Nadchodzi 37. festiwal filmowy Ale Kino!

  • Informacja nadesłana
Już między 1 a 8 grudnia w Poznaniu odbędzie się 37. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino! Jak co roku organizatorzy zapraszają na panoramę filmów z całego świata dla widzów najmłodszych (już od 5. roku życia), nastolatków i dorosłych, wydarzenia towarzyszące, spotkania z niezwykłymi gośćmi i program dla branży filmowej.

1.jpg


Program filmowy

Do tegorocznego programu filmowego Ale Kino! zgłoszono 3780 filmów ze 115 państw i 6 kontynentów, co stanowi rekord w historii festiwalu! Wśród zgłoszonych tytułów było aż 441 pełnych metraży i 3339 filmów krótkometrażowych, z których ostatecznie wyselekcjonowano prawie 150 najlepszych filmów dla dzieci od 4 roku życia i młodzieży, ale również rodziców i seniorów. W tym roku znalazły swoje miejsce w kilkunastu sekcjach m.in.: konkursowych, Panoramie Dzieci, Panoramie Młodych, Ale Kino! z Piłką, Dokumentalne Ale Kino!, Ale Kino! z dreszczykiem czy Ale Kino! Najnajmłodszego Widza.


W programie znalazły się liczne premiery i pokazy przedpremierowe, m.in.: estońskie "Magiczne święta Ewy", reż. Anu Aun, szwedzkie "Goliath" Petera Grönlunda i "Sune przeciw Sune" Jona Holmberga, węgierski dramat "Obyś następnym razem umarła :)", reż. Mihály Schwechtje oraz cenione krótkie metraże, w tym m.in. nagrodzoną studenckim Oscarem "Córka", reż. Daria Kashcheeva czy "Latawiec" z szansą na nominację do Oscara dla najlepszej krótkiej animacji. W tej sekcji obecne będą również polskie akcenty, m.in.: krótka animacja "Łowy" Mateusza Jarmulskiego oraz fabuła "Jestem tutaj" Agaty Minowskiej


Wśród filmów konkursowych znajdziemy również "Młodego Ahmeda" w reżyserii Jean-Pierrea i Luca Dardenne, którzy otrzymali Złotą Palmę na festiwalu w Cannes, "Niezwykłe lato z Tess" nagrodzone na Berlinale i "Kickbokserkę" – laureata Nagrody Młodej Widowni Europejskiej Nagrody Filmowej. W programie również fiński kandydat do Oscara, czyli "Młode, głupie serce" oraz niemiecki "Błąd systemu". Ten nagrodzony na Berlinale film został też nominowany do Europejskiej Nagrody w głównej kategorii - dla najlepszego europejskiego filmu roku 2019 - oraz w kategorii najlepszej aktorki, czym wyróżniona została zaledwie jedenastoletnia Helena Zengel.

3.jpg


Goście festiwalu

W gronie gości tegorocznego festiwalu powitamy m.in. Mischę Kamp i Tamarę Bos - reżyserkę i scenarzystkę filmu "Cały świat Romy", który w roku 2019 podbijał festiwale filmowe dla młodych widzów na całym świecie. Twórczynie spotkają się z poznańską publicznością i wezmą udział w wydarzeniach Industry / Education Pro z masterclassem o filmie.

Do Poznania, tym razem w roli jurora, powróci również Raško Miljković, reżyser pokazywanych m.in. w Sundance "Łowców czarownic" oraz  Hanneke Schutte, która w swojej karierze reżyserowała samego Willema Dafoe. Grono Jury Międzynarodowego Filmów Pełnometrażowych Dla Dzieci dopełnia Jacek Piotr Bławut, reżyser "Dnia Czekolady".

W Poznaniu pojawią się również m.in.: Frederike Migom, reżyserka "Binti", Biel Rossell Pelfort i Maria Morera Colomer, aktorzy z filmu "Moje życie bez Sary Amat", twórcy tworzonego również w Wielkopolsce filmu "Władcy Przygód. Stąd do Oblivio" czy Martin Lund, reżyser filmu "Psychobitch". W sumie na Ale Kino! pojawi się niemal dwustu gości - twórców filmowych i przedstawicieli branży.

2.jpg


Ale Kino! dla branży filmowej: Industry / Education Pro


Jak co roku, silny filmowy fundament festiwalu uzupełnią spotkania branżowe, w tym spotkania edukatorów filmowych i filmowe forum nauczycieli. Ale Kino! Industry / Education Pro to wydarzenie towarzyszące Festiwalowi Ale Kino!, stanowiące szeroką platformę wspólnego spotkania i rozmowy o kinie dla dzieci z udziałem środowisk filmowych i pedagogicznych. W programie m.in.: prezentacje działań wspierających polskie kino dla dzieci – podsumowanie roku 2019, rozmowa "Jakie może być / powinno być / będzie polskie kino dla dzieci?" oraz projekcja filmu "Cały świat Romy" razem z Q&A z reżyserką Mischą Kamp i scenarzystką Tamarą Bos.

Z kolei Filmowe Forum Nauczycieli w tym roku przebiegnie pod hasłem Przywrócenie równowagi – kino dla młodych widzów wobec antropocentryzmu" i pozwoli na przyjrzenie się destrukcyjnej działalności człowieka wobec środowiska oraz zachęci do działań proekologicznych. W programie m.in.: spotkanie "Pokusa apokalipsy. Jak myśleć o kryzysie ekologicznym, by nie ulec katastrofizmowi" z Edwinem Bendykiem, dziennikarzem, publicystą, pisarzem, kierownikiem Działu Naukowego tygodnika Polityka", wykład Adama Kruka, krytyka filmowego, dziennikarza, wykładowcy Uniwersytetu Wrocławskiego "Eko-kino? Próby wyjścia kina poza antropocentryzm".


Koziołek Matołek laureatem Platynowych Koziołków 37. Ale Kino!

Jak mówi dyrektor festiwalu, Jerzy Moszkowicz: O tegorocznym laureacie pisano, że stał się ikoną kultury popularnej i dziedzictwem narodowym. Porównywano go do uniwersalnego Ulissesa, ale także upatrywano w nim arcy – Polaka, nie tylko ze względu na kolorystykę ubioru. A przecież, chociaż rogaty i brodaty, wszelako to dzieciak w krótkich spodenkach. Trochę naiwny, trochę pogubiony, wpada co chwilę w tarapaty, bo rzeczywistość zdaje się go mocno przerastać, aby jednak za moment pomysłowo wyjść z opresji. Za to dzieci go kochają, bo i one co rusz znajdują się w opałach, wynikających z ich pacholęctwa" właśnie, z których chciałyby się salwować z gracją i poczuciem humoru naszego bohatera. Nazwisko ma jak przezwisko, jednakże na każdym kroku udowadnia, że ani on głupi ani nieudolny, tylko, jakbyśmy mądrze dzisiaj powiedzieli, kreatywny i przedsiębiorczy. Prawdziwa i wyjątkowa – polska koza sukcesu.


Nagrodę specjalną 37. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino! – Platynowe Koziołki – postanowiliśmy przyznać Koziołkowi Matołkowi, bohaterowi zrodzonemu w książkach obrazkowych Makuszyńskiego i Walentynowicza, który, co było jeszcze jednym jego triumfem, docierał do kolejnych pokoleń dzieci za sprawą serialu "Dziwne Przygody Koziołka" Matołka, którego produkcję rozpoczęto 60 lat temu, w Studio Miniatur Filmowych w Warszawie.

Nie sposób przy tym nie wspomnieć, że debiut ekranowy Koziołka miał miejsce już jedenaście lat wcześniej, w filmie "Koziołek Matołek kontra Krwawy Joe", nakręconym w Studiu Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej.

Program festiwalu od 8 listopada dostępny jest na stronie www.alekino.com/program.
Bilety (w cenie 5 i 8 zł) są w sprzedaży na alekino.com, multikino.pl i bilety24.pl

zobacz też:

Ostatnio odwiedzone
wyczyść historię