnością i ascezą, tworząc w efekcie jeden z najbardziej oryginalnych i bogatych interpretacyjnie filmów kostiumowych w historii światowego kina.  

Idei redukcji podporządkowana została zarówno znakomita scenografia Jerzego Skrzepińskiego, jak i fenomenalne zdjęcia Jerzego Wójcika, Wiesława Zdorta i Witolda Sobocińskiego. Wielobarwna, jaskrawa i kiczowata stylistyka znana z hollywoodzkich supergigantów, w "Faraonie" została zastąpiona paletą barw opartą na ugrach, bieli, czerni i złocie, kreującą specyficzny efekt patyny.

"Faraon". Zaćmienie słońca stworzy wyjątkową okazję do przyjrzenia się ponad pół wieku od premiery temu arcydziełu polskiego kina, skłaniającemu do rozmaitych interpretacji.

KINO ILUZJON, UL. NARBUTTA 50 A, WARSZAWA
21-22 MAJA 2022
PROGRAM WYDARZENIA

21 MAJA (SOBOTA)



godz. 12.00–15.00  W poszukiwaniu złotego skarabeusza


Warsztaty dla dzieci w wieku 5-10 lat

Dzieci będą miały okazję poznać tajniki pracy kostiumografa filmowego, z którym zaprojektują własne egipskie ubiory. Aleksandra Plewako-Szczerbińska wraz ze swoimi studentami z Wyższej Szkoły Artystycznej w Warszawie pomalują twarze młodych projektantów na wzór makijaży Kleopatry i Faraona. Całość warsztatów zwieńczy poszukiwanie złotego skarabeusza – talizmanu egipskiej świątyni. Warsztaty poprowadzi Klaudia Rutkowska.

Podczas warsztatów odbędzie się pokaz filmu pt. Mała księżniczka z 1939 roku.

Udział w warsztatach jest bezpłatny. Obowiązuje wcześniejsza rejestracja: https://fina.gov.pl/event/w-poszukiwaniu-zlotego-skarabeusza-warsztaty-dla-dzieci-i-pokaz-filmu/

godz. 13.00–15.00 – pokaz filmów dokumentalnych wokół Faraona i panel filmoznawców Piramida kinematografii



Uczestnicy debaty filmoznawczej pochylą się nad niezwykłą formą dzieła Kawalerowicza, postarają się odpowiedzieć na pytanie o wyjątkowość filmu na tle polskiej i światowej kinematografii, a także naświetlą rozmaite konteksty związane z jego powstaniem oraz recepcją. W spotkaniu udział wezmą dr hab. Krzysztof Kornacki (prof. UG), dr hab. Piotr Sitarski (prof. UŁ), dr Jacek Pająk oraz dr Robert Birkholc, który poprowadzi rozmowę.

Udział w pokazie i panelu bezpłatny. Obowiązuje wcześniejsza rejestracja: https://fina.gov.pl/event/pokaz-filmow-dokumentalnych-wokol-faraona-i-panel-filmoznawcow/

godz. 15.30 – otwarcie wystawy Wokół Faraona



Na ekspozycję złożą się m.in. jedyny zachowany fragment kostiumu z filmu – nakrycie głowy Faraona z ostatnich scen, w tym ze sceny śmierci; nagrania spotkań z osobami, które z różnych względów nie zagoszczą w głównym niedzielnym panelu.

Wstęp bezpłatny.


22 MAJA (NIEDZIELA)




godz. 12.00 – projekcja filmu Faraon (reż. Jerzy Kawalerowicz, 150 min, 1966, Polska)



godz. 14.30 – Dyskusja o filmie Faraon: spotkanie Jerzym Zelnikiem, Andrzejem Bukowieckim i Katarzyną Gliwą



Po filmie odbędzie się dyskusja i spotkanie z odtwórcą głównej roli – Jerzym Zelnikiem; filmoznawcą i miłośnikiem Faraona Andrzejem Bukowieckim oraz Katarzyną Gliwą, kierowniczką Muzeum Barbary i Stanisława Ptaków.

Bilety na film i spotkanie dostępne pod linkiem: http://bilety.iluzjon.fn.org.pl/MSI/mvc/pl/?sort=Flow&date=2022-05-22&dateStart=0

godz. 19.30 – koncert zespołu Bastarda



Wydarzenie "Faraon". Zaćmienie słońca zamknie wyjątkowy koncert Faraon! zespołu Bastarda, którego muzyka oscylować będzie wokół tematów i motywów z filmu oraz oryginalnej ścieżki dźwiękowej Adama Walacińskiego. Odwołując się zarówno do treści, jak i narracji dramatycznej dzieła, a także do wspaniałych kompozycji filmowych – Bastarda stworzy nową i unikatową opowieść. Muzycy, improwizując wokół archaicznych melodii, komponując i aranżując na ich podstawie zupełnie nowe utwory, zbudują duchowy pomost łączący dwa odległe światy. Muzyka Bastardy to współczesna, oryginalna i bardzo osobista wypowiedź wsparta na bogatych tradycjach muzycznych

Bilety pod linkiem: http://bilety.iluzjon.fn.org.pl/MSI/mvc/pl/?sort=Flow&date=2022-05-22&dateStart=0

Organizatorzy i partnerzy:
Organizatorzy: Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Patroni medialni: TVP Kultura, RMF Classic
Partner: Muzeum Historii Katowic

Więcej informacji: www.fina.gov.pl, www.iluzjon.org.pl

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones