OSCARY 2016: Kolejni pretendenci w kategorii film nieanglojęzyczny

Deadline, Screendaily, Variety / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/OSCARY+2016%3A+Kolejni+pretendenci+w+kategorii+film+nieangloj%C4%99zyczny-113398
Robi się coraz tłoczniej w oscarowej kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny. Swoich kandydatów wytypowało pięć kolejnych państw.

a4.jpg Getty Images © Christopher Polk


Tajwan postawił na pewniaka, czyli najnowszy obraz Hou Hsiao-hsiena "Zabójczyni". Obraz miał swoją premierę w Cannes, gdzie zdobył nagrodę za reżyserię. Jest to trzeci film artysty ubiegający się o nominację. Żaden z poprzednich jego dokonań nie znalazł uznania wśród członków Akademii.

Brazylia wytypowała do Oscara film "Prawie jak matka". Grające w nim aktorki otrzymały nagrodę na festiwalu Sundance. Z kolei w Berlinie film otrzymał wyróżnienie publiczności.

Pakistan z kolei postawił na film, który międzynarodowa publiczność pozna dopiero w październiku na festiwalu w Busan. W rodzimym kraju został jednak przyjęty bardzo entuzjastycznie. Chodzi o "Moor" będący opowieścią o kierowniku małej stacji kolejowej, której grozi zamknięcie.

Austria wyśle do Hollywood "Widzę, widzę". Obraz miał swoją premierę rok temu na festiwalu w Wenecji w sekcji Horyzonty. W tym roku pokazywany był we Wrocławiu na Nowych Horyzontach, gdzie zdobył nagrodę publiczności.

Z kolei mieszkańcy Luksemburga będą trzymać kciuki za "Baby(a)lone". Jest to opowieść o młodej dziewczynie i chłopaku, którzy dorastają w kulturze pełnej przemocy, narkotyków i pornografii.

Do tej pory 33 kraje zgłosiły swoich kandydatów do Oscara. Polska nie jest jednym z nich.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones