Rezerwujcie czas: tegoroczna odsłona WATCH DOCS rozpoczyna się już 1 grudnia

Informacja nadesłana
https://www.filmweb.pl/news/Rezerwujcie+czas%3A+tegoroczna+ods%C5%82ona+WATCH+DOCS+rozpoczyna+si%C4%99+ju%C5%BC+1+grudnia-152973
Rezerwujcie czas: tegoroczna odsłona WATCH DOCS rozpoczyna się już 1 grudnia
Program zapowiada się imponująco – 10 dni, ponad 70 projekcji, 28 spotkań z twórcami i bohaterami filmów, 8 dużych dyskusji panelowych poświęconych najważniejszym tematom poruszanym przez festiwalowe filmy. Do tego spotkania branżowe dla dokumentalistów, prelekcje ekspertów na temat historii kina, seanse dla młodych widzów połączone z działaniami edukacyjnymi i otwarty dla publiczności warsztat mistrzowski.

Gośćmi festiwalu będą m.in. legenda brytyjskiego kina dokumentalnego: Kim Longinotto, która przyjedzie do nas z nowym filmem, oraz Nikolaus Geyrhalter, który po premierze ostatniego dzieła ("W zawieszeniu") odbierze w Warszawie Nagrodę im. Marka Nowickiego za szczególne osiągnięcia w ukazywaniu praw człowieka w filmie.  W retrospektywie dokumentów laureata oprócz najnowszego obrazu zobaczymy trzy starsze tytuły – m.in. nagrodzony w Amsterdamie, Toronto i Nyonie "Chleb nasz powszedni".

W konkursie głównym zobaczymy 12 starannie wybranych filmów – zaangażowanych społecznie i wyszukanych formalnie. Wśród nich m.in. wstrząsające "20 dni w Mariupolu" – którego twórców wyróżniono nagrodą Pulitzera. Doceniona przez publiczność festiwali w Sundance i Kijowie kronika zagłady oblężonego miasta została zarejestrowana z narażeniem życia przez jedynego dziennikarza, który pozostał na miejscu do końca. Inny konkursowy film, na który warto zwrócić uwagę, to pierwszy pełnometrażowy dokument poświęcony aktywistom ratującym migrantów na polsko-białoruskiej granicy: "Mur" w reżyserii Kasi Smutniak (premiera na tegorocznym festiwalu filmowym w Toronto).   


W Zielonym Konkursie tradycyjnie już pojawią się najlepsze filmy łączące prawa człowieka i troskę o środowisko. Wśród pięciu wybranych tytułów m.in. "Ocean na sprzedaż", którego twórcy z niezwykłym estetycznym wyczuciem podejmują temat dewastacji głębinowych ekosystemów pod hasłem troski o zieloną przyszłość świata (w roli lektora – Jason Momoa) oraz "Republika świerszczy" – wizualny poemat ukazujący piękno owadów, które być może staną się kiedyś podstawą naszej diety.  

Stała sekcja programu "Chcę zobaczyć" – to panorama światowego zaangażowanego dokumentu. Znalazły się tu m.in.: "Łączymy się w bólu" – przejmujący film o rodzinach ofiar konfliktu palestyńsko-izraelskiego oraz "Tokio Uber blues. Samotność kuriera" – którego twórca podejmuje pracę rowerowego kuriera w stolicy Japonii.
 
Nowym elementem festiwalowego programu jest sekcja "Dokument wielkiego formatu" – poświęcona arcydziełom europejskiego dokumentu zaangażowanego społecznie. Wśród autorów – nazwiska, które odcisnęły swój ślad na historii sztuki filmowej: Werner Herzog, Claude Lanzmann, Agnes Varda, Helena Třeštíková. Pokazom towarzyszyć będą prelekcje ekspertów.

Wyjątkowo atrakcyjnie wygląda w tym roku sekcja Nowe filmy polskie – gdzie pojawią się najbardziej interesujące krajowe dokumenty sezonu, jak "Danger Zone" Vity Marii Drygas, poświęcony fenomenowi mrocznej turystyki, bądź "Skąd dokąd" Maćka Hameli, który przez pół roku wywoził ukraińskich uchodźców ze strefy konfliktu.

Fabularnym rodzynkiem w tegorocznym harmonogramie będzie nowy film rumuńskiego twórcy Tudora Giurgiu, prezentowany w ramach Pokazów specjalnych. "Libertate" to świetnie zagrany, zrealizowany z dokumentalnym zacięciem obraz demitologizujący przebieg rumuńskiej rewolucji w 1989 roku.


Festiwalowe filmy można będzie oglądać także w domu. Od 1 do 10 grudnia część programu będzie dostępna online na platformie mojeekino.pl. Od 11 do 31 grudnia kilka najciekawszych filmów z poprzednich edycji festiwalu będzie bezpłatnie dostępna na kanale WATCH DOCS na vod.pl. Wśród nich "Matka wystawia syna na strzał" – wstrząsająca relacja z Irlandii Północnej, gdzie ex-terroryści z IRA kontrolują rynek narkotykowej dilerki – i spektakularna "Agencja wpływu" – przekonujące dokumentalne śledztwo w sprawie agencji reklamowej wyspecjalizowanej w obsłudze dyktatorów.

WATCH DOCS to także festiwal debat. W przypadku aż ośmiu tytułów, filmy staną się punktem wyjścia do dyskusji z udziałem ekspertów i publiczności. Wśród tematów m.in. konflikt izraelsko-palestyński, niespodziewany renesans granicznych barier, aborcja, film jako dowód przestępstwa, jedzenie przyszłości.

23. MFF WATCH DOCS odbędzie się w Warszawie w dniach 1 – 10 grudnia. Festiwalowe filmy będzie można oglądać w kinach Muranów i Kinoteka oraz online na terenie całej Polski. Szczegółowe informacje o programie, biletach, cenach i festiwalowych wydarzeniach można znaleźć na www.watchdocs.pl.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones