Nie żyje David Gulpilil. Autralijski aktor miał 68 lat

Variety / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Nie+%C5%BCyje+David+Gulpilil.+Autralijski+aktor+mia%C5%82+68+lat-144717
Nie żyje David Gulpilil. Autralijski aktor miał 68 lat
źródło: Getty Images
autor: Don Arnold
Zmarł David Gulpilil, australijski aktor i tancerz znany m.in. z takich filmów jak "Walkabout", "Australia" i "Kraina Charliego". Cztery lata temu zdiagnozowano u niego raka płuc. Miał 68 lat.

David Gulpilil - kim był?


David Gulpilil urodził się w 1953 roku. Wychował się w tradycyjnym stylu rdzennych mieszkańców Australii i dzieciństwo spędził w buszu, kształcąc się na myśliwego, tropiciela i tancerza. W 1969 roku jego taneczne umiejętności zwróciły uwagę reżysera Nicolasa Roega, który obsadził go w jednej z głównych ról w filmie "Walkabout" (1971). Był to początek jego filmowej kariery.

"Ostatnia fala" (1977), reż. Peter Weir

W filmografii Gulpilila znajdują się m.in. "Chłopiec z burzy" (1976), "Ostatnia fala" (1977), "Krokodyl Dundee" (1986), "Polowanie na króliki" (2002), "Propozycja" (2005), "Dziesięć czółen" (2006), "Australia" (2008) i "Kraina Charliego" (2013). Ostatni film z jego udziałem to "Chłopiec z burzy" (2019). W tym roku premierę miał dokument "My Name is Gulpilil" w reżyserii Molly Reynolds - to pierwszy film, który wyprodukował aktor.

Gulpilil był też jednym z najbardziej cenionych tradycyjnych tancerzy w Australii. W 2004 roku zagrał w autobiograficznym spektaklu "Gulpilil".

W opublikowanym po śmierci Gulpilila oświadczeniu premier Australii Steven Marshall nazwał go jednym na pokolenie artystą, który ukształtował historię australijskiego kina oraz reprezentacji Aborygenów na ekranie. Jego życie nie było wolne od problemów - spotkał się z rasizmem oraz dyskryminacją i żył pod ciężarem rozdźwięku między swoim tradycyjnym stylem życia a publicznym profilem.

David Gulpilil - najważniejsze role


Oprócz debiutanckiego "Walkabout" Nicolasa Roega miejsce w historii kina zapewniły Gulpililowi już jego pierwsze role - zagrał wówczas w filmach, które wpisuje się w poczet tzw. australijskiej Nowej Fali. Był okres przebudzenia tamtejszego kina. Gulpilil pojawił się wówczas w takich produkcjach jak "Ostatnia fala" (1976, reż. Peter Weir), "Chłopiec z burzy" (1976, reż. Henri Safran) i "Szalony pies Morgan" (1976, reż. Philippe Mora).

W 2014 roku Gulpilil zdobył nagrodę dla najlepszego aktora w przeglądzie Un Certain Regard na festiwalu w Cannes za film "Kraina Charliego". Jego reżyser Rolf De Heer kilkakrotnie powracał do współpracy z Gulpililem. Aktor zagrał również w jego filmach "The Tracker" (2002) i "Dziesięć czółen" (2006).