Filmweb sp. z o.o.
https://www.filmweb.pl/news/Legendarny+re%C5%BCyser%2C+Milos+Forman%2C+nie+%C5%BCyje-127846

Legendarny reżyser, Milos Forman, nie żyje

  • Variety
  • autor: mp
  • Filmy, Inne
W piątek zmarł legendarny reżyser Miloš Forman. O śmierci poinformowała jego żona. Zmarł po krótkiej chorobie otoczony najbliższymi.

GettyImages-92310937.jpg
Getty Images © Ernesto Ruscio


Urodził się w 1932 roku. Jego rodzice nie przeżyli II wojny światowej. Zginęli w obozach koncentracyjnych. Studiował na Akademii Sztuk Scenicznych w Pradze. Świat usłyszał o nim na początku lat 60. Pierwszym ważnym obrazem był pokazywany na festiwalu w Locarno "Czarny Piotruś". W 1965 roku walczył o Złotego Lwa filmem "Miłość blondynki". A trzy lata później w Cannes pokazał "Pali się, moja panno".

Dzięki tym obrazom stał się główny przedstawicielem czechosłowackiej nowej fali. Zainteresowało się nim również Hollywood. W 1968 roku na zaproszenie Paramount Pictures przyjechał do Stanów Zjednoczonych. Kiedy stłumiona została praska wiosna, postanowił pozostać na emigracji.

Dla Paramountu nakręcił swój pierwszy amerykański film. "Odlot" przyniósł mu Nagrodę Jury na festiwalu w Cannes. Wkrótce potem przyszedł wielki sukces. "Lot nad kukułczym gniazdem" przyniósł mu Oscara i Złoty Glob. Dokonania tego powtórzył niecałą dekadę później filmem "Amadeusz". Inne jego ważne filmy to: "Hair", "Ragtime" i "Skandalista Larry Flynt".

Ostatni film wyreżyserował w 2006 roku. Były to "Duchy Goi".

zobacz też: