Nie żyje Ted Kotcheff – reżyser najlepiej znany z filmów "Rambo: Pierwsza krew" i "Weekend u Berniego". W 1975 roku komediodramat "Kariera Duddy Kravitza" przyniósł mu Złotego Niedźwiedzia na festiwalu w Berlinie. Przez kilkanaście lat Kotcheff pracował też jako producent wykonawczy popularnego serialu "Prawo i porządek: Sekcja specjalna". Miał 94 lata. Smutną informację podała wczoraj kanadyjska gazeta "The Globe and Mail".
Getty Images © Susan Wood 1967 rok. Ted Kotcheff na planie filmu "The Desperate Hours"
Kim był Ted Kotcheff? Początki karery
Ted Kotcheff urodził się 7 kwietnia 1931 roku. Po ukończeniu studiów z zakresu literatury angielskiej na University College w rodzinnym Toronto związał się zawodowo z publiczną stacją radiowo-telewizyjnej CBC, gdzie pracował jako reżyser i producent seriali. W 1958 roku przeniósł się do Wielkiej Brytanii. To właśnie tam zrealizował swój reżyserski debiut – komediodramat "
Tiara Tahiti", który został nominowany do nagrody BAFTA w kategorii najlepszy scenariusz brytyjski. Przełomem w jego karierze był prezentowany w konkursie głównym na festiwalu w Cannes thriller "
Na krańcu świata".
Najważniejsze filmy Teda Kotcheffa
Najbardziej znanym filmem
Teda Kotcheffa jest bez wątpienia "
Rambo: Pierwsza krew" – adaptacja książki
Davida Morrella z
Sylvestrem Stallone w roli tytułowego weterana wojny w Wietnamie, który po powrocie do Stanów Zjednoczonych wchodzi w konflikt z władzami. Przypominamy jego zwiastun:
W filmografii
Teda Kotcheffa znajdziemy zarówno komedie i komediodramaty ("
Kariera Duddy Kravitza", "
Joshua dawniej i dziś", "
Weekend u Berniego", "
Szalona rodzinka") czy filmy obyczajowe ("
Zimowi ludzie", "
Mąż, żona i kochanek"), jak i filmy akcji ("
Niespotykane męstwo", "
Strzelec wyborowy", "
Rodem z policji"). Przez wiele lat pracował też jako producent wykonawczy serialu "
Prawo i porządek: Sekcja specjalna". Jego filmografię zamyka zrealizowany wspólnie z Yorgo Lorandosem dokument "Soul of an Artist".