Już niebawem 11. Gdańsk DocFilm Festival

Informacja nadesłana
https://www.filmweb.pl/news/Ju%C5%BC+niebawem+11.+Gda%C5%84sk+DocFilm+Festival-95099
Już niebawem odbędzie się jedenasta edycja międzynarodowego festiwalu filmów dokumentalnych Gdańsk DocFilm Festival (Godność i Praca / Dignity & Work)! Na kilka dni miasto zamieni się w stolicę filmu – widzowie zobaczą najlepsze dokumenty i wezmą udział w festiwalowych atrakcjach.



Jedenasta edycja międzynarodowego festiwalu filmów dokumentalnych Gdańsk DocFilm Festival (Godność i Praca / Dignity & Work) odbędzie się w dniach 5-9 czerwca w Gdańsku, w kinie Neptun i Kameralne przy ul. Długiej 57. Na konkurs napłynęło ponad 300 filmów z 44 krajów, m.in. z USA, Wielkiej Brytanii, Danii, Brazylii, Ekwadoru, Czech, Białorusi, Chorwacji, Palestyny, Izraela i innych.

Obok prezentacji filmów konkursowych odbędą się pokazy specjalne – Panorama Światowa, przegląd kina irańskiego, blok filmowy (Nie)pełnosprawni, a także retrospektywy twórców, w tym Marcela Łozińskiego. W godzinach wieczornych, po pokazach konkursowych zaprezentowane zostaną zapisy koncertów, m.in. Davida Gilmoura "Live in Gdańsk" czy Led Zeppelin "Celebration Day". Wstęp wolny!

Wstęp wolny będzie również na uroczyste otwarcie festiwalu, które uświetni koncert zespołu Contemporary Noise Sextet – muzyka na żywo do filmu niemego "Piccadilly" (reż. E.A. Dupont) – 5 czerwca, godz. 19.00, kino Neptun, Gdańsk. Zapraszamy!

Widzowie mogą również liczyć na spotkania z twórcami, wykłady czy warsztaty Masterclass. Chętni do udziału w warsztatach scenariuszowych z Dorotą Paciarelli muszą napisać plan scenariusza (do półtorej strony A4) na temat  "Lepszy świat"  – dotyczący pasji, twórczości artystycznej, oryginalnej pracy, w której człowiek spełnia się, realizuje samego siebie – i przesłać na adres scenariusz11.gdff@gmail.com do 15 maja. Temat maila: SCENARIUSZ 11 GDFF. Autor musi również podać swoje dane z adnotacją o udostępnienie danych osobowych. Autorzy najlepszych prac zostaną powiadomieni o szczegółach warsztatu pocztą elektroniczną w terminie do 1 czerwca.

Przewodniczącym Jury jedenastej edycji Festiwalu jest Marcel Łoziński – scenarzysta i reżyser filmów dokumentalnych, laureat Europejskiej Nagrody Filmowej, nominowany do Oscara. Członek Amerykańskiej Akademii Filmowej AMPAS oraz Europejskiej Akademii Filmowej EFA. Laureat – Andrzej Wajda / Philip Morris  Freedom Prize, Berlin, Paszportu Polityki oraz Nagrody Wielkiej Kultury Polskiej. Wykładał w Paryskiej Szkole Filmowej FEMIS oraz w Instytucie Kultury Polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Prowadził warsztaty dokumentalne m.in. w Moskwie, Kijowie, Helsinkach, Pekinie, Tallinnie, Marsylii, Barcelonie, Tui, Lyonie. Jest także inicjatorem Dragon Forum – międzynarodowych warsztatów filmu dokumentalnego. Kieruje Doc – PRO w Szkole Andrzeja Wajdy.

W Jury konkursu zasiądą również: Dorota Paciarelli – aktorka, absolwentka Wydziału Produkcji PWSFTViT, była Wicedyrektorka Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej; specjalistka ds. koprodukcji zagranicznych i europejskich funduszy regionalnych; członkini Niemieckiego Stowarzyszenia Dramaturgów Filmowych Vedra i Europejskiej Akademii Filmowej) oraz producentka z Teheranu z tytułem doktora literatury francuskiej – Katayoon Shahabi. 

Katayoon Shahabi zaczynała w 1984 roku jako promotorka "Farabi Cinema Foundation" (FCF), założonej w celu wspierania infrastruktury irańskich filmów. Fundacja ta odgrywała znaczącą rolę w promowaniu irańskiego kina na świecie. W 1994 roku zachęcono ją do założenia "Cima Media International". W CMI, poza promocją programów telewizyjnych, Katayoon Shahabi współprodukowała wiele filmów dokumentalnych i pełnometrażowych, które odniosły międzynarodowy sukces. W 2001 roku założyła własną wytwórnię Sheherazad Media International (SMI), która wkrótce stała się najważniejszą prywatną wytwórnią zajmującą się czynną dystrybucją kina irańskiego i współprodukującą filmy z wytwórniami zagranicznymi. Dzięki niej do świata filmu dotarły dzieła uznanych reżyserów, takich jak Rakhshan Bani-Etemad, Asghar Farhadi, Mohammad Rasoulof, Mania itd. Obecnie Shahabi jest członkinią zarządu w Documentary and Fiction Producers Guild, co pozwala jej na produkcję przynajmniej jednego lub dwóch filmów rocznie i prowadzenie wytwórni "Noori Pictures" w Paryżu.

Zwycięzca konkursu otrzyma statuetkę "Brama Wolności" oraz nagrodę finansową (10 000 zł) ufundowaną przez Prezydenta Miasta Gdańska. Jak co roku wręczone zostaną wyróżnienia specjalne, nagroda publiczności, a także rozlosowywana zostanie nagroda wśród widzów oddających głos na wytypowany przez siebie film. Projekt dofinansowany przez Urząd Miasta Gdańska, Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Bilet na jeden dzień Festiwalu – 12 zł, karnet – 35 zł.
Więcej informacji na stronie www.gdanskdocfilm.pl

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones