Rusza 25. Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza Ale Kino!

Informacja nadesłana przez producenta / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Rusza+25.+Mi%C4%99dzynarodowy+Festiwal+Film%C3%B3w+M%C5%82odego+Widza+Ale+Kino-39191
W dniach 7-15 grudnia 2007 r. w Poznaniu odbędzie się 25. Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza Ale Kino! Tegoroczny Festiwal obfituje w wiele wydarzeń specjalnych. Obok Urodzin Misia Uszatka, otwarcia Zacznijmy jak za dawnych lat oraz projekcji węgierskiego filmu "Dzieci chwały" przygotowanej wspólnie z Muzeum Powstania Poznańskiego ? Czerwiec 1956 organizatorzy zapraszają na wydarzenia filmowo-muzyczne.

Już 8 grudnia imponujące przedsięwzięcie: do sali kinowej zaprosimy czterdziestoosobową orkiestrę, która uświetni pokaz "Piotrusia i wilka". Film jest największą koprodukcją polsko-brytyjska w ostatnich latach. Obraz wyreżyserowała Suzie Templeton, natomiast lalki, cała scenografia i zdjęcia powstały w Polsce, w studiu filmowym Se-ma-for. Światowa premiera odbyła się w Royal Albert Hall, a od tego czasu film został wyróżniony wieloma nagrodami, w tym najważniejszą dla animacji ? Kryształem Annecy na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Animowanych we Francji. Specjalnie na ten pokaz przyjedzie Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Łódzkiej im. A. Rubinsteina. Muzycy zagrają pod batutą Marcina Wolniewskiego.


(kliknij, aby powiększyć)


"Piotruś i wilk" został napisany przez Prokofiewa w 1936 roku po to, by uczynił muzykę klasyczną przystępniejszą dla dzieci i zachwycał kolejne pokolenia. Dzieci urzeka muzyka, a opowieść wywołuje w nich dreszcz emocji.

Kolejne wydarzenie, którego prawdziwy miłośnik filmu nie może ominąć to pokaz SZTUKA PIŁKI. W czwartek 13 grudnia, o godzinie 19.30 w Multikinie Stary Browar po raz pierwszy w Polsce zostanie zaprezentowany najstarszy film o futbolu. ?Harry piłkarz? (reż. Levin Fitzhamon) został zrealizowany w 1911 roku w Wielkie Brytanii. Ten krótkometrażowy obraz pokazuje, że piłka nożna to emocje, rywalizacja, ale także nieuczciwe zagrania. Film będzie prezentowany przy akompaniamencie muzyki na żywo w wykonaniu Zbigniewa Łowżyła. W ramach pokazu SZTUKA PIŁKI zaprezentujemy również film dokumentalny ?Potęga gry? Michaela Apteda. Reżyser był dokumentalistą Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w 2006 roku. Z tego doświadczenia zrodził się pomysł, aby pokazać uniwersalny wymiar tego sportu na całym świecie. Kolejne wątki przenoszą widzów z Republiki Południowej Afryki, do Meksyku, USA, Niemiec, Argentyny, Iranu. I pokazują niezmienne emocje, rywalizację i potęgę tej gry w różnym kontekście społeczno-kulturowym.

Trzecie wydarzenie muzyczne uświetni Galę Festiwalu, a będzie to występ Marii Peszek, która zaśpiewa kilka piosenek z polskich filmów dla dzieci i młodzieży. Jesteśmy dumni, że tak niezwykła artystka realizuje z nami jubileuszowy projekt. Na razie repertuar pozostaje tajemnicą. Artystka z pewnością miło zaskoczy nas wszystkich. Marysi Peszek nie trzeba nikomu przedstawiać. Swoją drogę artystyczną rozpoczęła jeszcze podczas studiów w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej rolą w ?Sanatorium pod klepsydrą?. Po roli w ?Don Juan? Molie`re'a związała się z Teatrem Studio w Warszawie. Ma już w swoim dorobku wiele ważnych ról. Nie boi się nowych wyzwań, chętnie eksperymentuje.

W 2005 roku oczarowała wszystkich multimedialnym projektem ?Miastomania?. Jej debiutancka płyta została wyróżniona dwoma Fryderykami i uzyskała status Platynowej Płyty. W Poznaniu zobaczymy ją w zupełnie nowym repertuarze. Kto wie, być może odświeżone przez artystkę przeboje sprzed lat znowu staną się hitami.


(kliknij, aby powiększyć)
Udostępnij: