Rewolucja w nagrodach BAFTA! Będzie większa różnorodność?

Deadline / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Rewolucja+w+nagrodach+BAFTA+B%C4%99dzie+wi%C4%99ksza+r%C3%B3%C5%BCnorodno%C5%9B%C4%87-139475
Rewolucja w nagrodach BAFTA! Będzie większa różnorodność?
źródło: Getty Images
autor: Chris Jackson
Po wielomiesięcznej weryfikacji procesu przyznawania nagród przez BAFTA organizacja ta gotowa jest na radykalne zmiany. Władze Akademii liczą, że nie powtórzy się sytuacja z minionej edycji nagród, kiedy wszystkie aktorskie nominacje powędrowały do białych osób, a wśród reżyserów byli sami mężczyźni. Poniżej znajdziecie najważniejsze zmiany.

NAGRODA ZA NAJLEPSZĄ REŻYSERIĘLiczba nominowanych zostanie zwiększona z pięciu do sześciu.

Wybór dokonywany będzie spośród 20 nazwisk.

16 z nich wybiorą członkowie wydziału reżyserskiego BAFTA: osiem najlepszych kobiet i ośmiu najlepszych mężczyzn.

Cztery dodatkowe nazwiska (2 kobiet i 2 mężczyzn) wybierze specjalne jury.

Następnie specjalne jury wybierze spośród tej grupy sześć nominowanych osób.

Nowa procedura przypomina tę, którą przez lata stosowała amerykańska Akademia przy wyborze nominacji do najlepszego filmu nieanglojęzycznego (dziś filmu międzynarodowego).

NAGRODY AKTORSKIELiczba nominowanych zostanie zwiększona z pięciu do sześciu.

Nagrody dla najlepszych aktorów i aktorek pierwszo- i drugoplanowych będą od teraz miały proces identyczny jak w przypadku wyboru nominacji i nagród w kategoriach technicznych.

Podczas pierwszej rundy członkowie wydziału aktorskiego Akademii wybiorą listy 12 osób dla każdej z kategorii. Trzy dodatkowe osoby wybierze specjalne jury spośród osób, które zajęły miejsca od 13 do 22.

Podczas drugiej rundy specjalne jury wybierze w każdej z kategorii aktorskich sześć nominowanych osób.

Każda zgłoszona do nagród BAFTA rola musi od razu mieć wskazanie, czy jest pierwszoplanowa czy też drugoplanowa.

NAGRODA DLA NAJLEPSZEGO FILMUKażdemu członkowi BAFTA posiadającemu prawo głosu zostanie przypisana liczba 15 filmów zgłoszonych do nagrody w tej kategorii, które będzie musiał obowiązkowo zobaczyć (może zobaczyć oczywiście też inne filmy). W ten sposób Akademia chce doprowadzić do tego, by każdy ze zgłoszonych filmów miał szansę otrzymać głos, a nie liczyły się tylko popularne tytuły i te, na których kampanie studia wydadzą najwięcej pieniędzy.

Następnie każdy członek Akademii ułoży swoją listę Top 15 filmów. Na podstawie tych głosów powstanie lista kandydatów do nominacji. W głosowaniu wybierającym nominowanych a następnie zwycięzcę będą mogły wziąć udział tylko te osoby, które zobaczyły wszystkie filmy walczące na danym etapie.

W przypadku kategorii najlepszy film brytyjski liczba nominacji zostanie zwiększona do dziesięciu.

INNE WAŻNE ZMIANYBAFTA zamierza w ciągu najbliższych dwóch lat przyjąć 1000 nowych członków. Większość z nich ma być zrekrutowana z grup, które dotąd były w niewielkim stopniu reprezentowane w Akademii.

BAFTA szykuje również kurs nauki świadomego dokonywania wyborów,. Udział w nim będzie obowiązkowy dla wszystkich członków Akademii posiadających prawo głosu.
Udostępnij: