Filmy i muzyka na ?UNDERGROUND/INDEPENDENT?

Informacja nadesłana przez organizatora /
https://www.filmweb.pl/news/Filmy+i+muzyka+na+UNDERGROUND+INDEPENDENT-70804
Organizowany przez Białostocki Ośrodek Kultury Festiwal Kultury Niezależnej powraca w tym roku w nowym terminie (wczesna wiosna zamiast ponurej jesieni) z nową energią i pod zupełnie nową nazwą, a mianowicie: ¿UNDERGROUND/INDEPENDENT?

W ramach imprezy odbywać się będą akcje filmowe, muzyczne, graficzne i wideo, które od 28 lutego do 5 marca zagoszczą w białostockim kinie Forum i klubie Fama.


Poniżej możecie zapoznać się z programem festiwalu:

28 lutego (poniedziałek)
godz. 18.00 kino FORUM, wstęp wolny

DIALOG - pokaz filmu oraz spotkanie z reżyserem Cezarym Iberem

"Dialog" powstawał na Islandii, w trakcie prac nad projektem fotograficznym, przygotowywanym na Reykjavik Arts Festival przez Annę Leoniak i Fianna Paula. Artyści przejechali całą wyspę, by sfotografować dzieci w wieku od 3 do 6 lat. Zdjęcia ich twarzy, tworzące architektoniczną instalację, przykryły potem fasadę spalonego budynku w centrum Reykjaviku i zostały tam na wiele miesięcy. "Dialog" to film wolny od przemocy, pokazujący jasną stronę życia, zabierający widzów w podróż do świata dzieciństwa. Prezentujący przy okazji skomplikowane relacje międzyludzkie, życiowe wybory i różne płaszczyzny poszukiwania dialogu. Reżyser o filmie: "Staraliśmy się zrobić film, który pozwoli złapać oddech, i po którym w radosnym nastroju opuszcza się kino, bo nie jest to miejsce, by się katować. Zapraszam na podróż po Islandii, w poszukiwaniu wewnętrznego dziecka." Film został wyprodukowany przez Icebreaker Films, przy współfinansowaniu PISF. Wykorzystano w nim utwory znanego islandzkiego muzyka Mugisona.

godz. 20.00 klub FAMA, wstęp wolny
Wernisaż wystawy grafik Agnieszki Chmielewskiej "Inna bajka"

koncert: FLASZKI i SZLUGI oraz BETON

Flaszki i Szlugi – to gorący rap z kategorii dziwnych, a jego źródłem jest kraina żubra. Sample, syntezatory, dźwięki beczki po ropie to dla nich chleb powszedni. Są niekonwencjonalni w formie i treści. Muzyczny materiał zaprawiają zapachem papierosów, smakiem podlaskiej eau de vie i amerykańskiego burbonu. DźwiękowyKoleżka i KrólŚwiata zmagają się z rapowymi realiami małego miasteczka już od ośmiu lat, a zwieńczeniem serii ich niekończących się eksperymentów muzycznych jest płyta "Kopę lat". Każdy utwór na niej ma swoją historię, każde brzmienie swoje życie, każda… eeeeeh. FIS! Oni są po prostu najlepsi na świecie!

Beton – zrodził się pod koniec 2009 roku. Tworzy go siedmioro młodych ludzi, pochodzących z różnych zakątków Podlasia, których połączyło umiłowanie do coli bez konserwantów, psychodelic-disco-punku i lirycznego techno. Sami piszą teksty, komponują muzykę, nagrywają, kręcą teledyski i sobie gotują.  Zagrali już kilka koncertów, wystąpili na kilku festiwalach (Basowiszcza, Jesień Bardów, Festiwal Miłości, Pokoju i Nienawiści), byli nawet z wycieczką w Hajnówce i na Wawelu, ale mimo to cola (bez konserwantów!) nie uderzyła im do głowy! Brną więc do przodu z determinacją twardszą niż najtwardszy beton.  

1 marca (wtorek)

godz. 18.00 kino FORUM, bilet 10 zł
PROSTA HISTORIA O MIŁOŚCI – pokaz filmu oraz spotkanie z reżyserem Arkadiuszem Jakubikiem

reżyseria: Arkadiusz Jakubik

obsada: Magdalena Popławska, Rafał Maćkowiak, Bartłomiej Topa

Dwoje scenarzystów, podczas podróży pociągiem na Hel, opowiada historię kobiety i mężczyzny, próbuje stworzyć fabułę scenariusza filmowego: prostej historii o miłości. Jest kobieta (Marta) i mężczyzna (Aleks) oraz historia ich przypadkowego spotkania podczas pierwszego dnia wakacji, na trasie Łódź Kaliska – Hel. Aleks i Marta zaczynają rozmawiać. Na początku o niczym, bo ich rozmowa przeskakuje z tematu na temat, wydaje się błaha i zwyczajna. Jednak z czasem zmienia się w coś więcej. W intymność spotkania i rodzącego się uczucia niespodziewanie ingeruje reżyser (Patryk). Okazuje się, że jesteśmy na planie filmowym...

godz. 20.00 klub FAMA, bilet 8 zł
koncert: THE TOOBES (Białoruś)

The Toobes – to muzyczna sensacja na wschodzie Europy, o której pochlebnie wyrażał się sam Tricky: "Elektryzują. The Toobes to najlepsza grupa, którą słyszałem od kilku lat i nie są z Ameryki czy Wielkiej Brytanii, jak można by było się spodziewać. Myślę, że to właśnie dzięki nim Białoruś pojawi się na muzycznej mapie świata!". Dynamiczne trio w składzie: Stas (vocals&drums), Kostya (guitar) i Stas (bass), przypomina, czym powinien być prawdziwy rock'n'roll. Są tak energetyczni, zbuntowani, zadziorni i głośni, że podczas ich koncertów nie można oprzeć się chęci skakania, fruwania, krzyczenia i chodzenia na głowie. W ich muzyce mieszają się wpływy rock'n'rolla, hard rocka i punka. Rozgrzewali publikę przed koncertami zespołów Gogol Bordello, Clawfinger i Franz Ferdinand. Na koncie mają wiele nagród i wyróżnień, m.in. za najlepszy album roku, najlepszy debiut roku, najlepszy album rockowy oraz Debiut Roku na Białorusi!

2 marca (środa)

godz. 18.00 kino Forum, wstęp wolny
Wernisaż wystawy grafik Macieja Salamona

godz. 18.30 kino FORUM, bilet 6 zł

NON SONO PRONTO reż. Michał Grzybowski

W Łodzi powstaje agencja aktorska, założona przez adepta wydziału produkcji filmowej – Michała. Do agencji trafia Agnieszka, marząca o wielkiej roli. Dwóch scenarzystów szuka z kolei pomysłu na scenariusz, błąkając się po knajpach i prowadząc bezcelowe dyskusje. Młoda para aktorów: Marta i Przemek, próbuje poukładać swoje życie prywatne i zawodowe...

Zrobiona za niewielkie pieniądze (budżet wyniósł sześć tysięcy zł), po części humorystyczna, po części słodko-gorzka filmowa opowieść o młodych ludziach, próbujących zrobić karierę aktorską lub scenopisarską. Na ubiegłorocznym Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, film otrzymał wyróżnienie w konkursie kina niezależnego, za "pełną humoru obserwację rzeczywistości i ciepłe sportretowanie bohaterów".

godz. 20.00 klub FAMA, wstęp 8 zł
koncert – GÓWNO

Gówno – gdański zespół wokalno-instrumentalny założony w sierpniu 2009 roku przez Piotra Kalińskiego (Hatti Vatti), Tomasza Pawluczuka (Trupa Trupa) i Macieja Salamona (Krecha). Niedługo potem do zespołu dołączył Adam Witkowski (Samorządowcy) i właśnie w takim składzie grupa nagrała i wydała CD "DEMO 2009", płytę "TO NIE JEST KURWA PINK FLOYD" oraz CD "GÓWNO UNPLUGED NA ŻYWO W TEATRZE W OKNIE". W grudniu 2009 roku zespół powiększy się o Marcina Bobera (Loyal Plastic Robot), dzięki czemu skład wzbogacił się o instrument basowy. Zespół zasłynął takimi hitami, jak "Fajnie by było", "Siatka foliowa" czy "Wieloryb" z legendarnym refrenem: "o ja jebie, o ja jebie, jak mi dzisiaj źle bez ciebie". Obecnie GÓWNO kończy nagrywanie nowej, studyjnej płyty "CZARNE RODEO", która ukaże się wiosną 2011. Więcej: http://www.gownoband.pl

3 marca (czwartek)

godz. 18.00 kino Forum, bilet 10 zł
WYJŚCIE PRZEZ SKLEP Z PAMIĄTKAMI reż. Banksy
obsada: Banksy, Shepard Fairey, Thierry Guetta, Rhys Ifans, Space Invader, [person=812904]Joshua Levine[/person]

Reżyserski debiut Banksy’ego, legendarnego brytyjskiego artysty graffiti, którego dzieła można zobaczyć na ulicach Londynu, Nowego Orleanu czy  Izraela, i któremu od lat udaje się utrzymać w tajemnicy swoją tożsamość. Bohater filmu, Thierry Guetta, ekscentryczny właściciel butiku z odzieżą w Los Angeles i filmowiec-amator, obsesyjnie pragnie odnaleźć i zaprzyjaźnić się z Banksym. Udaje mu się dotrzeć do czołowych przedstawicieli street artu, z kamerą w ręku uwiecznia ich nocne eskapady i podniebne wspinaczki z puszką farby. W pewnym momencie Banksy obraca obiektyw w stronę swojego fana, radząc mu, by sam zajął się malowaniem. Guetta bardzo szybko przemienia się w modnego, choć całkowicie nieoryginalnego miejskiego artystę o pseudonimie Mr Brainwash... Ten film to doskonała rozrywka, ale także refleksja nad komercjalizacją sztuki, która zrodziła się w podziemiu. To opowieść o tym, jak spontaniczny gest zamienia się w produkt komercyjny i jak prawa mody i rynku promują hochsztaplerkę zamiast artyzmu. "Chcieliśmy, aby nasz film zrobił dla street artu to, co Karate Kid dla sztuk walki. Żeby każde dziecko wyszło na ulice z puszką sprayu w dłoni. Skończy się tak, że nasz film może zrobić dla street artu to, co Szczęki dla surfingu..." - skomentował swój film Banksy.

godz. 20.00 klub FAMA, bilet 8 zł
koncert DVA/Czechy/

Dva/Czechy/ - Duo z Třebechovicnad Orebem(si) to dělá opravdumoc dobře! Cyrk, beatbox, kabaret, tango, avantpop, akustyczne electro oraz elektroakustyka. DVA łączy głosy z akustycznymi instrumentami, które wirują w zloopowanej rzeczywistości, o której wokal opowiada w uniwersalnym języku. DVA to folk imaginowanych narodów, które nie istnieją w świecie szarych ludzi. Ten świat istnieje gdzieś między północą a południem, gdzie DVA znaczy 2. Akustyczno-elektroniczny duet rodzeństwa DVA powstał w 2006 roku, blisko szopki w Trzebowicach. Obecnie działa głównie w Pardubicach i Hradcu Kralove. Sami siebie określają mianem "popu nieistniejących radioodbiorników" i właśnie w takim duchu utrzymany jest ich trzeci album "HU". Albumy "Fonók" (2008) oraz "HU" (2010) nagrali w domku letniskowym z producentem z Berlina, w wytwórni Indies Scope. W ciągu swojej czteroletniej działalności zagrali ponad 250 koncertów w Czechach i za granicą (m.in. Słowacja, Francja, Hiszpania, Serbia, Norwegia, Polska, Węgry). Na żywo towarzyszą grupie tanecznej z teatru VerTeDance Emigrantes, przygotowali też muzykę do niemego filmu "Gabinet Doktora Caligari" i kilku filmów krótkometrażowych. W 2007 roku założyli swój własny label pod nazwą Kollektt8. Białostockiemu koncertowi towarzyszyć będą analogowe wizualizacje.

4 marca (piątek)
godz. 18.00 kino Forum, bilet 6 zł

NIE TEN CZŁOWIEK – pokaz filmu oraz spotkanie z reżyserem Pawłem Wendorffem
obsada: Bartosz Turzyński, Lesław Żurek, Sławomir Orzechowski, Maria Maj, Jan Frycz, Piotr Adamczyk

Pewnego dnia, prawie 30-letni Kuba decyduje się za namową rodziców na podjęcie pierwszej w swym życiu pracy. Bez przekonania przyjmuje posadę dostawcy zakupów i już sam początek jego "kariery" układa się niefortunnie. Ponieważ jest świadkiem kolizji drogowej, a nie ma przy sobie dowodu tożsamości, trafia na komendę, żeby złożyć zeznania. Od tego momentu wszystko zaczyna toczyć się inaczej, niż to było zaplanowane. Obserwujemy losy różnych ludzi, z powodu których Kubę spotykają niecodzienne zdarzenia i sytuacje. Mężczyzna nie ma pojęcia, jak ważną rolę, poprzez splot rozmaitych okoliczności, ma tego dnia do odegrania. Oryginalny w formie film, splata ze sobą absurdalną satyrę w stylu Kabaretu Mumio z surowością "Sprzedawców" Kevina Smitha, pokazując obraz współczesnej Polski, pełnej zawistnych, cwanych, pretensjonalnych ludzi.

5 marca (sobota)
godz. 18.00 kino FORUM, bilet 15 zł
przedpremierowy pokaz filmu JEŻ JERZY oraz spotkanie z twórcami
reżyseria: Wojtek Wawszczyk, Jakub Tarkowski, Tomasz Leśniak

bohaterom głosów użyczyli m.in. Borys Szyc, Maria Peszek, Michał Koterski, Maciej Maleńczuk, Monika Olejnik, Bogusław Linda

Jeżyk z jabłkiem na grzbiecie? A skądże! W bejsbolówce, śmigający na deskorolce Jerzy to całkowite zaprzeczenie swojego gatunku. Dylemat typu: kwiaty dla ukochanej czy piwo, dla niego nie istnieje. Zawsze wybierze piwo... Ale nawet taki luzak musi walczyć o przetrwanie. Ma na pieńku z osiedlowymi skinheadami i okolicznymi Wietnamczykami. Na dodatek, pewnego dnia, w skomplikowany żywot Jerzego wkracza Profesor, który dzięki zdobytemu DNA tworzy klona Jeża. Klon ma zastąpić swój pierwowzór i stać się Celebrytą Doskonałym. Prawdziwy Jeż Jerzy rusza więc, aby odzyskać swoje dobre imię!

"Jeż Jerzy" to jedna z najpopularniejszych serii komiksowych w Polsce. Od ponad 10 lat albumy autorstwa Rafała Skarżyckiego (scenariusz) i Tomasza Leśniaka (rysunki) cieszą się sympatią czytelników i uznaniem krytyków. Autorzy "Jeża Jerzego" byli wielokrotnie nagradzani, m.in. nagrodą Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu Komiksu w Łodzi. Ich komiksowy bohater w zabawny, przewrotny i czasem absurdalny sposób mierzy się z polską codziennością. Siłą komiksu jest humor, ale także piętnowanie głupoty, fanatyzmu, ksenofobii i hipokryzji. Tego wszystkiego nie zabraknie również w kinowej wersji przygód Jeża Jerzego, która jest szaloną i niepoprawną politycznie komedią społeczno-obyczajową. Trzeba nastawić się więc na odjechane imprezy, gorące romanse, ostre kolce… i jazdę na deskorolce! Film prezentowany jest dzięki uprzejmości firmy MONOLITH FILMS.

godz. 20.30 klub FAMA, bilet 15 zł
IGOR BOXX – BRESLAU live

Igor Boxx to artystyczny pseudonim Igora Pudło z wrocławskiego duetu Skalpel, który w prestiżowej londyńskiej wytwórni Ninja Tune wydał dwie płyty ("Skalpel" 2004 i "Konfusion" 2005) i został nagrodzony Paszportem Polityki (2005). "Breslau" to solowy album muzyka (także wydany przez Ninja Tune), którego bohaterem stało się jego rodzinne miasto Wrocław. Płyta została zainspirowana ostatnimi dniami II wojny światowej i obroną miasta, które przez hitlerowców przekształcone zostało w twierdzę. "Breslau" to opowieść bardzo aktualna, opowiedziana nowoczesnym muzycznym językiem, który odwołuje się do jazzu, hip hopu, Krautrocka ,współczesnej awangardy czy muzyki filmowej. To autorska impresja wypełniona przez nerwowe rytmy, sample i elektroniczne brzmienia. Igor Boxx przypominając historię miasta, tworzy sugestywny soundtrack do przerażających, ale fascynujących scen wojennej Apokalipsy. Dźwiękami opowiada o sile i bestialstwie bitewnej nawałnicy, krautrockowa motoryka niektórych fragmentów oddaje monotonię długotrwałych walk, psychodeliczne ornamenty ilustrują absurd wojennego szaleństwa, jazzowe rytmy odzwierciedlają chaos poczynań obu stron konfliktu, ambientowe plamy – beznadziejną sytuacje obrońców. O swoich inspiracjach tak mówi sam Igor Pudło: "Tworząc tę płytę inspirowałem się takimi opowieściami muzycznymi jak Residents "Eskimo", Steve Reich "Different Trains", Kraftwerk "Computer World", "Histoire de Melody Nelson" Serge’a Gainsbourga. Wpłynęły na mnie też dźwiękowe narracje Lou Reeda o Berlinie i Nowym Jorku. Jest to dla mnie muzyczny "teatr wyobraźni", a ze względu na zastosowane środki techniczne czyli sampling i turntablizm, ma to wiele wspólnego z muzycznymi historyjkami Kida Koali".

Wszystkie bilety do nabycia w kasie kina FORUM (t: 85 742 23 70)
Więcej informacji na stronie Białostockiego Ośrodka Kultury
Udostępnij: